Scottish Straight


Scottish Straight Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:⭐⭐
Bakım İhtiyacı⭐⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:

Miyavlama:
⭐⭐⭐⭐
Uysallık:
⭐⭐⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐

 

SCOTTİSH STRAİGHT'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Scottish Straight, kuzeni Scottish Fold ile birlikte İskoç ırk grubunu oluşturan kedi ırklarından biridir. Scottish Straight cinsi kediler de tıpkı Scottish Fold’lar gibi meraklılığı, sahiplerine karşı olan sadakatleri ve yüksek zekâ seviyeleriyle bilinirler. Scottish Straight ırkı kediler tipik olarak utangaç değil, aksine son derece özgüvenli ve girişken birer kedilerdir. Sahiplerini ev içerisinde bir odadan diğerine takip etmeye bayılırlar.

 

SCOTTİSH STRAİGHT IRKININ TARİHİ

Scottish Straight kediler Scottish Fold’lar ile aynı ırk grubuna aittirler. Her iki cinsin de tüyleri uzun ve kısa olmak üzere farklılık gösterir. Bununla beraber renk ve kürk desenleri de birbirinden farklıdır. Bir diğer fark kulakları olup, Scottish Straight’ların kulakları Fold cinsi kedilere kıyasla daha düz ve daha diktir.

Bu farklılıkların altında elbette bir neden yatıyor olmalıydı. Scottish Straight cinsi kedileri, aynı ırk grubuna mensup olan Scottish Fold’ların izine rastlanıldığı bir ahır kedisi olan Susie’ye kadar takip etmek doğru olur. İskoç çoban William Ross, 1961 yılında Susie’yi bir çiftlikte görmüş ve katlı kulakları ile bir hayli ilgisini çekmişti. Ross bunun üzerine çiftlik sahibine Susie’nin yavru kedilerinden birine sahip olup olamayacağını sordu. Çiftlik sahibi ise Ross’un bu teklifini geri çevirmeyip ona yavru bir dişi kedi vermişti.

Ross daha sonra kulağı katlı bu sevimli kediyi Tekir ile birlikte yetiştirip daha sonra beyaz bir British Shorthair ile çiftleştirdi. Bu çiftleşme, Scottish Fold’ların da temelini oluşturan katlanmış kulaklı beş kedinin doğumuyla sonuçlandı. Diğer birkaç kedi ise normal kulaklarla doğdular ve böylece Scottish Fold’lardan ayrışarak yeni bir kedi cinsi olan Scottish Straigt ile tanımlandılar.

Scottish Straight cinsi kedilerin devamlılığını sağlamak ve genetik çeşitliliği teşvik etmek için kulakları katlanmamış olan Amerikan veya British kedileri ile çiftleştirmek doğru olacaktı. Ancak yakın senelerde, Scottish Fold cinsi kediler de çiftleşme için kabul edilmiş ve Scottish Straight kedilerin üremesinde artışa geçilmişti. Söz konusu çiftleşmelerden doğan yavruların yarısı katlanmış kulaklara (Scottish Fold) ve yarısı düz kulaklara (Scottish Straight) sahipti.

Takvimler 1970’li yılları gösterdiğinde Scottish Straight’lar Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiler ve burada Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ve Uluslararası Kedi Derneği (TICA) gibi büyük dernekler tarafından tanındılar.

Ardından artan çiftleşme ve beraberinde doğum ile birlikte doğan her yeni Scottish Straight cinsi kediler sevimli birer evcil hayvana dönüşmüş ve pek çok kedi meraklılarının da ilgisini çekmeyi başarmıştı.

 

SCOTTİSH STRAİGHT KİŞİLİĞİ

Sevecen ve uysal kişilikleri ile bilinen Scottish Straight kediler, farklı ev ortamlarına sağladıkları uyum nedeniyle her türlü aile için uygundurlar. İster yalnız yaşayan bekâr, ister kalabalık bir aile olun, Scottish Straight’lar sessizliğe ve kalabalık ev ortamlarına karşı son derece uyumlu canlılardır.

Sahiplerine karşı sadık olan Scottish Straight’lar, ilgiden hoşlanırlar ve kucağa gelmekten de hiç geri durmazlar. Bu bakımdan onlarla vakit geçirmesi oldukça keyifli ve huzur doludur. Eğer bir şey dikkatlerini çekerse de, bu defa neler olup bittiğini tam olarak anlayabilmeleri için kulaklarını dikerler ve sese odaklanırlar. Gözleriyle de dikkatini çeken nesneleri tarar ve takip ederler. Saldırgan ve aşırı enerjik bir yapıları olmasalar da fiziksel aktiviteye bağlı oyunlar oynamaktan hoşlanırlar. Sahipleri ile tut-getir oyunlarını oynamaya ise bayılırlar.

Scottish Straight’lar bir köşeye sinip uyumaktan da çok keyif alırlar. Bununla birlikte eğlenceli karakterlerdir. Hem ev içerisinde çocuklarla hem de uygun bir şekilde tanıştırıldıkları takdirde diğer evcil hayvanlarla da son derece iyi bir şekilde anlaşır ve geçinirler. Sosyal karaktere sahiptirler. Dolayısıyla ev ortamına da kolayca adapte olan Scottish Straight’lar iyi birer evcil kedi olabilirler.

Sahiplerine karşı sadakati ve yüksek zekâ seviyeleriyle bilinen Scottish Straight kediler meraklılığı, özgüvenleri ve girişkenliğiyle de ön plana çıkarlar. Utangaç bir mizaca sahip olmayan Scottish Straight’lar ev içerisinde dolaşmayı, dikkatini çeken nesneleri gözleriyle taramayı ve sahiplerini bir odadan diğer odaya takip etmeyi sürdürürler.

Scottish Fold ile aynı kökene sahip olan Scottish Straight kedileri onlardan ayıran tek fark kulaklarıdır. Fold cinsi kedilerin kulakları başlarına doğru uzanırken, Scottish Straight’ların kulakları orta büyüklükte ve daha dik bir yapıya sahiptir. Bu da onlara daha asil bir görünüm kazandırır.

Tipik olarak 3 ila 6 kilogram arasında olan Scottish Straight kediler fazla yoğun olmayan bir kemik kütlesine sahip olup orta boy kedidirler. Genellikle yuvarlak bir gövdeye ve yuvarlak bir yüze sahiptirler. Yuvarlak ve geniş aralıklı gözleri, yuvarlak kafa ve düz dik kulakları ile birleştiğinde ortaya harikulade sevimli bir görünüm çıkmaktadır. Bacakları kısa ve kürk desenleri çoğunlukla Tekir benzeridir.

 

SCOTTİSH STRAİGHT SAĞLIK DURUMU

Çoğu kedi ırklarında kalıtsal olarak bazı sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu nedenle bazı ırklar sağlık koşullarına karşı daha duyarlıdır. Diğer tüm kedilerde olduğu gibi Scottish Straight cinsi kedilerde de bir takım sağlık sorunları görülebilmektedir. Bunlardan en önemlisi kıkırdak ve kemik gelişimini önemli ölçüde etkileyecek olan Osteokondrodisplazi hastalığıdır. Bu, Scottish cinsi kedilerin gen yapılarındaki bir mutasyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte, kedilerde en sık görülen kalıtsal hastalık olan Polikistik Böbrek Hastalığı da Scottish Straight cinsi kedilerde görülebilmektedir. Bu hastalık onlarda böbrek yetmezliğine yol açabilecek sıvı dolu kitlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Son olarak, tüylerinin uzunluğuna bağlı olarak haftada birkaç defa düzenli olarak tüy bakımlarının yapılması ile deri hastalıklarının önüne geçilebilir, gözlerin, kulaklarının temizlenmesi yine iltihaplanmaları en aza indirir, tırnak bakımı ve diş fırçalaması da unutulmamalıdır. Tüm bu sağlık kontrolleri ve bakımları onların daha sağlıklı büyümesini ve kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

 

SCOTTİSH STRAİGHT IRKININ EĞİTİMİ

Scottish Straight’lar sevecen ve uysal mizaçlarıyla her eve gayet iyi bir şekilde uyum sağlarlar. Bu da onları evlerinde yanına bir dost arayanlar için tercih edilir kılmaktadır. Yalnızca bu özellikleriyle de değil tabii ki. Scottish Straight’lar sahiplerine karşı son derece sadıktırlar. Üstelik zekâ seviyeleri de yüksek kedilerdir. Bu sayede sahiplerinden gelen tüm komutları da kolay bir şekilde algılar ve büyük bir keyifle yerine getirirler. Özellikle de tut getir oyunlarına bayılırlar.

Elbette eğitimlerini kolay bir şekilde tamamlamada önemli olan onların yaşlarıdır. Henüz yavruyken sahiplenilen kediler çok daha çabuk eğitilebiliyorlar. Dolayısıyla henüz yavruyken sahipleneceğiniz bir Scottish Straight cinsi kediye kolayca tuvalet eğitimi verebilir, tırnak kesimi, tüylerinin bakımı ve dişlerinin fırçalanması gibi süreçleri de stres yaşamadan yerine getirebilirsiniz.

 

SCOTTİSH STRAİGHT BESLENME DÜZENİ

Scottish Straight cinsi kediler içerik bakımından zengin, yüksek kaliteli bir diyete ihtiyaç duyarlar. Scottish cinsi yavru, yetişkin ve yaşlı kediler beslenme ihtiyaçları bakımından değişiklik gösterdiğinden dolayı, yaşlarına uygun bir mama tercihinde bulunulması önemlidir.

Diğer tüm kedilerde karşılaşıldığı gibi Scottish cinsi kediler de obez olmaya meyilli canlılardır. Bu nedenle fazla kilo almaya karşın kalp sorunları gibi diğer sağlık risklerine de savunmasız hale gelirler. Söz konusu sağlık problemlerinin önüne geçmek, sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamak için düzenli öğün ve porsiyonlarda beslemek doğru olacaktır. Protein açısından zengin yaş ve kuru mamalara sahip Pro Plan, N&D, Royal Canin gibi markalar tercih edilebilir. Ayrıca kedilerin günün her saati suya ihtiyaçlarının olduğu da unutulmamalıdır.

 

SCOTTİSH STRAİGHT TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Scottish Straight’lar da tıpkı Scottish Fold cinsi kediler gibi uzun veya kısa tüylü olabilirler. Tüy yoğunluğu fazladır ve haftalık düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüy renkleri sarı, beyaz, gümüş gri ve tekir renklerde görülebilir. Kürk desenleri de tüm gövdede olduğu gibi kafa ve bacaklarda da yoğun olarak görülür.

Scottish Straight cinsi kediler çeşitli renk ve desende doğabilirler. Genellikle Tekir, iki renkli, beyaz ve griye çalan tonlarda görülürler.