Schnauzer


Schnauzer Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐

 

SCHNAUZER'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Schnauzer, çok fazla insanlara sevgisi olan küçük bir köpektir. ABD, İngiltere ve Almanya'da her zaman en popüler 20 cins arasında yer alır. Uzun bir sakalı ve gür kaşları vardır kendine özgü bir türdür. Canlı, yaramaz ve sevecen bir kişiliğe sahip.

Aksiyonun merkezinde olmayı sever. Çocuklarla arası oldukça iyidir ve enerjiktir ve terrier cesareti vardır. Küçük olmasına rağmen, Schnauzer'inizi bir minyatür köpek türüyle karıştırmayın.

Boyu nedeniyle iyi bir ev köpeği olabilir, ancak günlük egzersiz yapması gerekiyor. Herhangi bir iklime iyi uyum sağlar, ancak düzgün bir şekilde egzersiz yapmaz veya beslenmezse hızla kilo alabilir.

Sevdiği insanları korur ve siz hoş karşılandıklarını bildirene kadar genellikle yabancılardan şüphelenir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir ve sizi yabancı ziyaretçilere ve hırsızlara karşı uyaracaktır. Schnauzer zekidir ve çabuk öğrenir ama aynı zamanda inatçı olabilir. En sevdiği isyan şekli, ona bir şey yaptırmaya çalıştığınızda sizi duymuyormuş gibi yapmaktır. Evinizde düzeni sağlamak için otoriter olmalısınız.

Çok kolay eğitilebildiği için itaat ve çeviklik yarışmalarında başarılı olma eğilimindedir. Schnauzer'ler ayrıca dünya köpek yarışmalarında çoğu zaman diğerlerinden üstündür.

Bedeni ve zihni sağlam olan Schnauzer, canlı, alıngan, akıllı, mutlu, sevecen, düşük tüy döken bir köpektir.

• Schnauzer insan odaklıdır ve sizinle takılmaktan başka bir şey istemez.

• Schnauzer zeki, yaramaz ve genellikle inatçıdır.

• Düşük tüy döker, ancak bakım açısından çok bakım gerektirir.

• Evini ve ailesini korur, hafif seslerde bile havlar.

• Çocuklarla ve diğer köpeklerle arası iyidir.

• Çitle çevrili bir alanda olmadığınızda Schnauzer'inizi daima tasmalı tutun. Bir şey görürse ve onu kovalamak ister.

• Sıkılmış bir Schnauzer, mutsuz bir Schnauzer'dir. Zeki ve enerjik olduğu için çeşitli aktiviteler ve egzersizler yaparak gelişir. Ona ikisini de verdiğinizden emin olun, yoksa huysuz olur.

SCHNAUZER IRKININ TARİHİ

Schnauzer'ler başlangıçta çiftliklerde fare ve bekçi köpekleri olarak yetiştirildi. Standart Schnauzer'i Minyatür Pinscher, Affenpinscher ve belki de Kaniş veya Pomeranya gibi daha küçük ırklarla melezleyerek 19. yüzyılın ortalarından sonlarına kadar Almanya'da geliştirildiler. Almanya'da Zwergschnauzer ( zwerg "cüce" ​​anlamına gelir) olarak bilinir .

Minyatür Schnauzer'in nasıl geliştirildiğine dair herhangi bir kayıt yok, ancak niyetin Standard Schnauzer'in daha küçük bir versiyonunu üretmek olduğu açık. Schnauzer'in en eski kaydı, Ekim 1888'de doğan Findel adında siyah bir köpekti. 1895'te, birkaç köpek türünü kabul etmesine rağmen, ilk cins kulübü Almanya'nın Köln şehrinde kuruldu.

I. ve II. Dünya Savaşları, özellikle bazı ırkların neredeyse kaybolduğu Avrupa'da, köpek yetiştiriciliği konusuda zordu. Ancak Schnauzer'lara olan ilgi, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra patladı ve köpeğin popülaritesi o zamandan beri hiç azalmadı.

Kızıl, siyah ve ten rengi, sarı veya kısmi renkli olup hemen her boyutta bir Schnauzer bulabilirsiniz.

SCHNAUZER BOY ORANI

Schnauzer'ler sağlamdır ve minyatür köpeklere benzemezler. Genellikle omuzda 12 ila 14 inç boyundadırlar. Ağırlığı 5 ila 12 kg arasında değişmektedir.

 

SCHNAUZER KİŞİLİĞİ

Minyatür Schnauzer hayat doludur. Dışa dönük, aile aksiyonunun yoğun olduğu ortamlarda bulunmayı sever. Hatta otururken size koşabilir ve patilerini boynunuza atabilir. Size dokunmak ve her zaman yanınızda olmak ister.

Çok zekidir, bu da eğitimi kolaylaştırır ama aynı zamanda bir manipülasyon ustası olduğuda doğrudur. Bununla birlikte, bazı terrierler kadar alıngan ve saldırgan değil .

Her köpekte olduğu gibi, Schnauzer erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Gençken birçok farklı insana, manzaraya, sese ve deneyime maruz kalması Schnauzer yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpek olarak büyümesini sağlamaya yardımcı olur.

 

SCHNAUZER SAĞLIK DURUMU

Schnauzer sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Schnauzer ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Schnauzer ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Katarakt

Entropion

Progresif Retinal Atrofi (PRA)

İdrar Taşları

Konjenital Miyotoni

Von Willebrand Hastalığı

Konjenital Megaözofagus

SCHNAUZER IRKININ BAKIMI

Schnauzer evin içindeyken, oyuncaklarla oynarken ve odadan odaya sizi takip ederken aktiftir. Oynamak için bir bahçeye sahip olmayı sever, ancak onunla her gün uzun bir yürüyüş yaparsanız, bir avlu olmadan da enerjisini atacaktır.

Sandık eğitimi her köpeğe yarar sağlar ve Schnauzer'inizin evde kaza geçirmemesini veya yapmaması gereken şeylere bulaşmamasını sağlamanın nazik bir yoludur. Bir sandık aynı zamanda sakinleşmesi için geri çekilebileceği bir yerdir. Küçük yaşta sandık eğitimi, Schnauzer'inizin uçağa bindirilmesi veya hastaneye kaldırılması gerektiğinde yalnız kalmayı kabul etmesine yardımcı olacaktır.

 

SCHNAUZER BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 1 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Schnauzer ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

SCHNAUZER TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Schnauzer'ler siyah, gri, gümüş veya beyaz renktedir. Çift renklileri vardır. Kürkleri sırımlıdır ve minimum tüy dökümüne sahiptir. Bu nedenle, birçok insan, özellikle astımı olanlar, onun mükemmel bir ev köpeği olduğunu düşünüyor.

Schnauzer'inizi haftada iki veya üç kez fırçalayın, böylece özellikle yüzünde ve bacaklarındaki daha uzun tüylerde keçeleşmez. Yemekten sonra sakalını yıkamak da iyi bir fikirdir.

Köpeğiniz ağrılı gözyaşlarını ve diğer sorunları önlemek için tırnaklarını doğal olarak aşındırmıyorsa, tırnaklarını ayda bir veya iki kez kesin. Yere tıkladıklarını duyabiliyorsanız, çok uzunlar demektir. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve çok fazla keserseniz kanamaya neden olabilir.

Kulakları, enfeksiyona işaret edebilecek kızarıklık veya kötü koku açısından haftalık olarak kontrol edilmelidir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ettiğinizde, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için yumuşak, PH dengeli kulak temizleyicisiyle nemlendirilmiş bir pamuklu çubukla silin. Kulak kanalına hiçbir şey sokmayın; sadece dış kulağı temizleyin.

Schnauzer'inizi köpek yavrusu olduğu zaman fırçalanmaya ve muayene edilmeye alıştırın. Pençelerini sık sık kontrol edin, ayakları konusunda hassastır ve ağzının içine bakın.

Bakım yaparken ciltte, burunda, ağızda, gözlerde ve ayaklarda yara, kızarıklık veya kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler açık olmalı, kızarıklık veya akıntı olmamalıdır.

 

SCHNAUZER IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Schnauzer, insanlarıla takılmayı sever. Çocuklarla arası iyidir, özellikle de onlarla birlikte büyüdülerse. Onlarla oynayacak ve onları koruyacak ve birbirlerinin stresini atmasına yardımcı olacaklar.

Her cinste olduğu gibi, çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmeli ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetlemelisiniz. Çocuğunuza yemek yerken veya uyurken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek, ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.

Schnauzer genellikle diğer köpeklerle iyi oynar. Tipik olarak diğer köpeklere karşı terrierler kadar saldırgan değildir , ancak büyük köpeklerin yanında cesur ve korkusuzdur, bu onun başını belaya sokabilecek bir özelliktir.