Samoyed


Samoyed Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: ⭐⭐
Bakım kolaylığı:
Genel sağlık:⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAMOYED'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Samoyed beyaz tüyleriyle girdiği her ortam da ilgiyi üzerine çekecek bir güzelliğe sahiptir. Samoiedskaia Sabaka, Samoyedskaya, Sami, Sammy adlarıyla da tanınırlar. Ağız yapısının yukarı kıvrık köşeleri ona karakteristik “gülümseyen Sammy” ifadesini kazandırmıştır. Sammy güçlü, çevik, zarif ve zarafetli bir ırktır. Çift katmanlı kürküyle soğuk hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Kaslı, hızlı ve çevik vücutlarıyla, kızak çekmek ve avcılara yardım etmek onların kolaylıkla ve keyif alarak yaptıkları işlerdendir. Her yaştan insanla iyi anlaştıkları görülür. Samoyed sahibine sadık, iyi huylu, mutlu ve eğlenceli bir aile köpeğidir.

 

SAMOYED IRKININ TARİHİ

Samoyed köpeği adını Orta Asya’dan göç ederek kuzeybatı Sibirya bölgesine gelen, göçebe yaşayan Samoyed halkından almıştır. Sammy ırkı soğuk hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Bu özellikleri sebebiyle dünyadaki en soğuk bölgede, çalışmaları için yetiştirildiler. Samoyed halkı gıda, kürk ve derisi sebebiyle ren geyiğine bağlıydı. İnsanlar, yiyecek bulabilmek için ren geyiği sürülerine ve taşıyabilmek için köpeklere ihtiyaç duyuyorlardı. Ren geyiği devamlı hareket halindedir ve köpekler de onları bulmak ve sahiplerine getirmek için kullanılmıştır. Sonradan ren geyiğini avlamaktan, geyikleri gütmeye geçilmiştir.

Süreleri hareket ettirmek, gütmek ve Kuzey Kutbu’nda yırtıcı hayvanlardan korunmakta onların görevi olmuştur. Samoyed halkın ihtiyaçlarını karşılayan çalışkanlığıyla öne çıkmıştır. Dayanıklı spitz köpeği Samoyed de kendisine verilen işlerin hepsini başarıyla yerine getirmek için çabalamıştır.

İnsanlar ve Samoyed köpekleri hayatta kalmak için birbirlerine karşılıklı olarak bağlıdırlar. Samoyed köpekleri, sahiplerine teknelerini, kızaklarını çekmekte, ağır yüklerin taşımakta ve avlamalarında yardım ederler. Ailenin bir parçası olan bu köpekler, birlikte çalıştıktan sonra evlerine de birlikte döner ve bir arada yaşarlar. Samoyed, geceleri sahipleriyle aynı çadırda, evde bir arada yatar. Evdeki işlerinden sonuncusu da birlikte yattığı kişileri, sıcak bedeniyle ısıtmaktır. Tüm bunların yanında da sevdiklerini, evini ve sürüsünü koruyan çok iyi bir bekçi köpeğidir.

Samoyedler 1800’lerin sonlarında İngiltere’ye gelmiştir. Ancak İngiltere’ye ithalatı yapılan köpekler günümüzde bilinen, beyaz renkli Samoyed’lerden biraz farklıydı.  Cinsi tanıtmak için İngiltere’ye getirilen köpeklerden birisi Kraliçe İskenderiye’ye sunuldu ve Kraliçe’nin en sevdiği köpeklerinden birisi oldu. Kraliçenin köpeklerinin soyundan gelen Samoyed ırk, modern soyağacında yer almaktadır.

1906 yılında beyaz renkli Samoyed, Rusya’nın Büyük Dükü Nicholas’ın hediyesi olarak ilk kez Amerika’ya geldi. Amerika’ya gelen beyaz renkteki Samoyed köpekleri AKC tarafından tescillendi.

1900’lerin başında, Samoyed ırkı Sir Ernest Shackleton’un Sibirya’dan Antarktika’ya yaptığı meşhur yolculukta kızak takımı içerisinde yer almış ve Güney Kutbu’na ulaşma zaferini yaşamıştır. Daha birçok zorlu görevde yer almış ve kızak takımların bir parçası olmuşlardır. Bu görevler sırasında bir çok zorlukla karşılamış ve sadece en güçlü, formda olan köpekler bu zorlu seferleri tamamlayabilmiştir.

Samoyed ırkının becerikli yönleri, parlak ve gösterişli güzel görüntüsüyle birleşince kısa sürede halkın dikkatini çekmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana popülerliği her geçen gün artarak devam etmiş. Yüzyıllar önce, küçük bir yerde üremiş ve yaşamış olsalar da zamanla ünleri tüm dünyaya yayılmıştır.

 

SAMOYED BOY ORANI

Yetişkin erkek Samoyedlerin yükseklikleri ortalama 53-60 cm., ağırlıkları ise 20-30 kg. arası değişir. Dişilerde ise yükseklik 48-53 cm., ağırlık ise 15-22 kg. arası değişebilir.

 

SAMOYED KİŞİLİĞİ

Samoyed akıllı, nazik, eğlenceli ve ailesine sadık bir köpektir. Sevdiklerine ve ailesine bağlılıkları çok yüksektir. Samoyed ailesine yakın olmak, onlarla birlikte zaman geçirmek ve oyun oynamak ister. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar, uzun süre yalnız kaldıklarında olumsuz davranış sergileyebilirler. Bu köpekler sevdikleri ya da rahatsız oldukları durumlarda havlayarak ya da uluyarak, bir nevi konuşuyormuş gibi kendisini ifade eder. Samoyed sevimli halleriyle iyi bir arkadaş ve aile köpeğidir.

Çocuklarla, yabancı kişilerle de iyi anlaştıkları görülür. Utangaç, çekingen yapıları yoktur. İyi eğitildiğinde diğer evcil hayvanlarla ve köpeklerle ilişkileri de iyidir. Herkese karşı sıcakkanlı, sevecen yaklaşır ve yeni arkadaşlıklar kurmayı severler. Saldırgan yanları yoktur ama ailesini, sevdiklerini korumayı bilirler. Çok uyumlu olsalar da köpeğinizi, her ihtimale karşı yabancı kişiler, küçük çocuklar ve evcil hayvanlarla gözetiminiz dışında yalnız bırakmayınız.

Samoyed enerjik ve aktif bir köpektir. Egzersiz ihtiyaçları düzenli olarak karşılanmalıdır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak egzersiz yapmaları gereklidir. Aksi halde canları sıkılıp, havlamaya başlayabilir ve farklı olumsuz davranışlar sergileyebilirler. Bu ırk bir şeylerle meşgul olmayı, yürüyüş yapmayı ve gezmeyi severler. Onların gün içerisinde bu ihtiyacını karşıladığınız sürece çok uyumlu ve mutlu olacaklardır. Eğer yoğun çalışıyorsanız, egzersiz ihtiyacı yüksek olan bu ırk sizin için uygun olmayacaktır. Gününüzün önemli bir kısmında ona vakit ayırmanız şarttır.

Güvenlik önlemlerini aldığınız bahçede ve dışarıda onunla yaptığınız aktivitelerde tasma takmalısınız. Av köpeği içgüdüsüyle küçük hayvanları kovalaması, peşinden gitmesi mümkündür. Bu yüzden tasmayla birlikte kontrolün sizde olması gerekir. Kazma, kaçma ve bir şeyleri çiğneme eğilimleri sebebiyle tek başına dışarıda koşuşturmasına izin verilmemelidir.

Eğitim kolaylığı orta seviyededir. Olukça akıllı olan Samoyed’in bir yanı da bağımsız, kendi kararlarını kendi almaya eğimli ve inatçıdır. Bu durumları sebebiyle eğitimlerinde zaman zaman zorluk çıkarabilirler. Onlara karşı sabırlı ve tutarlı yaklaşmalısınız. Ödül mamasıyla ve sıkıcı olmayan, farklı eğitim teknikleriyle eğitim sürecini tamamlayabilirsiniz. Samoyed sahibini seven ve onları memnun etmek isteyen köpekler olduğu için çabanıza karşılık verecektir.

Apartman hayatına uyumlu bir köpektir. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı, canı sıkılmadığı ve uzun süre yalnız kalmadığı sürece havladıkları pek görülmediği için apartman yaşamında sahibini üzmezler. Soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılardır. Ancak bahçede veya bir kulübede tek başına yaşamaktan mutsuz olurlar. Bu yüzden onları ailesiyle birlikte, ev ortamında yaşaması gereklidir. Herkese karşı sıcakkanlı olsalar da iyi eğitildiklerinde, sadakati ve uyanık yönleri ön plana çıkarıldığında iyi bekçi köpeği olarak da karşınıza çıkacaktır.

Erken aşamada eğittiğiniz, sosyalleştirdiğiniz köpeğiniz daha iyi huylara sahip olacaktır. Samoyed’in kişilik ve karakterini belirleyen birden çok faktörün yanında yaşadığı ortam, ona gösterilen sevgi ve ilgi de gelişimlerini etkileyecektir.

 

SAMOYED SAĞLIK DURUMU

Samoyed sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Samoyed ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Samoyed ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Progresif retinal atrofi

Hipotiroid

Gastrik torsiyon

Katarakt

Kalça çıkığı

 

SAMOYED IRKININ BAKIMI

Samoyed’in alt katmanı kalın ve yünlü, üst katmanı ise yumuşak ve düz özelliktedir. Bu özellikleriyle çift katmanlı kürkü her zaman özenli bakım ister. İnsanları büyüleyen güzellikteki tüyleri kendisine hayran bıraktığı gibi bakımıyla da göz korkutabilir. Tüy dökülmesi ve bakım ihtiyacı birçok cinse göre biraz fazladır. Bu zorluk, eşiz güzelliğin bir bedeli olarak görülebilir.

Normal bakım rutininde haftada 2-3 kez tüylerini taramanız ve fırçalamanız gerekir. Ancak yılda iki kez, mevsim geçişlerinde artan tüy dökülmesi sebebiyle her gün düzenli tarama işlemi yapmanız şarttır. Bu şekilde hem tüy dökülmesini kontrol altında tutarsınız hem de tüylerin karışmasını engellemiş olursunuz. Bunun yanında profesyonel tüy bakımına, tıraşlanmaya da ihtiyaçları olacaktır. Samoyed köpeklerinin sahiplerinin bakım konusunda bilmeleri gereken bir diğer detayda yoğun tüy dökmeleri sebebiyle, evinizi her gün süpürmeniz gerekebileceğidir.

Çamura bulaşmadığı, kirli yerlere girip çıkmadığı sürece iki ayda bir kez yıkanması yeterlidir. Banyo sırasında köpeğinize uygun şampuan kullanmalı ve duş sonrasında iyi kurulamaya özen göstermelisiniz. Tırnaklarını haftalık olarak kontrol etmeli ve üç ila dört haftada bir kez ya da gerektiğinde kesmelisiniz. Uzun veya kırılmış tırnaklar köpeğinizin canını yakabilir bu yüzden ihmal etmemelisiniz.

Ağız ve diş sağlığı için haftada iki, üç kez dişlerini fırçalamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında kulak, göz, burun ve cilt bakımlarını haftalık olarak yapmalı ve herhangi bir farklı durum görürseniz veterinere danışarak bilgi almalısınız. Sağlıklı yaşamaları için yapacağınız bakımlar ve takipler çok önemlidir.

 

SAMOYED BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1,5 ila 2,5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

 

SAMOYED TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Samoyed’in kürk rengi genellikle saf beyazdir. Bu rengin dışında sarı, bisküvi ve krem renkleri de görülmektedir. Beyaz tüylerinin üzerinde nadir de olsa hafif kahverengi lekeler ve desenler de olabilir. Ancak yarışmaların, köpek gösterilerinin aranan ve vazgeçilmez köpeği saf beyaz renkli Samoyed cinsleridir.

Çift katmanlı, sıkı ve kalın bir kürke sahiptirler. Kürk yapısı kısa, yumuşak ve kalındır. Dış katmanda uzun ve yoğun tüyleri vardır. Üst katman düz ve yumuşak, alt katman ise kalın (yünlü) tüylerden oluşur. Dalgalı, kıvırcık tüyler görülmez. Erkeklerin kürk yapısı, dişilerden daha boldur. Boyun ve omuz bölgesinden başlayan, kafasının etrafında yoğunlaşan tüyleri fırfır olarak adlandırılmıştır. Erkeklerin dişilere göre daha yoğun fırfıra sahip oldukları görülür.

 

SAMOYED IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Samoyed ailesine derinden bağlıdır ve buna kesinlikle çocuklar da dahildir. Bir Samoyed, büyüklüğü ve gücü nedeniyle, ne olduğunun farkında bile olmadan küçük bir çocuğu kolayca devirebilir, bu nedenle sorumlu bir yetişkin, çocuklar ve köpekler arasındaki tüm etkileşimleri denetlemelidir.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.