White Terrier


White Terrier Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

 

WHİTE TERRİER'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Aslen avcılık ve çıngıraklı hayvanlar için geliştirilmiş olan White Terrier, ayrıca bir terapi köpeğidir bununla birlikte arama kurtarma ekiplerine rahatlıkla katılabilir.

White Terrier iyi bir arkadaştır ve ailesinin hayatını yaşam sevgisiyle zenginleştirir. Yabancılar dahil herkesle iyi geçinen sosyal bir köpektir. Her yaştan çocuğa karşı sevecendir ve daha büyük çocuklarla iyi geçinir. Halka açık ortamlarda diğer köpeklerle iyi geçinir ve birden fazla köpeğin olduğu evlerde olumlu bir şekilde büyür. Kedilere uyum sağlayabilir, zaman zaman onları kovalamasına rağmen, genellikle arkadaş canlısıdır. White Terrier, her türlü yaşam koşulunda mutludur.

White Terrier kolayca eğitilebilir. Şüpheli bir şey gördüğünde veya duyduğunda kesinlikle havlamayla uyaracak ve mutlaka ziyaretçileri, postacıları ve evin önünde yürüyen köpekleri size haber edecektir. Ancak küçük yaşlardan itibaren uygun bir eğitimle, bir şey gördüğünde veya duyduğunda yalnızca bir kez havlaması öğretilebilir.

Popüler bir cins olan White Terrier, sevecen ve sadık olabilir, ancak yine de şımartılmaya ihtiyaç duymayan yeterli bağımsızlığa ve özgüvene sahiptir. Bazı White Terrierler kucak köpeği olmayı diğerlerinden daha çok sever. İlk kez veya deneyimsiz bir köpek sahibi için harika bir arkadaştır. Uysal doğası, akıllı gözleri ve eğlenceyi seven kişiliği ile White Terrier, en soğuk kalpleri bile eritebilir.

Genellikle içerideyken sakindir, White Terrier genellikle dışarıda farklı bir köpeğe dönüşür. Oyun oynamayı, etrafta peluş gıcırtılı oyuncaklar fırlatmayı ya da sadece arka bahçede koşturmayı ve alanını incelemeyi sever. Bazı ırklar kadar fazla egzersize ihtiyaç duymasa da, onu mutlu ve sağlıklı tutmak için günde bir veya iki kez onunla yürüyün.

    ·    White Terrier’in tüy bakımı kolaydır ve sadece düzenli fırçalama gerektirir. Kırpılmamışsa, tüyünün yılda yaklaşık iki kez kesilmesi gerekir.

·       Diğer ırklar kadar fazla egzersize ihtiyaç duymamasına rağmen, White Terrier’in bir veya iki günlük yürüyüşe veya oyun seansına ihtiyacı vardır. Bireysel köpekler bu konuda farklılık göstersede, genellikle evin içinde düşük bir enerji seviyesine sahiptir.

·       Bir White Terrier aile hayatına kolay uyum sağlar ve apartmanlar da dahil olmak üzere her türlü konutta rahatlıkla yaşar.

·       Herkesle iyi geçinen sosyal bir köpektir. Her yaştan çocuğu sever ama daha büyük çocuklu evlere daha uygundur.

·       Bir White Terrier, sahipleri çalışırken uzun süre yalnız kalabilir. Bir radyoyu açmak, oyuncaklar ve ses sağlamak kullanılacak temel stratejilerdir.

·       Titiz bir bahçıvansanız, White Terrier sizin en iyi seçiminiz değildir, çünkü bitkileri kazmaya düşkün olabilir ve bahçenize yardım etme konusunda biraz fazla hevesli olabilir.

 

WHİTE TERRİER IRKININ TARİHİ

West Highland Beyaz Teriyeri, Dandie Dinmont , Skye , İskoç ve Cairn Teriyerleri ile ortak bir geçmişe sahiptir ; hepsi aynı cinsin dalları olarak kabul edilir. West Highland White Terrier, İskoçya'da doğdu ve tilki, porsuk ve su samuru avlamak ve sıçan gibi haşereleri öldürmek için kullanıldı.

White Terrier'in kesin tarihini belirlemek için çok fazla kanıt yok, ancak çoğu, türün on yedinci yüzyıla kadar izlenebileceğine ve Argyllshire'lı James 1inci Fransa kralına verdiği küçük bir köpeği cinsi olduğuna inanılıyor.

Cins bilgisine göre, White Terrier beyaz rengi, Poltalloch'tan Albay Malcolm tilki avlarken meydana gelen trajik bir on dokuzuncu yüzyıl kazasından kaynaklandı. Albay yanlışlıkla buğday rengi Cairns'lerinden birini vurup öldürdü. Yıkılmış ve gelecekte bu tür kazaları önlemeye kararlı olarak, yalnızca tilkilerle karıştırılamayacak beyaz köpekler yetiştirmeye karar verdi.

White Terrier, Poltalloch Terrier ve Roseneath Terrier dahil olmak üzere birçok isimle biliniyor, ancak 1906'da İngiltere Kennel Club tarafından White Terrier olarak resmen tanındı.

 

 

WHİTE TERRİER BOY ORANI

White Terrier, derin bir göğsü ve hafif dikdörtgen şekli olan sağlam küçük bir köpektir. Erkekler yaklaşık 30 cm boyundadır ve tipik olarak 6 kg ila 9 kg arasındaki ağırlıktadırlar.

WHİTE TERRİER KİŞİLİĞİ

White Terrier, gıcırtılı oyuncaklar, göbek ovma ve yemek gibi hayatın en basit zevklerinde neşe bulabilen cesur, kendine güvenen, eğlenceyi seven, zeki bir köpektir. Mutlu mizacı ve yaşam sevgisi, yaramazlığına rağmen onu birçokları için favori yapıyor.

Arkadaş canlısıdır ve herkesle iyi anlaşır ve ailesinin bir parçası olmaktan hoşlanır. Nadiren kavga çıkarır, ama sonuçta o bir terrierdir, bu yüzden birinden kaçmaz. Dişiler erkeklerden daha alfa olma eğiliminde olsada, diğer köpeklerin etrafındaki aynı cinsiyetten saldırganlıkları az değildir. Erkekler kucak köpeği olmaya daha fazla eğilir.

 

 

WHİTE TERRİER SAĞLIK DURUMU

White Terrier sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Tüm White Terrierler bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

White Terrier ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Kraniomandibular Osteopati: Bu durum, bir köpek yavrusu büyürken kafatası kemiklerini etkiler ve bunların düzensiz bir şekilde büyümesine neden olur. Semptomlar genellikle dört ila sekiz aylıkken ortaya çıkar. Nedeni bilinmiyor ama kalıtsal olduğuna inanılıyor. Genellikle köpeğin çenesi ve bezleri şişer ve ağzını açamaz. Birkaç haftada bir tekrarlayan dalgalı bir ateşi olacak ve bazı durumlarda çiğneme kasları körelebilir. Tedavisi yoktur, ancak iltihap önleyiciler ve ağrı kesiciler, köpeğin ağrılı bir durumla başa çıkmasına yardımcı olur. Doğru beslenme bir zorunluluktur; Ağır vakalarda, bir besleme tüpü gerekebilir. Düzensiz kemik büyümesi yavaşlar ve köpek yavrusu bir yaşına geldiğinde tipik olarak durur. Lezyonlar gerileyebilir, ancak birkaç bazen kalıcı çene sorunları olur  ve bu nedenle yemek yemede sorun yaşarlar.

Legg-Calve-Perthes Hastalığı: White Terrier’inizde Legg-Perthes varsa, femur başının (büyük arka bacak kemiği) kan beslemesi azalır ve femurun pelvise bağlanan başı parçalanmaya başlar. Bacak kasının ilk belirtileri olan topallama ve atrofi, genellikle yavrular dört ila altı aylıkken ortaya çıkar. Ameliyat, durumu düzeltebilir ve genellikle ağrısız bir iyileşme ile sonuçlanır.

Katarakt: Bu yaygın göz rahatsızlığı, göz merceğinde yapışkanlığa neden olarak görme bozukluğuna neden olur. Köpeğin gözleri bulutlu bir görünüme sahip olacaktır. Katarakt genellikle yaşlılıkta ortaya çıkar ve bazen görüşü iyileştirmek için cerrahi olarak çıkarılabilir.

Pulmoner Fibrozis: White Terrier akciğer hastalığı olarak da bilinen bu hastalık, akciğerlerin hava keselerindeki destek dokuları ve bağ dokusunu yaralar. Bu, akciğerlerin elastikiyetini kaybetmesine neden olur ve bu da oksijenin normal olarak kana geçmesini engeller. Semptomlar köpekten köpeğe değişir, birçok köpek yıllarca hiçbir şey göstermez ancak dayanıklılık kaybı, hızlı nefes alma, akciğerlerde çatırdama, kuru öksürük, nefes darlığı ve nefes almada zorluk olabilir. Pulmoner fibroz, kalp yetmezliğine ve diğer hastalıklara da yol açabilir. Tedavisi yoktur ve prognoz her zaman kötüdür, bu nedenle korunma çok önemlidir. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonunun önlenmesi, egzersizi sınırlamak ve sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir. Hastalık erken teşhis edilirse, yara izi kontrolden çıkmadan tedavi daha başarılı olur.

Patellar Luxation: Kaymış boğaz olarak da bilinen bu, küçük köpeklerde yaygın bir sorundur. Patella diz kapağıdır. Luxation, anatomik bir parçanın (eklemde bir kemik olarak) yerinden çıkması anlamına gelir. Patellar luksasyon, diz ekleminin (çoğunlukla bir arka bacağın) kayması ve yerinden çıkması ve ağrıya neden olmasıdır. Bu, birçok köpek bu durumla nispeten normal bir yaşam sürmesine rağmen, sakatlayıcı olabilir.

WHİTE TERRİER IRKININ BAKIMI

Eğitimler her köpeğe yarar sağlar ve White Terrier evde kaza geçirmemesini veya yapmaması gereken şeylere bulaşmamasını sağlamanın nazik bir yoludur. Küçük yaşta sandık eğitimi, White Terrierin uçağa bindirilmesi veya hastaneye kaldırılması gerektiğinde yalnız kalmayı kabul etmesine yardımcı olacaktır.

Bazı White Terrier yüzmeyi sever, ancak bunu yaparken her zaman denetlenmelidirler.

WHİTE TERRİER BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 3/4 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

White Terrierinizin şişmanlamamasına dikkat edin. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek White Terrierinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

 

 

WHİTE TERRİER TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Çarpıcı White Terrier kürkü saf beyaz, ipeksi ve düzdür, yere kadar uzanır. White Terrierler, pek çok cins için tipik olan kürke sahip değildir ve fazla tüy dökmezler.

Aşağı tarafta, White Terrierin tüyleri kolayca matlaşır ve kirlenir. Buna ek olarak, White Terrierler yüzlerinde göze hoş gelmeyen gözyaşı lekelerine eğilimlidir.

Sportif kısa bir kesimi olsa bile, White Terrier’inizin kürkünü her gün nazikçe fırçalayın ve taraklayın.

Küçük ırklar diş problemlerine eğilimlidir ve White Terrierler istisna değildir. White Terrierler dişlerinde çok fazla tartar oluşturma eğilimindedir ve genç yaşta dişlerini kaybedebilir, bu nedenle dişlerini düzenli olarak fırçalayın ve yılda en az bir kez veterineriniz tarafından profesyonel bir temizlik planlayın.

Tımar sürecinin bir parçası olarak, White Terrier’inizin kulaklarını düzenli olarak kontrol edin. İçlerine bakın ve onları güzelce koklayın. Enfekte görünüyorlarsa (rahatsız edici bir koku, kızarıklık veya kahverengi akıntı varsa), veterinerinizden bunları kontrol etmesini isteyin. Kulak kanalında kıl varsa, parmaklarınızla çekin veya veterinerinizden veya kuaförünüzden sizin için yapmasını isteyin.

Kürkünü güzel ve parlak tutmak için White Terrier’inizin haftalık olarak yıkayın. Kürkünü yıkamak için ovalamaya gerek yoktur. Paltoyu ıslattıktan ve şampuanı uyguladıktan sonra, kiri çıkarmak için parmaklarınızı üzerinden geçirmeniz yeterlidir. Saç kremi uygulayın, ardından iyice durulayın.

White Terrier’inizi fırçalarken, tüyüne hafif bir saç kremi sürün. Asla kuru veya kirli bir şekildeyken tüyünü fırçalamayın, aksi takdirde tüyü kırarsınız.

Ağrılı gözyaşlarını ve diğer sorunları önlemek için her banyodan sonra White Terrier’inizi tırnaklarını kesin. Yere tıkladıklarını duyarsanız, çok uzunlar. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve çok fazla keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz. Bu nedenle, köpek tırnağı kesme konusunda deneyimli değilseniz, bir veterinerden yardım isteyin.

White Terrier’inizi tararken, anal bölgeyi kontrol ettiğinizden ve tüyü çok uzuyorsa etrafını makasla düzelttiğinizden emin olun. Genellikle etrafındaki yaklaşık yarım inç tüyü kırpmak yeterlidir.

White Terrier’inizi fırçaladıktan ve o kuruduktan sonra, gözün dış köşesinden başlayarak, başın merkezine doğru bir açıyla geri giderek, sonra tekrar dış köşesine geri giderek başının üstündeki tüyleri toplayın.

 

WHİTE TERRİER IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

White Terrier, daha büyük çocuklarla arası iyi olan sevgi dolu bir köpektir. Bazı tür kitapları White Terrierin çocuklarla ne kadar iyi geçindiğini aşırı vurgulamıştır, bu nedenle cins kulüpleri White Terrierin evindeki tüm çocukların yedi yaşından büyük olmasını tavsiye eder. Bu köpek sinirlenirse kırılabilir ancak çocuk ve köpek uygun şekilde denetlenirse, White Terrier her yaştan çocukla iyi geçinebilir.