Ragdoll


Ragdoll Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:⭐⭐
Bakım İhtiyacı⭐⭐⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:
⭐⭐
Miyavlama:
⭐⭐
Uysallık:
⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐⭐

 

RAGDOLL'UN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

İpeksi dokudaki tüyleri ve merakla bakan renkli gözleri ile ilk bakışta sizi kendine hayran bırakacak olan Ragdoll’lar, estetik görünümü ile evlat edinmek isteyeceğiniz popüler bir cins kedidir. Bir Ragdoll kedisini görüp de etkilenmemek mümkün değil. Çünkü gerek parlayan tüyleri gerekse ışıl ışıl gözleri ile Ragdoll kedileri daha ilk bakışta tüm dikkatleri üzerine çekebilen bir türdür.

 

RAGDOLL IRKININ TARİHİ

Ragdoll cinsi kediler aslında oldukça gizemli bir tarihe sahiplerdir. Yıllardır süre gelen farklı hikâyelerin uzun uzadıya aktarılması sonucunda ortaya kesin bir tarihçesi ne yazık ki çıkmamıştır. Ancak, Ragdoll cinsinin ilk olarak 1960’lı yıllarda California’da vefat etmiş olan Ann Baker isimli biri tarafından geliştirildiği bilinmektedir.

Ragdoll’ların genlerini taşıdığı bilinen kedi Josephine ise soyunun nereye dayandığı bilinmeyen açık gri renkte vahşi bir dişi kediydi. Josephine isimli safkan olmayan bu kedi türü açık gri renkli ve uzun tüylüydü. Ragdoll cinsinin de bu kediden ürediğine inanılmaktadır. 1971 senesinde Ann Baker Ragdoll ismini adeta bir ticari marka haline getirmişti. Uzun yıllar geçmesi ve bu süre zarfında kedilerin çiftleşmesi ile Ragdoll türü tam olarak oturmuştu.

Ragdoll cinsinin geçmişten bugüne taşınan ilginç ve farklı hikâyeleri olsa da 2000 senesinde CFA (Kedi Meraklıları Derneği) tarafından resmi olarak tanınmıştır. İlk olarak popülerliğini Kuzey Amerika’da ilan eden Ragdoll’lar bu tarihten sonra neredeyse tüm dünyanın vazgeçemeyeceği kadar sevimli ve popüler bir tür haline geldi.

 

RAGDOLL KİŞİLİĞİ

Ragdoll kedileri hem kişilik hem de görünüş olarak diğer tüm kedilerden ayrışan türden canlılardır. Fakat çoğu kedi gibi fazla bir karakter özelliği ne yazık ki bulunmuyor. Duygu durum olarak oldukça dengeli bir evcil hayvan olan Ragdoll kedileri, yüksek bir zekâ seviyesine sahiptirler. Çok zarif bir şekilde hareket edebilen bu kediler, genellikle 3 yaşına ulaştığı zaman tam olgunluğuna da erişmiş olurlar. Ragdoll türü kediler çok cana yakındırlar. Bu cana yakınlıkları sayesinde de sahipleri ile oldukça iyi anlaşırlar. Açıkçası en ideal evcil kedi kategorisine sokabileceğimiz Ragdoll kedileri, yer yer çok munzur ama tatlılıklarından ödün vermeyen kediler olmaktadırlar.

Sahiplerine fazlaca sadık olan Ragdoll kedileri, onlara çok çabuk alışır ve kopması gerektiği zaman da bir hayli zorlanırlar. Yanınıza size arkadaş olması için bir evcil hayvan arıyorsanız tercihinizi Ragdoll cinsi kedilerden yana yapabilirsiniz. Çünkü size olan bağlılığını her daim hissedecek ve yalnız kaldığınız anlarda bile bunu hissederek dizinizin dibinden asla ayrılmayacaktır.

Ragdoll’lar ayrıca sahiplerine çok kolay uyum sağlayan birer kedidirler. Günlük rutininize dışarıdan hemen dâhil olacak olan Ragdoll’lar siz ne yaparsanız yapın gün içerisinde onu takip edeceklerdir. Ayrıca sahiplerinin duygu durumunu çok kısa sürede algılayabilen Ragdoll cinsi kediler eğer sahiplerini üzgün görürse ne yapıp ne edip onları güldürmeyi başaracak muziplikler yapacaktırlar. İşten yorgun argın geldiğiniz günlerde yanınıza kıvrılarak size masaj bile yapacak olan Ragdoll’lar, eğer sarılarak uyumayı seviyorsanız ideal bir uyku arkadaşı da olacaktır. Eve geldiğinizde sizi büyük ve sevgi dolu bir miyavlama ile karşılamasını istiyorsanız mutlaka bir Ragdoll cinsi kedi sahiplenmeniz gerekiyor. Mutsuz ya da enerjisiz geldiğiniz her gün, bütün huzursuzluklarınızı kapının girişinde bırakacaksınızdır. Çünkü Ragdoll’unuz bu bu negatif enerjiyi içeriye almanıza izin vermeyecektir.

Aslında bu kediler için tam bir “dostluk abidesi” tanımlamasını yapsak abartmış olmayız. O kadar cana yakın ve sevgi dolu kedilerdir ki, evdeki tüm fertler ile inanılmaz derecede iyi anlaşır. Herkesle ve her canlı ile kolayca arkadaşlık kurabilen Ragdoll’lar çocuklarla da çok iyi anlaşır. Bazı köpekli aileler eve kedi almaktan çekinebilirler. Fakat Ragdoll’lar ile bu mümkün. Köpekler ile oldukça iyi anlaşabilen bu kediler yabancılara karşı da çok dengesiz değillerdir.

Sosyal ve sevecen bir yapıya sahip olmasına rağmen enerjileri fazla olmayan Ragdoll kedileri, sizinle oyun oynamak için fazla can atmazlar. Genellikle uzanmayı, sarılmayı ve yanınızda oturmayı seven bu kedileri daha aktif hale getirmek tamamen sahiplerinin elindedir. Oyuncu olmaları bir yana, daha aktif bir hayat için size ihtiyaç duyan Ragdoll kedileri oldukça narindir. Diğer kediler gibi acı eşiği fazlasıyla yüksektir. Bu yüzden eğer yanlışlıkla kuyruğuna basarsanız, sinirlenmenin yanı sıra canı da çok yanacaktır.

 

RAGDOLL SAĞLIK DURUMU

Sağlık, bir kedinin sahip olması gereken en önemli olgulardan bir tanesidir. Bunun sebebi de kedilerin bir kez hastalandıkları zaman bir daha çok zor toparlanmalarıdır. Ragdoll cinsi kediler oldukça hassas ve narin bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden onu korumanız ve dış etmenlerden uzak tutmanız gerekir. Ragdoll’ları diğerlerinden ayıran bir başka sağlık problemi de birtakım kalp hastalıklarına yatkın bir yapılarının olmasıdır. Sağlık kontrolleri bu sebeple Ragdoll’lar için çok daha büyük bir önem arz etmektedir.

Öncelikle Ragdoll cinsi kedinizin günlük ya da haftalık diş bakım rutinlerini atlamamanız gerekir. Çünkü aksi takdirde diş eti rahatsızlıklarına yakalanması kaçınılmaz olacaktır. Ragdoll’lar çok sık tırnak çıkarmasa da uzadığı zaman onları kesmek gerekir. Maksimum olarak haftada 1 ya da en çok 2 haftada 1 kez tırnak kesimi yapılması gerekir.

Her kedide görülebileceği gibi Ragdoll’larda da göz iltihapları ve göz alerjileri olabilir. Bunlardan korunmak için veterinerden de detaylı bilgi alarak göz damlası ya da yerine göre göz solüsyonları kullanmanız gerekebilir. Eğer gözde enfeksiyon oluştuysa ilk müdahale olarak yumuşak bir bez yardımı ile enfeksiyonu nazikçe temizleyebilirsiniz. Fakat atlamamanız gereken bir diğer husus da bir gözü sildiğiniz bez ile diğer göze asla dokunmamanızdır.

Son olarak kulak sağlığı insanlar kadar kedilerde de önemlidir. Bu yüzden haftada bir kez kulakları kontrol ederek bakımını sağlayabilirsiniz.

 

RAGDOLL IRKININ EĞİTİMİ

Ragdoll’lar eğitim için çok açık türler olmasalar da mutlaka onu yalnız bırakmadan hayatı öğretmeniz gerekir. İlk yavru olarak geldikleri andan tam 3 sene sonra olgunluğa erişmiş olurlar. Bu süre zarfında ona verebileceğiniz eğitimler de oldukça faydalı olacaktır.

Çok hareketli bir hayata sahip olmayan Ragdoll’lar, eğitime kapalı hayvanlar değillerdir. Kediler arasındaki en zeki canlılardan bir tanesi olarak bilinirler. Ona attığınız bir topu size geri getirecek zekâya sahiptirler. Bunu eğer henüz yavruyken sağlarsanız, diğer komutları öğretmek belki çok daha kolay olacaktır.

Tuvaleti 1 kez öğrendiği zaman başka hiçbir yere yapmayan Ragdoll’lar, kucağa çok düşkündürler. İnsanları da çok fazla sevdiği için onu kucağınızda dolaştırarak dünyanın en mutlu kedisi haline getirebilirsiniz. Çocuklu aileler ile fazlasıyla yaşamaya uygun olan Ragdoll cinsi kediler, çocuklarla oyun oynarken asla tırnak çıkarmazlar. Bu yüzden de çocuklu ailelerin mutlaka ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

 

RAGDOLL BESLENME DÜZENİ

Herkesin bildiği üzere kediler etçil hayvanlardır. Dolayısıyla protein ağırlıklı bir diyete sahiptirler. Ragdoll cinsi kedilerin bilinen herhangi bir besine de alerjisi bulunmamaktadır. Bir kedi besleyecekseniz öğünleri mutlaka düzenli olarak güzelce ayırmanız ve ihtiyacı olan besin öğelerini de ona sağlamanız gerekir. Bu yüzden hangi mamayı kullandığı da oldukça büyük bir önem arz eder.

Acıktıkları zaman size ufak bir miyav tınısı yapacak olan Ragdoll’lar, ödüllendirilmeyi de çok severler. Genel olarak mama içerisinde olması gereken en temel öğe elbette ki proteindir. Bir kedinin öğünü herhangi bir şekilde proteinsiz düşünülemez. Hangi marka mama olursa olsun içeriğinin protein olarak çok zengin olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde sindirim sistemi problemleri ortaya çıkabilecektir.

Ödüllendirilmeyi çok seven Ragdoll’lara eğer bir işi başarıyla yaptıysa ya da sizin yapmamasını söylediğiniz bir şeyi asla yapmadıysa, ona ödül maması verebilirsiniz. Böylece buradan aldığı ödül mama sayesinde diğer tüm günler de çok daha canlı ve atik olabilecek, verdiğiniz komutları yerine getirebilecektir.

 

RAGDOLL TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Karşıdan bakınca tam bir tüy yumağı gibi duran Ragdoll kedileri, dokunulduğunda eliniz adeta içine girecek kadar yumuşaktır. Vücudun tüy rengi genel olarak krem/beyaz arası değişirken; kafa, kuyruk, ayak ve pati gibi diğer uzuvlar çok daha koyu renkli bir gridir. Geçmişten gelen Ragdoll hikâyelerinde sebebi açıklanmayan bu renk farklılığı, onları diğer tüm kedilerden farklı bir yere koymaktadır.

Ragdoll cinsi kedilerin renkleri belki de aklınızın alamayacağı kadar fazladır. Bunun sebebi ise farklı türlerle çiftleştirilip sonucunda yeni türleri ortaya çıkarma çalışmasıdır. Özellikle de belli bölgeleri yalnızca farklı renkte olan Ragdoll’ların en çok rastlanılan renk kombinasyonu; vücudu krem, ayakları ve kafası gri olan türdür. Bunun dışında daha önce çikolata kahvesi, kırmızı, leylak, mavi gibi renklerin de olduğu görülen Ragdoll kedilerine en yakışan renkse, bizce krem ve gridir.