Spitz


Spitz Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐

 

Duvar Kağıtları ID:1055105

 

SPİTZ'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Spitz, sevimli, sadık, arkadaş canlısı ve akıllı küçük bir refakatçi köpek olaraktir. Özellikle bekçi köpeği olmak için yetiştirilmemiş olsalarda, cesur bir doğaları ve ailelerini korumak için doğuştan gelen bir istekleri ve boyutlarına göre oldukça yüksek bir havlamaları vardır. Nispeten yeni bir cins olmalarına rağmen, Spitzler, diğer özelliklerinin yanı sıra, hoş mizaçları, diğer köpeklerle ve çocuklarla geçinebilme yetenekleri ve oldukça düşük ihtiyaçları nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor. Ayrıca, ortalamadan daha uzun bir yaşam beklentisi olan sağlıklı köpekler olma eğilimindedirler. Bu cins köpekler apartman yaşamına iyi uyum sağlar ve düşük ile orta düzeyde egzersiz ihtiyaçları vardır. Günde en az bir yürüyüş onları mutlu eder ve can sıkıntısını önler. Spitz köpekleri eğitime iyi yanıt verir ve çabuk öğrenir.

·         Spitz köpeklerinin, güzel beyaz tüylerinin görünümüne rağmen, oldukça düşük bakım ihtiyaçları vardır. Kürkleri çoğu kiri ve pisi uzaklaştırır ve köpek kokusuna sahip olmadıkları için nadiren banyoya ihtiyaç duyarlar.

·         Amerikan Eskimo Köpeği, Pomeranian ve Samoyed ırklarına görünüş olarak benzer olmasına rağmen, Spitz ırkının kendi geçmişi vardır ve dünya çapında birçok köpek kulübü tarafından ayrı bir ırk olarak kabul edilmektedir.

·         Spitz köpekleri, boyutlarından beklediğinizden daha yüksek bir havlamaya sahiptir ve özellikle ailelerini korurken korkusuz oldukları bilinmektedir.

·         İyi apartman köpekleri olmalarına rağmen, Spitz köpekleri uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar veya endişelenebilirler.

·         Bu köpekler çok akıllıdır ve olumlu pekiştirme eğitimine iyi yanıt verirler.

·         Spitz köpekleri aile dostudur. Çocuklara karşı eğlenceli ve nazik oldukları bilinmektedir ve evdeki diğer köpeklerle iyi geçinme eğilimindedir.

 

SPİTZ IRKININ TARİHİ

Spitz, 1921'de Japonya'nın Tokyo kentindeki bir köpek gösterisinde ilk kez sahneye çıktı. Cinsin ilk köpekleri, Çin'den Japonya'ya getirilen birkaç beyaz Alman Spitz köpeğinin soyundan geliyordu. Birkaç yıl içinde, dünyanın her yerinden birçok başka beyaz Spitz ırkı ithal edildi ve bunlar, ortaya çıkan Japon Spitz ırkında daha arzu edilen özellikleri üretmek için melezlendi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, cinsin standartları kesinleşti ve Japan Kennel Club, Japon Spitz'i tanımaya başladı. 1950'lerde Spitz köpekleri İsveç'e, ardından İngiltere'ye ve daha sonra tüm dünyaya ihraç edildi. Sonunda, tüm dünyadaki ulusal köpek kulüpleri, Spitz'i kendi cinsi olarak tanıdı, ancak bu köpek kulüplerinin çoğu, özellikle bu köpeklerin ne büyüklükte olması gerektiği konusunda, kendi cins standartlarında hala farklılık gösteriyor. Amerikan Köpek Kulübü, çoğunlukla Amerikan Eskimo Köpeğine olan güçlü benzerliği nedeniyle Spitz'i ayrı bir cins olarak tanımar. Cins hala dünya çapında popülerlik kazanmaya devam ediyor.

 

SPİTZ BOY ORANI

Birçok köpek kulübesi klübü, Spitz köpeklerinin tam olarak ne büyüklükte olması gerektiği konusunda hemfikir değil, ancak omuzlarda 10 ila 16 inç arasında değişiyor. Dişiler ortalama olarak erkeklerden daha küçük olma eğilimindedir. Bu cins köpeklerin normal ağırlığı 11 ila 20 pound'dur. Spitz'in uygun boyutu hakkında anlaşmazlık olmasına rağmen, genellikle birçok ortak özelliği paylaşan Pomeranyalılardan daha büyüktürler.

 

SPİTZ KİŞİLİĞİ

Spitz köpekler harika mizaçları vardır. Çok aile dostudurlar ve oyuncu bir ruha sahiptirler. Bu köpekler kişisel ilgiyi severler ve görmezden gelinmeye veya uzun süre yalnız bırakılmaya iyi tepki vermezler. Enerji ihtiyaçları oldukça ortalama düzeydedir. Günde iyi bir yürüyüş, Spitz'e çok iyi gelir ve tasmasından kurtulma şansını da verilebilir. Diğer köpeklerle arası iyi olduğundan, köpek parkına yapılacak bir gezi onların özgürce koşmasına ve fazla enerjiyi yakmalarında faydalı olacaktır. Bununla birlikte, diğer hayvanlarla etkileşime girmeden önce, cinsi ne olursa olsun her köpeğin sosyalleşme eğitimi alması gerekir. Spitz köpekleri, cesaretleri ve koruyucu yapıları ile bilinir. Kendi bölgelerine giren yabancılara şaşırtıcı derecede yüksek sesle havlayacaklar, ancak güvendikleri insanlar onlara güven verirse sakinleşecekler. Ziyaretçilere rahat bir şekilde tanıtılmalıdır. Spitz köpekleri eğitimi iyi anlar ve oldukça zekidirler.

 

 

SPİTZ SAĞLIK DURUMU

Spitz köpek ırkının, oldukça sağlıklı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, diz kapaklarının yerinden çıktığı bir durum olan lüks patellalara eğilimli olabilirler. Ayrıca zaman zaman gözleri akabilir ve çok sık yıkanırlarsa ciltleri kuruyabilir, bu yüzden sadece gerektiğinde Spitz'i yıkamak önemlidir. Sahipler bu koşullara dikkat etmeli ve herhangi bir sağlık sorununu yakalamak ve ele almak için düzenli veteriner ziyaretleri yapmalıdır.

 

SPİTZ IRKININ BAKIMI

Spitz köpekleri az ve oldukça basit bakım gerektirir. Dişleri bir veterinerin önerdiği şekilde düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kulakları ve patileri enfeksiyon, parazit veya kalıntı açısından kontrol edilmeli ve temiz tutulmalıdır. Japon Spitz'inizin sağlığını korumak için düzenli veteriner ziyaretlerini sürdürün.

 

SPİTZ BESLENME DÜZENİ

Spitz köpekler, ortalama enerji ve egzersiz ihtiyaçları olan küçük ila orta boy bir cinslerdir. Spitz'inizi neyle besleyeceğiniz ve doğru porsiyon boyutları hakkında tavsiye almak için veterinerinize veya profesyonel beslenme uzmanınıza danışmalısınız. Yavruluktan yetişkinliğe ve yaşlılığa kadar büyüdükçe diyet ihtiyaçları değişecektir.

 

 

SPİTZ TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Spitz köpeklerinin saf, beyaz tüyleri vardır. Bakım ihtiyaçları yüksek gibi görünselerde, öyle değiller. Tüyleri genellikle çoğu kiri ve döküntüyü iten bir dokuya sahiptir. Spitz köpekleri, tüy diplerine kadar ulaşan bir fırça ile haftada en az iki kez fırçalanmalıdır. Bu, ölü tüylerin bir kısmını yerinden çıkaracak ve döküldükten sonra temizleme ihtiyacını da azaltacaktır. Tüyleri diğer türlere kıyasla kuru olma eğilimindedir, bu yüzden sadece gerektiğinde yıkanmaları gerekir. Sık banyo yapmak, tüydeki doğal yağın ve nemin bir kısmını çıkarabilir ve bu da kaşınmaya neden olabilir. Genel olarak, Spitz'in tımar ihtiyaçları diğer birçok ırkla karşılaştırıldığında oldukça düşüktür.

 

SPİTZ IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Oynak ve nazik bir doğaya sahip olan Spitz köpekleri, çocuklarla harikadır. Küçük boyutları aynı zamanda çocukları yanlışlıkla devirme veya çok sert oynama ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir. Bir Spitz, çoğu çocuk için sevgi dolu, koruyucu bir oyun arkadaşı olacaktır. Herhangi bir köpekten korktuklarında veya rahatsız olduklarında ısırabilir. Spitz köpekleri de evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedir. Doğal olarak saldırgan değillerdir.