Pomeranian Boo


Pomeranian Boo Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐
Boy:

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐

 

POMERANİAN BOO'NUN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Pomeranian (Zwergspitz, Cüce Spitz, Loulou veya Pom olarak da bilinir) sadece üç ila yedi kilo ağırlığında olmasına rağmen, bu küçük köpeğin koruyucu büyüklüğünde bir köpek kişiliği vardır.

Pomeranianlar adını Almanya'nın Pomeranya eyaletinden alır.

Sevimli, alıngan ve tüylü Pomeranian zeki ve ailelerine sadıktır. Ancak sevimliliklerinin sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu bağımsız, cesur köpeklerin kendi akılları vardır. Çevrelerindeki dünya hakkında uyanık ve meraklıdırlar. Ne yazık ki, zihinlerinde gerçekte olduklarından çok daha büyüktürler ve bu bazen onları çok daha büyük köpekleri taciz etmeye ve hatta onlara saldırmaya yönlendirebilir.

Neyse ki, diğer köpekler ve hayvanlarla düzgün bir şekilde sosyalleşirlerse, oldukça iyi geçinirler.

Pomeranianların dik kulakları olan kama şeklinde bir kafası vardır. Koyu, badem şeklindeki gözleri zeka ve merakla parlar. Burunları tüyleri ile aynı renkte olabilir.

Pomeranian, en yaygın olanı turuncu, beyaz, krem, kahverengi veya siyah olmak üzere çok çeşitli düz renklerdedir. Nadiren, karma renkleri olan beyaz veya siyah renkte, hatta turuncu ve samur renginde görebilirsiniz. Tüylerinin bakımı zor gibi görünse de gerçekte tek ihtiyacı olan düzenli fırçalamadır.

Küçük boyutlarına rağmen, Pomeranianların yüksek bir havlaması vardır ve mükemmel bekçilik yaparlar. Ancak bazen havlamayı ne zaman durduracaklarını bilemezler, bu nedenle onları komut üzerine havlamayı bırakmaları için eğitmek iyi bir fikirdir.

Pomeranianlar, aşırı bağımlı bir cins olmadıkları için yaşlı insanlar ve meşgul olanlar için mükemmel bir evcil hayvanlardır. Ayrıca apartman sakinleri veya arka bahçesi olmayan evler için de iyidirler. Küçük boyutları nedeniyle, kazara onları yaralayabilecek küçük çocukları olan ailelere önerilmezler.

Pomeranianlar genellikle öğrenmede iyidir, ancak onları eğitirken tutarlı ve sağlam olmalısınız.

Pomeranianlar çok fazla enerjisi vardır ve yürüyüşe çıkmaktan hoşlanırlar. Başlarını gururla dik tutarak, yeni insanlarla tanışarak ve yeni manzaralar ve kokular keşfederek birlikte koşarlar.

Pomeranianlar ayrıca görme engelliler için yardımcı köpekler olarakta eğitilebilir.

·         Pomeranianlar genellikle yabancılardan şüphelenirler ve çok fazla havlayabilirler.

·         Yüksek ısı ve nem, Pomeranianların aşırı ısınmasına ve muhtemelen sıcak çarpmasına neden olabilir. Pomeranianlar dışarıdayken, aşırı ısınma belirtileri için onu dikkatlice izleyin ve hemen içeri alın. Kesinlikle ev köpeğidirler ve açık havada tutulmamalıdırlar.

·         Pomeranianlar çocuklarla arası iyi olsa da, küçük boyutları nedeniyle çok küçük veya çok aktif çocuklar için iyi bir seçim değildir. Küçük çocuklarınızın ve Pomeranianların gözetimsiz oynamasına asla izin vermeyin.

·         Pomeranianlar çok küçük oldukları için baykuşlar, kartallar, şahinler, çakallar ve diğer vahşi hayvanlar tarafından av olarak algılanabilir. Onları asla başıboş bırakmayın ve bulunduğunuz yerde yırtıcı kuşlar varsa dikkatli olun. Durum buysa, kuşların onları taşımaya çalışmasını engellemek için Pomeranianınıza yakın durun!

·         Küçük ve çekici oldukları için Pomeranianlar köpek avcılarının hedefidir, onları dışarıda, hatta çitle çevrili bir bahçede bile gözetimsiz bırakmayın.

·         Küçük olmalarına rağmen Pomeranianlar bunun farkında değiller ve "büyük köpek" tavrına sahip olabilirler. Bu, bölgelerine tecavüz ettiğini düşündükleri daha büyük bir köpeği kovalamaya karar verirlerse veya yüksek bir yerden atlarlarsa felakete yol açabilir.

·         Sağlıklı bir köpek sahibi olmak için asla sorumsuz bir üreticiden ya da bilinçsiz bir petshoptan satın almayın.

 

POMERANİAN BOO IRKININ TARİHİ

Pomeranianlar, uzak kuzey ülkelerinin eski Spitz ırklarından Pomeranya eyaletinde geliştirildi. Pomeranian'ın en yakın akrabaları, Norveç Elkhound, Schipperke, Alman Spitz, Amerikan Eskimo Köpeği, Samoyed ve Spitz veya Kuzey köpek grubunun diğer üyeleridir, bunların hepsi kama şeklindeki köpekleri ile karakterize edilir. Kafalar, diken kulaklar ve kalın tüylü paltolar.

Cinsin ilk günlerinde bile Pomeranianlar popülerdi. Pomeranian Boo tipi köpekleğe sahip olduğu bilinen önemli kişiler arasında Martin Luther, Michelangelo, fizikçi Isaac Newton ve besteci Mozart’da vardır.

1761'de, Pomeranya'nın komşu bir eyaleti olan Mecklenburg Strelitz'in 17 yaşındaki Prensesi Sophie Charlotte, yanında, o zamanlar standart olan Phebe ve Mercury adında bir çift beyaz köpek getirdi. Kraliyet çevrelerinde popüler olmalarına rağmen, yeni tür halkın ilgisini çekmedi.

Bütün bunlar Kraliçe Charlotte'un torunu Kraliçe Victoria'nın saltanatı sırasında değişti. 64 yıllık İngiltere Kraliçesi olarak Kraliçe Victoria, 15'ten fazla farklı köpek ırkı yetiştirdi. Daha sonraki yıllarda, ilk kez 1888'de İtalya'ya yaptığı bir gezi sırasında gördüğü Pomeranyalılara özellikle düşkündü. Sadece 2 kilo ağırlığındaki Marco adında samur renginde Pomeraniana aşık oldu. Bugün birçok kişi onun daha küçük Pomeranyalıları yetiştirmek için ilham kaynağı olduğuna inanıyor.

Marco, birçok köpek gösterisinde Kraliçe'nin adı altında yarışmaya devam etti ve birçok onur kazandı. Victoria ayrıca 1888'de Floransa'ya yaptığı aynı gezide üç Pomeranian daha satın aldı. Marco'dan sonra Victoria'nın en ünlü Pomeranianı, Londra köpek gösterilerinde de şampiyon olan Gina adında bir kadındı. Victoria Pomeranianlarını o kadar çok sevdi ki, ölmek üzereyken, en sevdiği Pomeranianının (Turi adında) yatağının yanına getirilmesini istedi.

Victoria'nın Pomeranianlara, özellikle daha küçük olanlara olan sevgisi, İngiliz köpek meraklılarına daha da küçük Pomeranianlar yetiştirmeye başlamaları için ilham verdi. 1900'den 1930'lara kadar, Pomeranianlar genellikle İngiltere'nin ulusal şampiyonası olan Crufts köpek şovunda en fazla sayıda girişe sahipti. Bu süre zarfında cins standardı, boyutun mevcut ağırlığına inmesi ve tüylerinin karakteristik derin fırfırını geliştirmesiyle stabilize edildi. Ayrıca bu süre zarfında daha geniş bir renk yelpazesi mevcut oldu. Erken Pomeranianlar öncelikle beyaz, siyah, çikolata rengindeydi, ancak 1920'lerde köpek gösterilerinde turuncu bir köpek kazanmaya başladıktan sonra, renk yelpazesi genişledi.

POMERANİAN BOO BOY ORANI

Pomeranianlar 3 ila 7 kilo ağırlığındadır. Bazı yavruların, daha büyük oldukları ve daha fazla büyüdüğü de görülebilir . Bu yavrular çocuklu aileler için mükemmel bir seçim olabilir.

POMERANİAN BOO KİŞİLİĞİ

Dışa dönük Pomeranian akıllı ve hayat doludur. Yeni insanlarla tanışmayı sever ve diğer hayvanlarla iyi geçinir, bazen kendisinden çok daha büyük olduğunu düşünse de kendilerinden daha büyük veya daha büyük olduğuna dair yanlış inancıyla daha büyük köpeklere meydan okumasına izin vermeyin.

Uyanık ve meraklı Pomeranianlar mükemmel bekçi köpekleridir ve sıra dışı olan her şeye havlarlar. Yine de onlara komutla havlamayı bırakmalarını öğretin, yoksa bütün gün devam edebilirler.

Mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenirler. İyi mizaçlı olan yavruları meraklı ve oyuncudur, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya isteklidir.

Her köpek gibi, Pomeranianlar da gençken erken sosyalleşmeye birçok farklı insana, manzaraya, sese ve deneyime maruz kalmaya ihtiyaç duyarlar. Sosyalleşme, Pomeranian yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpek olarak büyümesini sağlamaya yardımcı olur.

 

POMERANİAN BOO SAĞLIK DURUMU

Pomeranianlar genellikle sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Tüm Pomeranianlar bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Alerjiler: Bazı Pomeranianlar, temas alerjilerinden gıda alerjilerine kadar çeşitli alerjilerden muzdarip olabilir. Pomeranianınız patilerini yalıyor veya yüzünü çok fazla ovuyorsa, alerjisi olduğundan şüphelenin ve onu veterinerinize kontrol ettirin.

Epilepsi: Bazı Pomeranianlar epilepsi geliştirir ve nöbet geçirir. Pomeranianlar nöbet geçiriyorsa, hangi tedavinin uygun olduğunu belirlemek için onu veterinere götürün.

Göz Sorunları: Pomeranianlar, katarakt, kuru göz (keratokonjonktivit sicca) (kornea ve konjonktiva kuruluğu) ve gözyaşı kanalı sorunları dahil olmak üzere çeşitli göz sorunlarına eğilimlidir. Bu sorunlar genç yetişkin köpeklerde ortaya çıkabilir ve tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir. Herhangi bir kızarıklık, yara izi veya aşırı yırtılma fark ederseniz veterinerinize başvurun.

Kalça Displazisi: Kalça displazisi bazen Pomeranianlarda görülür. Kalça ekleminin bu deformitesine genetik, çevre ve diyet gibi birçok faktörün katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Etkilenen Pomeranianlar, kolayca dolaşabilmek için ameliyat gerektiren bazı büyük ve dev ırkların aksine, genellikle normal, sağlıklı yaşamlar sürdürebilirler.

Legg-Perthes Hastalığı: Bu, kalça eklemini tutan başka bir hastalıktır. Birçok oyuncak ırkı bu duruma yatkındır. Pomeranian'ınız Legg-Perthes'e sahip olduğunda, femur başının (büyük arka bacak kemiği) kan beslemesi azalır ve pelvise bağlanan femur başı parçalanmaya başlar. Genellikle, Legg-Perthes'in ilk belirtileri, yavrular 4 ila 6 aylıkken ortaya çıkar. İlk belirtiler, bacak kasında topallama ve atrofidir. Nitelikli veterinerler, hastalıklı femurun pelvise daha fazla bağlı kalmaması için bir ameliyat yapabilir. Ameliyattan kaynaklanan yara dokusu "sahte eklem" oluşturur.

Patellar Luxation: Bu, Pomeranianlar için çok yaygın bir sorundur. Patella diz kapağıdır. Luxation, anatomik bir parçanın (eklemde bir kemik olarak) yerinden çıkması anlamına gelir. Patellar luksasyon, diz ekleminin (çoğunlukla arka bacakta) kayarak yerinden çıkıp ağrıya neden olmasıdır. Bu sakatlayıcı olabilir, ancak birçok köpek bu durumla nispeten normal bir yaşam sürdürür.

Çökmüş Trakea: Akciğerlere hava taşıyan soluk borusunun kolayca çökme eğiliminde olduğu bir durumdur. Çöken bir trakeanın en yaygın belirtisi, birçoğunun "kaz kornası"na benzer olarak tanımladığı kronik, kuru, sert bir öksürüktür. Çöken trakea tıbbi veya cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Diş Problemleri: Pomeranianlar diş ve diş eti problemlerine ve erken diş kayıplarına yatkındır. Diş problemlerini izleyin ve düzenli diş muayeneleri için Pomeranianınızı veterinere götürün.

POMERANİAN BOO IRKININ BAKIMI

Pomeranianlar iç mekanlarda çok aktiftir ve apartman sakinleri ve çitle çevrili bahçesi olan insanlar için iyi seçimlerdir. Orta düzeyde bir aktivite düzeyine sahiptirler ve birkaç kısa günlük yürüyüş veya oyun süresinden keyif alacaklardır.

Dikkat çekici derecededirler ve daha uzun yürüyüşlerden hoşlanırlar, ancak her zaman küçük olduklarını ve ısıya duyarlı olduklarını unutmayın. Oynamayı severler ve kolayca sıkılabilirler, bu yüzden onlara bir sürü oyuncak verdiğinizden ve onları sık sık ilgilendiğinizden emin olun. Özellikle kendilerine meydan okuyan oyuncaklardan hoşlanırlar.

Pomeranianlar yeni şeyler öğrenmeyi severler ve ilgi odağı olmaktan keyif alırlar, bu yüzden onlara numaralar öğretmek, onlara egzersiz ve zihinsel uyarı sağlarken onlarla bağ kurmanın mükemmel bir yoludur.

Kısa bir dikkat süreleri vardır, bu nedenle eğitim seanslarını kısa ve eğlenceli tutun. Pomeranianınızı bir komutu doğru bir şekilde yerine getirdiğinde veya hoşunuza giden başka bir şey yaptığında övgü, muamele veya oyunla ödüllendirin.

 

POMERANİAN BOO BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/4 ila 1/2 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Satın aldığınız köpek mamasının kalitesi de bir fark yaratır. Köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi o kadar iyi olur.

 

POMERANİAN BOO TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Pomeranianların kuyruğu, türün bir başka olağanüstü özelliğidir. Tüyleri bol kuyruk düz durur ve köpeğin sırtına yayılır. İlginç bir şekilde, Pomeranianlar doğduğunda kuyrukları böyle görünmez. Kuyruğun bu şekilde gelişmesi aylar alabilir.

Pomeranianlar ilgili harika şeylerden biri, siyah, siyah ve ten rengi, kahve ve ten rengi, çikolata, çikolata ve ten rengi, krem, krem ve ​​samur, turuncu, turuncu ve samur dahil olmak üzere renk veya desende olmalarıdır.  Beyaz olan veya başka Pomeranianlarda mevcuttur. Pomeranianların tüyleri orta derecede döküldüğü kabul edilir. Erkekler genellikle yılda bir kez tüylerini dökerler. Kısırlaştırılmamış dişiler genellikle mevsimdeyken, yavru verdikten sonra ve stresli olduklarında tüylerini dökerler. Tüm dökülen tüyleri çıkarmak için belirli aralıklarla tarayınız.

Pomeranianları aylık bir yada ikire yıkamak idealdir, köpek şampuan ve kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Diğer bakım ihtiyaçları arasında diş hijyeni ve tırnak bakımı bulunur. Pomeranianlar diş problemlerine eğilimlidir, bu nedenle bu özellikle dikkatli olmanız gereken bir şeydir. Dişlerini haftada en az bir kez ve daha da iyisi her gün fırçalamak iyi bir fikirdir.

Köpeğiniz doğal olarak yıpratmıyorsa, tırnakları düzenli olarak kesin. Yere tıkladıklarını duyabiliyorsanız, çok uzunlar demektir. Kısa, düzgünce kesilmiş tırnaklar, Pomeranianların sizi karşılamak için heyecanla atladığında bacaklarınızın çizilmesini önler.

Pomeranian'ınızı yavrusu olduğu zamanlardan fırçalanmaya alıştırın. Pençelerini sık sık kontrol edin, köpekler ayakları konusunda hassastır ve ağzının ve kulaklarının içine bakın. Taramayı övgü ve ödüllerle dolu olumlu bir deneyim haline getirin ve yetişkin olduğunda kolay veterinerlik muayeneleri ve diğer işlemler için zemin hazırlayacaksınız.

Bakım yaparken ciltte, kulaklarda, burunda, ağızda ve gözlerde ve ayaklarda yara, kızarıklık veya kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Kulaklar güzel kokmalı, içeride çok fazla balmumu veya pislik olmamalıdır ve gözler kızarıklık veya akıntı olmadan temiz olmalıdır. Dikkatli haftalık muayeneniz, olası sağlık sorunlarını erkenden tespit etmenize yardımcı olacaktır.

 

POMERANİAN BOO IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Cesur ve aktif Pomeranianlar oynamayı sever, ancak en çok onu dikkatli bir şekilde idare edeceğine güvenilebilecek daha büyük çocukların olduğu bir ev için uygundur. Pek çok üretici ve petshop, çok küçük çocuklu evlere yavru satmayı iyi bir nedenle reddediyor. Sağlam olmasına rağmen, küçücük Pomeranian, yanlışlıkla düşerse veya çocuk tarafından üzerine basılırsa çok kolay yaralanır.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.

Pomeranianlar, özellikle onlarla birlikte yetiştirildiklerinde, kediler ve diğer hayvanlarla harika anlaşabilirler. Onları daha büyük köpeklerden koruyun. Pomeranianlar ne kadar küçük olduklarının farkında değiller ve daha büyük köpeklere meydan okumaktan korkmuyorlar.