Russian Blue


Russian Blue Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:⭐⭐⭐
Bakım İhtiyacı⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:
⭐⭐⭐
Miyavlama:

Uysallık:
⭐⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐⭐⭐

 

RUSSİAN BLUE'NIN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Russian Blue bir diğer adıyla Rus Mavisi, güzelliği ve tüylerinin parlaklığı ile dikkat çeken kedi türlerinden biridir. Yemyeşil gözleri ile sizi etkisi altına alacak olan Russian Blue cinsi kediler, dışarıdan gelen seslere karşı fazlasıyla duyarlı bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle aşırı seslere karşı zaman zaman olumsuz tepkiler verebilen kedilerdir. Çocuklar ile çok iyi anlaşırlar ve oldukça da iyi birer oyuncu kimliğine sahiptirler.

 

RUSSİAN BLUE IRKININ TARİHİ

Russian Blue’lar adından da anlaşılabileceği üzere Rusya kökenli bir türdür. Cinsi safkan olmakla birlikte doğa ananın yarattığına inanılır. İngiliz denizciler bu türün görünüşünden çok etkilenerek anavatanları olarak bilinen Rusya’nın kuzeyinde bulunan ve bir liman kenti olarak bilinen Arhangelsk’e götürürler. Burası oldukça soğuk bir coğrafya olduğu için Rusya’ya götürülen kedinin fiziksel olarak kalın ve sık tüylerini hayatta kalmak için kalkan olarak kullandığına inanılır. Çok eski zamanlarda vahşi ve saldırgan bir şekilde yaşamlarını sürdürdükleri bilinmektedir. Fakat zaman içerisinde avlanan Russian Blue’lar, günümüzde ev kedisi olarak koruma altına alınmıştır.

Russian Blue cinsi kediler Tayland’da bulunan Korat, Fransa’da bulunan Charteux ve İngiltere’de bulunan British Blue ile akrabadırlar. Her ne kadar aynı aileden olsalar bile fiziksel ve karakteristik olarak birbirlerinden keskin bir şekilde farklıdırlar. Bu durum; hem yetiştikleri coğrafya hem de çiftleştikleri cinslerin farklılığından kaynaklanır.

Russian Blue’lar, ilk olarak 1875 tarihinde Londra’da Crystal Palace’da kayıtlara geçmiştir. Kayıtlarda geçen ismi ise Archangel yani Türkçe dilinde “baş melek” olarak geçmektedir. 19. yüzyılın sonlarına doğru Birleşik Krallık’ta kedi şovları düzenlemekteydi. Russian Blue türü de bu yarışlarda yarıştığı ve şovlara katıldığı bilinmektedir. Hatta bir rivayete göre 1912 yılında kendi sınıf adlarına kavuşana kadar çok fazla kürkleri olduğu için sürekli olarak jüriden olumsuz cevap almaktaydılar. Bir zaman sonra Kuzey Amerika bölgesinde de popülaritesi artan Russian Blue cinsi kedilere Foreign Blue, Archangel Kedisi ve Archangel Blue olarak birçok isimle hitap edilmiştir. Fakat 1930 yıllarının sonlarında kesin olarak Russian Blue ismini almıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında insanlar gibi birçok canlı da zarar görmüştü. Bu canlılardan biri de Russian Blue türü kedilerdi. Savaş sırasında o kadar çok Russian Blue katledilmişti ki neredeyse türleri son bulmak üzereydi. Bu durumu fark eden İngiliz Kedi Yetiştiricileri devreye girerek türün çoğalması adına çalışmalar başlatmıştır. İlk çalışma olarak British Shorthair türü ile mavi benekli Siyam kedilerini çiftleştirerek türün çoğalmasını sağlamışlardır. İskandinav Kedi Yetiştiricileri ise Russian Blue cinsi ile Siyam kedi cinsini çiftleştirerek türün çoğalmasına katkıda bulunmuşlardır.

Her ne kadar bu çalışmalar devam etse de çalışmaların sonu hüsran ile bitmiştir. Elde edilen tür normal mavi Rus kedisinden farklı fiziki ve karakteristik özelliklere sahip olmuştur. Fakat Rus kedileri, doğası gereği ürkek olduklarından dolayı sadece kendi ırkları ile çiftleştirilmiş ve orijinal özellikleri bugüne kadar gelmiştir. Orijinal rengi mavi olan bu türün beyaz veya siyah olan cinsleri de çiftleşmeler sayesinde geliştirilmiştir. Fakat TICA, CFA, FIFE gibi ırkların takibini yapan kurumlara göre sadece mavi renktekiler orijinal olarak kabul edilmektedir. Günümüzde varlığını hala devam ettiren Russian Blue’lar uysallığı ve oyuncu kişilikleriyle en popüler ev kedi cinsleri arasında yer almaktadır.

 

RUSSİAN BLUE KİŞİLİĞİ

Russian Blue’lar, zeki ve özgür ruhlu olmalarının yanı sıra sahiplerine karşı oldukça bağlı ve sevgi dolu kedidirler. Karakter olarak genellikle bağımsızlığı seven Russian Blue cinsi kediler, her ne kadar sert bir görünüme sahip olsalar da oldukça uysal ve uyumludurlar. Yabancılara karşı sık sık güven problemi yaşadıkları için alışık olduğu ortam dışına çıkmayı pek sevmezler. Bulunduğu ortamda ise oldukça sessiz takılırlar. Özellikle de dişi Russian Blue’lar, erkeklere göre çok daha sessiz bir yapıya sahiptirler. Russian Blue türünün en bilinen özelliklerinden biri de merhametli ve şefkatli olmasıdır. Çocuklar ile çok iyi anlaşmalarının yanı sıra yetişkinler ile oyunlar oynamayı da çok severler.

Sakin ortamlarda vakit geçirmeyi seven Russian Blue’lar, dışarıda doğal alanlarda oyun oynamaktan çok hoşlanır. Eğitildiği ve alıştırıldığı takdirde evin çevresinde kendi başına da vakit geçirebilmektedirler. Belirli bir rutini seven bu türün uyku saatleri hep aynıdır. Uyku saati dışında ise sürekli oyun oynamak isterler. Yabancı kişilere karşı güven problemi yaşayan Russian Blue cinsi kediler, tanımadığı insanların bulunduğu bir ortamda kendilerine güvenli bir alan belirleyerek herkesten uzak durmayı tercih ederler. Belirli bir zaman geçtikten sonra eğer bir tehlike sezmez ve insanlara güvenirlerse kendini sevdirmeye başlarlar.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyenler için ideal bir tür olan Russian Blue’lar, insanlar ile vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Asla çevresindekilere zarar vermezler. Özellikle çocuklar ile oyun oynamaktan keyif alırlar. Bir oyuncağı fırlattığınızda hemen yakalamak isterler. Ayrıca güneş ışınlarını kovalayarak kendi kendilerine eğlenebilirler. Sahiplerine karşı çok sadık oldukları için evde sürekli sahiplerini bir odadan diğer odaya takip eder, yanlarından ayrılmazlar.

Fiziksel olarak ağızlarının köşesi hafif yukarıya bakar. Bu da onları sürekli gülümser bir yapıda görünmesini sağlar. Görünüşü gibi pozitif ve sakin bir yapıda olan Russian Blue türüne yasak olan eşyaları öğretmek çok kolaydır. Sadece ‘hayır’ diyerek ellememesi gereken eşyalardan uzak tutabilirsiniz. Rusian Blue’lar karşısındaki kişilerin hislerini sezebilmektedirler. Size gösterdikleri saygıyı ve nazikliği kendileri de sizden bekler. Eğer alaycı bir tavır sezerlerse sizden uzaklaşabilirler.

Günlük rutinleri severler ve evdeki bir eşyanın değişmesi onları pekâlâ huzursuz edebilir. Her eşyanın aynı yerinde durmasını ve değişmemesini isterler. Özellikle de yemek saatlerinin değişmesini hiç ama hiç sevmezler. Her gün aynı saatlerde yemek yemek ve uyumak isterler. Oldukça titiz olan Russian Blue’lar, kendilerini sürekli temizlemelerinin yanında çevresinin de temiz olmasını isterler. Çöp gibi kokulardan uzak durmakla birlikte açık baharat kokularından da hiç hoşlanmaz.

Bir Russian Blue, yaşadığı ortama çok kolay bir şekilde adapte olabilir. Girdiği ortamda hemen kendine güvenli bir alan yaratarak çevreyi gözlemler. Ortama ve eşyalara alıştıktan sonra ise insanlara güvenerek kendisini sevmelerine izin verir. Russian Blue türü kediler; sessiz, sakin, eğlenceli, nazik, şefkatli, kolay adapte olabilen, oyuncu ve çocuklar ile iyi anlaşabilen özellikleri sayesinde en ideal ev kedileri sınıfında yer almaktadır.

 

RUSSİAN BLUE SAĞLIK DURUMU

Russian Blue cinsi kediler safkan bir gene sahip oldukları için genetik olarak neredeyse hiçbir hastalığı bünyesinde barındırmamaktadırlar. Hatta bu özellikleri sayesinde hastalık bulundurmayan nadir ırklardan biridir. Fiziksel olarak dayanıklı bir yapıya sahip olan Russian Blue’lar, özenli ve düzenli bakıldığında neredeyse hiç hastalanmamaktadırlar. Fakat bu durum çevresel etmenlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı zamanlarda Russian Blue kedilerinin mesanelerinde mineraller birikmektedir. Bu mineraller zamanla katılaşıp ufak taşlara dönüşmektedir. Enfeksiyona neden olabilen bu taşlar en kötü ihtimalle tümöre dönüşebilmektedir. Ayrıca her ev kedisinde olan obezite riski Russian Blue cinsi kediler için de geçerlidir. Yeterince egzersiz yapmayan veya oyun oynamayan bir Russian Blue, çok fazla mama yediği takdirde fazla kilo almaya başlayabilmektedir.

RUSSİAN BLUE IRKININ EĞİTİMİ

Russian Blue’lar, karakter özelliği itibari ile zeki, uyumlu ve naif bir yapıya sahiptirler. Zeki olması ile hafızaları oldukça iyidir. Kedinizle bir oyun oynarken eğer oyuncağı saklarsanız, ne yapar ne eder o oyuncağı bularak size geri getirir. Üstelik bunu da bir oyun olarak yapıyor olmaktan çok keyif alırlar. Russian Blue’lar çok eski zamanlarda vahşi bir hayvan türüydü. Genlerinde olan bu avcılık özelliği ile kuş bulunan evlerde özellikle dikkatli olunmalıdır. Kuşlar mutlaka kafeste olmalıdır. Russian Blue kedi türü, sese ve kalabalığa karşı tepki verebilmektedir. Bu özelliğinden dolayı eğitim verilirken daha sessiz ve sakin bir ortam kurulmalıdır. Ayrıca eğitim verildiği sırada kedinin dikkatini tek bir noktaya vermeye dikkat edilmelidir.

 

RUSSİAN BLUE BESLENME DÜZENİ

Russian Blue ırkı kediler her ne kadar özel bir cins olsalar da beslenmeleri oldukça kolaydır. Rutini oldukça seven bu tür, yemeklerini hep aynı saatlerde yemek istemektedirler. Günlük olarak mamasını, sabah ve akşam olmak üzere iki öğünde vermek gereklidir. Bu şekilde sürekli acıkmasını ve çok fazla yemek yemesini önlemiş olursunuz. Russian Blue cinsine yemek verirken yüksek protein ve mineral içeren besinler tercih edilmelidir. Kuru, yarı ıslak ve ıslak formda bulunan mamalar, dönüşümlü olarak kediye verilmelidir. Üstelik evde bulunan kemiksiz veya kılıçsız haşlanan protein içeren besinler Russian Blue cinsi kedilere verilebilmektedir. Bunun yanında obeziteye karşı dikkatli olunmalı ve düzenli olarak veteriner muayenesine götürülmelidir.

RUSSİAN BLUE TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Russian Blue cinsinin tüyleri vücuduna 45 derecelik açıyla uzanmaktadır. Mavi renginin yanı sıra tüylerinin uçları gri bir renk tonuna sahiptir. Bu özelliği ile de dışarıdan parlayan ve ışıldayan bir görünüm elde etmektedir. Çift katmanlı bir kürke sahip olan Russian Blue cinsinin tüyleri ipeksi bir yumuşaklıktadır.

Russian Blue cinsinin ayırt edici özelliklerinden bir diğeri olan renkleri ise mavi ve tonlarını içeren bir yapıya sahiptir. Yumuşak tüylerinin yanı sıra mavimsi gri gibi birçok tondaki renkleri ile muhteşem bir görünümleri vardır.