Scottish Fold


Scottish Fold Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:⭐⭐
Bakım İhtiyacı⭐⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:
⭐⭐⭐
Miyavlama:

Uysallık:
⭐⭐⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐⭐

 

SCOTTİSH FOLD'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

İskoç kırması bu tatlı kediler, İskoçya’daki çiftlik kedilerinin kendiliğinden bir mutasyon sonucu ortaya çıkmış bir cinstir. En belirgin özellikleri kulaklarının katlı olmasıdır. Bu özelliğiyle farklı ve dayanıklı bir görünüme sahip olan Scottish Fold’lar aynı zamanda arkadaş canlısı ve yüksek zekâ seviyesine sahip türde birer cins kedidirler.

 

SCOTTİSH FOLD IRKININ TARİHİ

Scottish Fold cinsi kedilerin kökenleri 1961 yılında İskoçya’nın Coupar Angus kentinde bulunan beyaz renkte bir ahır kedisi olan “Susie” ye kadar uzanmaktadır. Susie’nin kafa yapısı ve katlı kulakları burada yaşayan William Ross adındaki yerel bir çiftçinin ve bölgedeki kedi meraklılarının dikkatini çekmiştir. Ross, Susie’nin yavru kedilerinden birini aldı ve bir genetik uzmanı ile birlikte kafa kafaya vererek bugünkü Scottish Fold’u üretmek için British Shorthair cinsi kedileriyle melezlemeye başladı. İlk başta, bazı kedi yetiştiricileri ve kedi meraklıları bu yeni ve farklı cins için bir hayli hevesliydiler, ancak kısa bir süre sonra ortaya çıkabilecek potansiyel sağlık sorunları hakkında endişelenmeye başlamışlardı. Ortaya çıkan bu yeni melez kedilerdeki olası sağırlık, kulak enfeksiyonları ve kulak akarları ile ilgili endişeler, bu türün İngiltere’de popüler olmasını engelledi.

1970’lere gelindiğinde ise Scottish’ler Amerika’da başarılı bir şekilde yetiştirilmeye başlanmış ve cinsin kişisel özelliklerinin de oturmasıyla o yıllardan bugüne dünya çapında popüler bir tür haline gelmiştir.

 

SCOTTİSH FOLD KİŞİLİĞİ

Scottish Fold cinsi kediler tipik olarak zeki ve uysaldırlar. Sahiplerine karşı bağlılıklarıyla bilinirler. Kişilik özellikleri onları yeni insanlara ve durumlara kolayca adapte olmaya yardımcı olur. Çocuklarla olan dostluklarının da yüksek olması Scottish Fold’ları tam bir ev kedisi yapmaktadır. Son derece sadık bir cinstirler ve yaşadığı evdeki kişilerle sıkı bağlar kurma eğilimindedir. Genellikle başkalarının onları kucağına alıp sevgi göstermesine izin verseler de, kendi seçtikleri insanlara karşı daha bir açıklardır. Kime, ne kadar yakınlık göstereceklerini yalnızca kendilerine gösterilen ilgi ve sevgi sonucunda karar verirler. Sahiplerine olan bağlılıklarına rağmen aşırı talepkar davranmazlar. Ev içerisinde sahiplerini takip edip ayaklarına bağ olmazlar. Kucağa alınmaktan erinmeseler de, genellikle kucakta olmaktansa sahiplerine yakın olmayı tercih ederler. Arada bir sahipleriyle oynayacakları oyunun tadını çıkarır, mamalarını yer ve evin bir köşesine kıvrılıp yatarlar.

Scottish Fold cinsi kediler katlı kulakları ile farklı bir görünüme sahiptirler. Bu farklılıkları onları diğer kedi ırklarından ayrıştırır. Katlı kulaklar, yuvarlak kafaları ve geniş gözleriyle birleştiğinde tıpkı bir baykuşa benzerler. Scottish’ler her ne kadar katlı kulaklara sahip olsalar da, müthiş bir ses hassasiyetleri vardır. Örneğin evin içerisinde bir “çıt” sesi gelse hemen sese kulak kabartır ve katlı olan kulaklarını bir anda dikleştirirler.

Scottish Fold’lar 4 ila 6 kg ağırlığındadır ve çok yoğun kürkte uzun veya kısa bir tüy yapısına sahip olabilirler. Fold’lar, yuvarlak bir gövdeye ve kafa yapısına, kısa bir boyuna, orta ile kısa bacaklara sahiptirler. Neredeyse oyuncak bir kedi izlenimi verirler. Tüy renkleri düz beyaz ve gri, iki renkli veya desenli olabilmektedir.

Scottish Fold’lar sahiplerine karşı son derece bağlıdırlar. Bununla birlikte bulunduğu ortamdaki çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinme eğilimindedirler. Kulak tırmalamayan yumuşak bir sesleri vardır. Bu özellikleri Scottish cinsi kedileri tam bir ev kedisi yapmaktadır. Sahiplerine karşı olan sevgileri ve yüksek zekâ seviyeleri sayesinde verilen eğitimleri de kolayca öğrenirler. Scottish’ler çok kişili evlerde yaşayan bireylere ve yalnız yaşayan bekârlara ev içerisinde iyi bir dost olabilir.

 

SCOTTİSH FOLD SAĞLIK DURUMU

Her kedi ırkında olduğu gibi Scottish Fold cinsi soyağacının da genetik nedenlerle bazı sağlık sorunlarına sahip oldukları bilinir. Belirgin bir özelliği olan katlanmış kulakları onları kulak enfeksiyonlarına karşı daha yatkın hale getirebilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak kulaklarının kontrol edilip temizlenmesi gerekir.

Bunun dışında Dejeneratif Eklem Hastalığı dâhil olmak üzere bazı hastalıklarla da karşı karşıya kalabilmektedirler. Eklem hastalığı, bir veya birden fazla eklem kıkırdağının kademeli veya geri dönüşü olmayacak şekilde iltihaplanmasını ifade eder. Özellikle obez kedilerde aşırı ağırlığın eklemlere bindiği zamanlarda oluşması olasıdır. Scottish’leri bu sağlık sorunundan korumanın bir yolu, onları düzenli bir programda beslemeli ve egzersiz yoluyla sağlıklı kiloda tutmak olacaktır.

Bir diğer hastalık ise diğer tüm kedilerde de sık görülen kalp hastalığı Hipertrofik Kardiyomiyopati. Ev kedilerinde ani ölümlerin başlıca nedenidir. Bu sağlık sorunu genellikle orta yaş kedilerde teşhis edilir. Zor nefes alma, aşırı uyuşukluk ve kusma gibi semptomlar gösterir.

Son olarak göz kapağının bir bölümünün içe doğru kıvrılmasıyla oluşan entropiyon hastalığı da Scottish’lerde görülebilmektedir. Neyse ki bu durum kolayca teşhis edilebilmekte ve tedavisi yapılmaktadır.

 

SCOTTİSH FOLD IRKININ EĞİTİMİ

Akıllı ve arkadaş canlısı Scottish Fold’lar bulunduğu ortama kolay adapte olabilen ve sahiplerine karşı yüksek bağlılıkları ile bilinen kedilerdir. Bu özellikleri onları kuşkusuz tercih sebebi yapmaktadır. Bununla birlikte yüksek zekâ seviyeleri sayesinde algılamaları kuvvetli ve verilen komutları yerine getirmede son derece isteklilerdir. Durum böyle olunca, Scottish Fold cinsi kedileri eğitmek de kolaylaşıyor.

Scottish Fold cinsi kedileri sistematik ve aksatılmadan düzenli ilerleyen bir eğitim programı ile eğitmek son derece basittir. Tuvalet eğitimi gibi zorlu eğitimleri bile Scottish cinsi kedilere yalnızca birkaç haftada öğretebilir, işin en önemli kısmını fazla stres yaşamadan atlatabilirsiniz.

Bununla birlikte oyun oynamasını da seven bir cins olan Scottish’lere hoşuna gideceği oyuncakları alıp onunla oyunlar oynayarak komutlar vermek de kolaydır. Eğitim sırasında bağırmadan, cezalandırmadan, yerine getirdikleri her komut sonrası ödül mamalarını da eksik etmeden eğitebilir, beklenen karşılığı fazlasıyla alabilirsiniz. Unutmadan, diğer tüm kedilerde olduğu gibi Scottish’leri eğitirken de ilgi ve sevgiyi onlardan eksik etmemek eğitimden alınacak olumlu geri dönüş sürecini hızlandıracaktır.

 

SCOTTİSH FOLD BESLENME DÜZENİ

Tüm kediler gibi Scottish Fold cinsi kediler de etçildirler. Bu nedenle tüm besin ve enerji ihtiyaçlarını tamamıyla etten karşılarlar. Ancak çeşitlendirmek amacıyla tahıllı yiyecekler de verilebilir. Sağlıklı bir beslenme için et yoğunluklu bir diyete ve aşırı yüksek olmayan protein bazlı bir mama tercihinde bulunmak doğru olacaktır.

Beslenme alışkanlıkları açısından diğer kedi ırklarına benzer olan Scottish’ler yeterince beslenmedikleri takdirde bir takım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler. Aynı şekilde düzenli bir programda ve doğru porsiyonlarda beslenilmeyen Scottish Fold kediler obeziteye karşı meyilli olmakla birlikte aşırı kiloları idrar yolu hastalığı, solunum yolu hastalığı ve eklem hastalığı gibi sorunlara davetiye çıkarabilmektedir.

Scottish Fold kediler için et yoğunluklu, proteini de yeterince olan Hills, Proplan, N&D, Felicia ve Royal gibi markaların mamalarından tercih etmek doğru olur.

 

SCOTTİSH FOLD TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Tüyleri orta ve uzun olabiliyor. Kürkleri yoğun tüylü, yumuşak dokuludur. Tüylerinin yoğunluğu nedeniyle sahiplerinin birlikte yatmaları önerilmez. Tüylerinin rengi bölgesel ve mevsimsel olarak değişiklik gösterir.

Scottish’ler genellikle beyaz, krem, gümüş, kahverengi ve siyah renklerde olurlar. Desenleri ise düz, iki renkli, benekli veya gölgeli olabilir. Göz renkleri kedinin baskın rengine uygun olacak şekilde değişiklik gösterir.