Pug


Pug Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

 

PUG'UN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Pug'un iri, kara gözlerinin etrafındaki kırışıklıkları ve yuvarlak yüzü olan komik görünüşlü bir ırktır. Yüzünün insan yumruğunu andırması nedeniyle Pug'ın adının Latince "yumruk" kelimesinden geldiğine inanılıyor.

Puglar özünde palyaçolardır, ancak kendilerini onurlu bir şekilde taşırlar. Puglar hazır ve muktedir neşeli köpekler ırklarıdır. Puglar ilgi odağı olmayı sever ve görmezden gelinirse yürekleri burkulur.

Pugların başları iri ve yuvarlaktır, iri, yuvarlak gözlü olan bu ırkın yüzünde derin ve belirgin kırışıklıklar vardır. Efsaneye göre, bu köpeğin yetiştirilmesinde ustalaşan Çinliler, dillerinde iyi şans sembollerine benzedikleri için bu kırışıklıklara değer vermişler. Özellikle Çince'deki "prens" kelimesinin harflerini oluşturan kırışıklıkları olan köpekler ödüllendirildi. Bir Pug'ın yanaklarındaki benlere "güzellik noktaları" denir.

Kişilik olarak, Puglar mutlu ve sevecen, sadık ve çekici, oyuncu ve yaramazdır. Çok zekidirler, ancak sürekli eğlenceye istekli olabilirler, bu da eğitimi zorlaştırır.

Eğitimli ve iyi sosyalleşirlerse diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler. Küçük, sessiz bir cins oldukları ve iç mekanlarda nispeten hareketsiz oldukları için apartman sakinleri için iyi bir seçimdir. Pug'un yüzünün katmanlı şekli nedeniyle, aşırı sıcak veya soğuk havalarda iyi sonuç vermezler ve içeride tutulmalıdır.

Pugların kısa, çift katlı tüyleri vardır ve bolca tüy dökmeleriyle tanınırlar. Bir Pug ile yaşıyorsanız, kaliteli bir elektrikli süpürgeye yatırım yapmak iyi bir fikirdir!

•Puglar inatçı olabilir ve evden çıkmaları zor olabilir.

•Puglar, ağızlarının kısa olması nedeniyle yüksek ısı ve neme tahammül edemezler. Pug'ınız dışarıdayken, aşırı ısınma belirtilerine karşı onu dikkatlice izleyin. Puglar kesinlikle ev köpeğidir ve açık havada tutulmamalıdır.

•Kısa tüylerine rağmen Puglar çok tüy döker.

•Puglar yüksek sesle hırıldar ve horlar.

•Gözleri çok belirgin olduğundan, Puglar göz yaralanmalarına eğilimlidir.

•Puglar açgözlü yiyicilerdir ve fırsat verildiğinde fazla yer. Kolayca kilo aldıklarından, gıda alımı dikkatli bir şekilde izlenmezse hızla obez olabilirler.

•Pugların sürekli insan arkadaşlığına ihtiyacı vardır. Bir Pug'a sahipseniz, evde sizi takip ettiğini, kucağınıza oturmak ve sizinle yatakta uyumak istediğini görebilirsiniz.

•Pug ırkı merakı eğlenceyi seven bir gruptur.

PUG IRKININ TARİHİ

Puglar, Çin kökenlidir. Bazı tarihçiler onların Tibet Mastiff ile akraba olduklarına inanıyor. Çin İmparatorları tarafından ödüllendirildiler ve lüks konaklamalarda yaşadılar, hatta bazen askerler tarafından korundular.

1500'lerin sonlarında ve 1600'lerin başlarında Çin, Avrupa ülkeleriyle ticarete başladı. Bildirildiğine göre, Avrupa'ya getirilen ilk Puglar, bugün hala kullanılan bir isim olan Mopshond ismi ile Hollandalı tüccarlarla birlikte geldi.

Puglar hızla Avrupa'daki kraliyet ailelerinin favorisi haline geldi ve hatta bu ailelerin çoğunun tarihinde bir rol oynadı. Siyah Pugların 1700'lü yıllarda var olduğu biliniyor çünkü ünlü sanatçı William Hogarth bir Pug tutkunuydu. Ünlü resimlerinde siyah bir Pug'u ve diğerlerini çizdi.

Pug'ın popülaritesi Avrupa'ya yayıldı, farklı ülkelerde ise farklı isimlerle biliniyordu. Fransa'da buna Carlin deniyordu, İspanya'da Dogullo, Almanya’da Moplarında ve İtalya'da Caganlino.

Marie Antoinette, 15 yaşında Louis XVI ile evlenmeden önce Mops adında bir Pug'a sahipti. Bir başka ünlü Fransız kadın olan Josephine Bonaparte'ın Fortune adında bir Pug'ı vardı. Napolyon Bonapart ile evlenmeden önce Les Carmes hapishanesine kapatılmıştı. Sevgili Pug’u, kendisine izin verilen tek ziyaretçiydi.

Pug'lar ilk kez 1861'de İngiltere'de sergilendi. Bu arada, Çin'de Puglar kraliyet aileleri tarafından yetiştirilmeye devam etti. İngilizler 1860'ta Çin İmparatorluk Sarayı'nı işgal ettiğinde, birkaç Pug keşfettiler ve bazı küçük köpekleri yanlarında İngiltere'ye geri getirdiler.

Puglar Viktorya döneminde çok popüler hale geldi ve dönemin birçok resim, kartpostal ve figürinde yer aldı. Çoğu zaman, kısa, kalın boyunlarının etrafında geniş, dekoratif yakalar veya büyük fiyonklar takarak tasvir edildiler. Kraliçe Victoria'nın birçok Pug'ı vardı.

Pug'lar Amerika Birleşik Devletleri'ne İç Savaş'tan sonra tanıtıldı ve cins 1885'te Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanındı. İlk başta, Puglar çok popülerdi, ancak yüzyılın başında, cinse olan ilgi azaldı. Kendini işine adamış birkaç yetiştirici üretmeye devam etti ve birkaç yıl sonra cins yeniden popülerlik kazandı. 1931'de kurulan Pug Dog Club of America’da, o yıl AKC tarafından da tanındı.

PUG BOY ORANI

Puglar 6 ila 9 kilo arasındadır. Genellikle omuzda 10 ila 14 inç boyundadırlar.

PUG KİŞİLİĞİ

Bir Pug'un avlanmasını, korunmasını veya saldırmasını beklemeyin. Puglar arkadaş olmak için yetiştirildi ve en iyi yaptıkları şeyde tam olarak bu.

Hareketsiz bir köpek olma eğilimindedir, kitap okurken veya film izlerken kucağınıza oturmaktan memnundur.

Mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenirler. İyi mizaçlı Pug yavruları meraklı ve oyuncudur, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya isteklidir.

Her köpek gibi, Pug da gençken erken sosyalleşmeye birçok farklı insana, manzaraya, sese ve deneyime maruz kalmaya ihtiyaç duyar. Sosyalleşme, Pug yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpek olarak büyümesini sağlamaya yardımcı olur.

PUG SAĞLIK DURUMU

Pug sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Pug ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Pug ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Cheyletiella Dermatit

Pug Köpek Ensefaliti

Epilepsi

Sinir Dejenerasyonu

Kornea Ülserleri

Kuru Göz

Göz Sorunları

Demodektik Uyuz

Staph Enfeksiyonu

Maya Enfeksiyonu

Yarı omurlar

Kalça Displazisi

Legg-Perthes Hastalığı

Patellar Luxation

 

PUG IRKININ BAKIMI

Eğlenceli ve çılgın olmasına rağmen, Pug az bakım gerektiren bir arkadaştır ve onu yaşlı sahipler için ideal kılar. Küçük, sessiz bir tür oldukları ve iç mekanlarda nispeten hareketsiz oldukları için apartman sakinleri için de iyi bir seçimdir.

Hafif uyuyanlar ayrıca bir çift kulak tıkacına almak isteyebilirler. Puglar horlamaya eğilimlidir.

PUG BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 1 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Pug ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

PUG TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Kürkleri kısa olmasına rağmen, Puglar çift kaplamalı tüyü olan bir cinstir. Puglar tipik olarak açık kahverengi veya siyahtır. Açık kahverengi rengi kayısı veya gümüş gibi farklı tonları olabilir ve tüm Pug'ların kısa, düz, siyah bir burnu vardır.

Kürkü kısa ve pürüzsüzdür ama aldanmayın. Puglar özellikle yaz aylarında deli gibi tüy dökerler. Bunu takiben, düzenli fırçalama ve banyo, tüyün iyi durumda kalmasına ve dökülmenin minimumda kalmasına yardımcı olur.

Düzenli olarak tırnak kesimi önemlidir, çünkü bu ev köpekleri, genellikle aktif ırkların yaptığı gibi açık havada tırnaklarını yıpratmazlar. Pug'un kulaklarını birkaç haftada bir temizlemek de iyi bir fikirdir.

Özel dikkat gerektiren şey, Pug'ın yüz kırışıklıklarıdır. Bu kıvrımlar, nemli veya kirli olmalarına izin verilirse enfeksiyon için bakteri yuvalardır. Kırışıklıklar banyodan sonra iyice kurutulmalı ve banyo aralarında silinmelidir. Bazı sahipler sadece kuru bir pamuk topu kullanır; diğerleri kıvrımları silmek için mendil kullanın.

Ek olarak, Pug'un şişkin gözleri özel dikkat gerektirir. Dışarı çıktıkları için gözler sabun ve kimyasallardan kaynaklanan yaralanma ve tahrişe karşı savunmasızdır.

Birçok küçük ırk gibi, Pug da diş eti hastalığına duyarlı olabilir. Küçük, yumuşak bir diş fırçası ve köpek diş macunu ile düzenli fırçalama bunu önlemeye yardımcı olur.

Bakım yaparken ciltte, burunda, ağızda, gözlerde ve ayaklarda yara, kızarıklık, veya iltihaplanma gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler açık olmalı, kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Dikkatli haftalık muayeneniz, olası sağlık sorunlarını erkenden tespit etmenize yardımcı olacaktır.

PUG IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Puglar çocukları sever. Küçük olmasına rağmen, Pug bazı minyatür ırklar gibi narin değildir, bu nedenle çocuklu aileler için iyi bir cins seçimidir. Bununla birlikte, aktif bir evcil hayvanın topları almasını veya futbol oynamasını isteyen çocuklar bir Pug ile hayal kırıklığına uğrayacaktır. Yetişkinler her zaman çocuklar ve evcil hayvanlar arasındaki etkileşimi denetlemelidir.