Toy Poodle


Toy Poodle Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:

Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐

 

 

TOY POODLE'IN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Poodle, kaniş olarak da tanımlanan küçük ırk grubunda yer alıyor, sevecen ve sempatik bir yapıya sahip olan satılık Poodle oldukça zeki olmaları sayesinde kolayca yön bulabilirler. Poodle, her ne kadar kolay eğitilebilir olsa da sıkı eğitime gelemezler. Poodlelar, yabancı bireyin ortama giriş sağlamasını anında algılayabilir ve yeni insanlara karşı da sevecendir. Poodlelar oldukça şık bir görünüme sahiptir ve iyi bir bekçi köpeğidir. Birçok numara, oyun türleri ve karşı tarafın kendisinden neler beklediğini kolayca algılayabilir. Poodlelar ayrıca eğitim çalışmalarından keyif alırlar ve en küçük bir gayreti dahi neticesiz bırakmazlar. Poodle gerekli eğitimi aldıktan sonra aile fertleri ile kusursuz arkadaşlıklar kurar, gururlu, sadık, oyun severler bir yapıya sahiptir.

Sevimli görüntüsü ve tüy yapısı ile sevilen köpek ırkları arasında yer almaktadır. Oldukça zeki ve yetiştirilme özelliği kolay cinslerdir. Atalarından gelen özelliklerini barındırması ise eğitim ve itaat yapılarının güçlü olduğunu göstermektedir. Evcil büyüme durumu söz konusu olduğunda uygulanacak eğitim süreci ise başarı oranını arttırır. Dünya üzerinde en zeki köpek ırkları arasında bulunan poodle, sevimliliğini de ortaya koyunca ev ortamında beslenmeye uygun hale geliyor.

Yapı olarak küçük boyutlarda ve ortalama ağırlıklara sahiptir. Eğitimine göre her göreve hazırlanabilir yapısı ise sıklıkla bekçi, av ve şov köpeği olmasını sağlar. Yetiştirilmesine göre hırçın, agresif, itaat eden ve hız endeksli cinstir. Doğa ortamlarına hızla ayak uydurabilir. Ancak genel beslenme ve büyüme alanı ev veya kucak olması gerekir.

 

TOY POODLE IRKININ TARİHİ

Dönemin en popüler cinsi olan Poodle'ların nasıl bu kadar vazgeçilmez olduklarına bakalım. Poodle cinsinin ilk üretim yeri Almanya olsa da Toy Poodle türünün üretilmesi Fransa’da başlamıştır. İsmini uzun bacaklarının avantajı ile suda sıçrama yeteneğine atıfta bulunularak su birikintisi anlamına gelen pudelden türetilmiştir. Uzun bacakları suda kolay hareket edebilme kabiliyeti sağladığından Fransa'da ördek avında oldukça başarılı bulunmuş ve “chien canard” ismi ile tanınmıştır. Standart boyları bekçi köpeği, askeri hizmetler, vagon çekme, rehber köpek ve bir sirk oyuncusu olarak birçok görevde kullanılmıştır. Rahat yüzebilmesi için kürkü traş edilmiş ve göğüs kısmı yüzmesine yardımcı olması amacı ile tüylü bırakılmıştır. Bu tüy kesimi Fransız kadınların ilgisini çekmiş ve bu tüy kesimi ile Fransız sokaklarında boy göstermeye başlamış. Fransız aristokrasisi tarafından da tercih edildikten sonra Fransa'nın ulusal köpeği olmuştur. 19. yüzyılın sonlarında, oyuncak boylarının üretimi yapılarak Toy Poodle gösteri köpekleri ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Toy Poodle'ın popülaritesi 1920'lerin sonunda azalmış olsada, oyuncak boyların çok tercih edildiği günümüzde popülaritesini hızla geri kazanmıştır.

 

TOY POODLE BOY ORANI

Bir Toy Poodle köpeğinde görünüş olarak ilk göze çarpanlar, ufak boyutları ve kıvırcık tüyleridir. Bu kabarık tüyle kaplı köpekte, badem şeklindeki gözler ve küçük düğme benzeri siyah burun bir pelüş oyuncak görüntüsünü andırır. Bu farklı ve minyatür görünüşleri onları en sevimli köpek türlerinden biri yapar. Ayrıca bu sevimli görünüşün, çok popüler olmasında payı da oldukça yüksektir. Çünkü insanlar Toy Poodle köpeğini tamamen süs köpeği ve hayat arkadaşı olarak edinirler. Sahiplerinin genelde onlardan avcılık veya korumacılık gibi diğer büyük ırklarda ki beklentileri yoktur.

Kıvırcık kürklerinde yer alan tüyler genellikle koyu turuncu, siyah, kahverengi, krem, kızıl, gümüş, beyaz renklerinde görülür. Kürkleri tek katmanlı uzun, sert, yoğun ve kalın tüyler ile kaplıdır ve farklı tüy stillerine sahip olabilir. Çok fazla uzayabilen tüyleri gerekli bakım ve kuaför ihtiyacı ihmal edilirse dolaşabilir ve bakımsız görünebilir.

Genel görünüm itibari ile 20-28 cm boylarında ve en fazla 3-4 kg ağırlıkları ile zarif görünümlüdür. Üçgen görünümlü baş bölgesi ve uzun bir çeneye sahiptir. Geniş, sarkık ve büyük kulakları ile oyuncak kelimesine çok yakışırlar. Çoğu zaman dik duran kısa bir kuyruğu vardır.

 

 

TOY POODLE KİŞİLİĞİ

Zeki bir ırka mensup olan Poodle cinsi yeni insanlara karşı dengeli bir tutuma sahip. Karşı taraftan aksi bir durum görmediği sürece örneğin oyuncağını alma, yemeğine müdahale ya da sahibine karşı sert bir tavır olmadığı sürece tanışmaya eğilimi yüksek meraklı bir cins olarak bilinir. Diğer köpeklere ve evcil hayvanlara agresif bir tavır sergilemeyen bu cins zaman zaman havlamaları ile karşılaşılabilir. Temel eğitim verilmediği takdirde şımarmaya açık ve kendi bildiğini okumayı seven bir köpek cinsi olan Poodle cinside eğitimi kolay bir tür olduğundan eve girmesi ile eğitime başlaması şarttır. Atletik bir fiziğe sahip olan Toy Poodle oyuncak boyutlardaki diğer köpeklerin aksine hareket etmeyi çok sever ve sürekli bir oyun oynama isteğine sahiptir. Bu sebepten mutlaka günlük köpeğe zaman ayrılıp üzerindeki bu enerji alınmalı. Bu şekilde sakin bir yapıda kalacaktır.

 

TOY POODLE SAĞLIK DURUMU

Ortalama 12 ile 14 yıl arası bir ömre sahip Toy Poodle köpeklerinin yaşam süresini iyi ve doğru bir bakım ile 14-18 yıla kadar uzatmak mümkündür. Pek çok cins gibi sağlıklı köpekler olsalar da yatkın oldukları bazı hastalıklar vardır.

Muzdarip oldukları bazı kalıtsal sağlık sorunları bilmeye değerdir. Cinsi en çok etkileyen sağlık sorunları, Diabetes Mellitus, Distichiasis, Hiperradrenokortisizm, Büyüyen göz kirpikleri, Epilepsi Legge Perthes hastalığı, Progresif retina atrofisi (PRA) , Von Willebrands Hastalığı (vWD) Tip 1, Kulak problemleri, Cilt tümörleri, Katarakt, Cushing hastalığı, Mesane taşları olarak sıralanabilir.

Ayrıca kulak enfeksiyonlarına karşı yatkın olmaları, diğer ırklara göre daha özenli kulak temizliği ve bakımı gerektirir.

Toy Poodle özen gösterilmediği taktirde, kurtulması güç olan bazı cilt alerjilerine yatkındır. Bu alerjiyi tetikleyen bir veya birden fazla şey olabilir. Örneğin, ev ve çevre temizlik ürünlerinde ki bazı kimyasallara karşı reaksiyon, polen ve diğer otları içeren mevsimsel alerjiler, bazı kalitesiz mama içerikleri, kene ve pire ısırıkları, toz akarları alerjiyi tetikleyenler listesinde olabilir.

 

TOY POODLE IRKININ BAKIMI

Toy poodle bakımı önemli ve ciddi emek isteyen ırk özelliğine sahiptir. Haftalık banyo yaptırılması ve en az 6 hafta aralıklar ile tüy kesim işlemi uygulanmalıdır. Tüyleri kesilmeden önce ise aralıklı olarak bakımı sürdürülmelidir. Hassas ve çabuk gelişen yapılara sahiptir. Kulakları keskin ve algı yönü kuvvetlidir, ancak en zayıf vücut bölgelerinden birisi olarak görülür. Parazitlenme durumu mümkündür, bu durumu yaşamamak adına sürekli muayene edilmesi gerekir.

Ağız ve diş bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Dişlerinde tartar oluşumu diğer türlere nazaran daha sık görülür. Sürekli bakım yapılmaması halinde sağlık sorunları yaşamanız muhtemeldir. Bunlar dışında tüy dökmemesi ile evlerde tercih edilir. Bu durum ise takıntısı olan sahiplerin hoşuna gitmektedir. Ancak bahsedildiği üzere sürekli tüy bakımı bekler.

 

 

TOY POODLE BESLENME DÜZENİ

Poodle türü beslenmesi ve egzersizleri dikkat gerektiren noktalardan birisidir. Çabuk kilo almaya uygun yapıları vardır. Hayvan kemiği veya kılçık türü besinlerden ötürü iç organlarında yırtılma sorunları yaşatabilir. Bu sorunlara dikkat edilmemesi durumunda enfeksiyon ve kusma problemleri yaşayabilir.

Balık ve kafeinli ürünlerini çok sevmektedirler. Fakat metabolizma özellikleri bu ürünleri sindirme konusunda sıkıntılar yaşatabilir. Kuru ve yaş mama ile günlük besin ihtiyaçları karşılanabilir. Ekstra günlük bazı takviyeler yapabilirsiniz. Takviyeleri kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

Yavru Poodle beslenmesi ise doğum sürecinin ardından 4 ila 6 hafta arası anne sütünden ayırılmamalıdır. 6 hafta sonrasında ek gıda takviyeleri yapılabilir. Mamaları ezip süt ekleyerek verebilirsiniz veya bebek maması kullanabilirsiniz. Anne tarafından süt ile beslenemiyor veya ememiyorsa bu süreçte şırınga yardımı ile mama verebilirsiniz. Mama takviyesini günde 6 öğün uygulamanız gerekir.

 

TOY POODLE TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Toy Poodle diğer köpeklere göre daha kaliteli bir kürke ve zekaya sahip olmasının yanında ilk görüşte kıvırcık tüyleri ile pelüş bir görüntüye sahip. Poodle cinsinin en küçük üyeleri olan Toy Poodle oyuncak boylarında kıvırcık tüy yapısı ile çok ön planda sosyal bir cins. Standart ve minyatür türleri kadar uzun buruna sahip olmasalar da diğer oyuncak ırklar arasında uzun burunları hemen fark ediliyor. Uzun burunlarının görüntüsünü engellemek için bazı toy Poodle sahipleri burunlarını sağ ve sol yanındaki tüyleri tıraş etmiyorlar. Cins uzun bacak yapısına sahip olduğundan oyuncak türünde de boyutlarına nazaran uzun bacakları ile atletik bir görünümü ile dikkat çekiyor.

Kıvırcık kürklerinde yer alan tüyler genellikle koyu turuncu, siyah, kahverengi, krem, kızıl, gümüş, beyaz renklerinde görülür. Kürkleri tek katmanlı uzun, sert, yoğun ve kalın tüyler ile kaplıdır ve farklı tüy stillerine sahip olabilir. Çok fazla uzayabilen tüyleri gerekli bakım ve kuaför ihtiyacı ihmal edilirse dolaşabilir ve bakımsız görünebilir.