Morkie


Morkie Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐
Boy:

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

 

MORKİE'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

·         Morkie, karışık cins bir köpektir. Malta veya Yorkshire Terrier ebeveynleri gibi safkan değilldirler.

·         Morkie tüyleri, siyah, kahverengi, beyaz veya bu renklerin bir karışımından farklı renklerde olabilir. Yaşları büyüdükçe renkleri bile değiştirebilir.

·         Morkie'nin ebeveyn ırklarının ikisi de fazla tüy dökmez ve Morkie bu özelliği miras almıştır. Bununla birlikte, hipoalerjenik olarak kabul edilmezler.

·         Morkiler küçüktür ve kolayca yaralanabilir. Nazikçe oynamayı bilen yetişkinlerin veya daha büyük çocukların olduğu bir evde yaşaması tavsiye edilir.

·         Morkie, büyük bir köpek kişiliğine sahip küçük bir köpektir. Enerjileri yüksektir ve iş antrenmana geldiğinde biraz inatçı olabilirler.

 

MORKİE IRKININ TARİHİ

Morkie karışık köpek ırkı, yıllar boyunca doğal olarak var olmuş olabilir, ancak tasarımcı yetiştiriciler, 1990'ların sonlarında, muhtemelen Kuzey Amerika'da, kasıtlı olarak Malta ve Yorkshire Terrierlerini karıştırmaya başladılar. Yetiştiriciler, düşük miktarda tüy döken, arkadaş canlısı, sevecen bir kucak köpeği oluşturmak için iki ebeveyn ırkını karıştırmak istediler. Sevimli yavrulara olan talep arttıkça Morki üretmeye devam ettiler.

 

MORKİE BOY ORANI

Morkie nispeten yeni bir cins olduğu için, boyut söz konusu olduğunda çok az standart vardır. Bununla birlikte, Malta ve Yorkshire Terrier ebeveynleri arasında bir karışım olarak, Morkie'nin küçük tarafta olmasını bekleyebilirsiniz.

Çoğu Morkie, 4 ila 7 kilo arasında bir ağırlığa sahiptir ve omuzda dört ila sekiz inç arasında bir yüksekliğe sahiptir. Bununla birlikte, bazıları daha büyük veya daha küçük olabilir.

 

 

MORKİE KİŞİLİĞİ

Birçok Morkie türü, sahiplerni seven ve diğer insanlarla ve yavrularla sosyalleşen sevgi dolu köpekler olarak tanımlar. Küçük boylarına rağmen Morkie, eşleşecek enerji seviyelerine sahip büyük bir kişiliğe sahiptir.

İçlerindeki Terrier huyları sayesinde Morkieler biraz inatçı olabilir. Eğitim biraz zor olabilir, ancak bir Morkie sabır ve ısrarla komutlara uymayı öğrenebilir.

Morkie aynı zamanda harika bir bekçi köpeğidir. Yanlış bir şey duyarlar veya görürlerse, size haber verirler. Kapıya biri gelir gelmez size haber verecek bir bekçi köpeği istiyorsanız, Morkie sizin için uygun olabilir.

Ayrıca, evde başkalarıyla anlaşabilmelerine rağmen, en çok bir aile üyesine bağlanma eğilimindedirler. Morki'ler, biraz dikkat gerektirdiğinden, tek kişilik bir ev veya daha küçük ailelere en uygun olabilir.

 

MORKİE SAĞLIK DURUMU

Morkie cinsi, Malta ve Yorkshire Terrierlerinin de karşılaştığı aynı koşullardan bazılarına yatkındır. Çoğu genel olarak sağlıklı olsada, bazıları birkaç sağlık sorununa yatkın olabilir, bu nedenle iyi bakım ve düzenli veteriner kontrollerini sürdürmek önemlidir.

Morkies'in muzdarip olduğu daha yaygın sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

Çökmüş trakea

Diş hastalığı

Fıtıklar

Ters hapşırma

Glokom

MORKİE IRKININ BAKIMI

Tüm köpeklerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için Morkie'nizin düzenli veteriner muayenelerine devam etmelisiniz. Veterineriniz, köpeğinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olabilir.

Morkiler inatçı olabilir ve enerji seviyeleri yüksektir. Sıkıcı, yıkıcı davranışları önlemek için, köpeğinizin aktif oyun seansı ve günde en az bir yarım saatlik iyi bir yürüyüş yapmasını sağlayın. Neyse ki, boyutları nedeniyle, bir yürüyüşe ihtiyaçları azdır.

Kulaklarını günlük olarak zararlı haşeratlara karşı kontrol edin ve veterinerinizin önerdiği şekilde temizleyin. Köpeğinizin tırnaklarını çok uzamadan kesin, genellikle ayda bir veya iki kez. Zemine yüksek sesle tıklamamalıdırlar. Kuaförünüz bu konuda yardımcı olabilir.

Morkie'nizin bakımı söz konusu olduğunda asıl endişeniz, ne kadar kırılgan olabileceklerini düşünmek olacaktır. Evet, eğlenceli, enerjik köpeklerdir, ancak nazikçe bakılmaları gerekir. Trakea çökmesini önlemek için yürürken boyun tasması yerine bel tasması tercih edin.

Küçük ırklar diş sorunlarına eğilimli olduğundan, dişlerini günlük olarak fırçalamalısınız. Veterineriniz, köpeğinizin dişlerini nasıl düzgün bir şekilde fırçalayacağınız konusunda size talimat verebilir.

 

 

MORKİE BESLENME DÜZENİ

Yüksek enerjili bir küçük ırk olduğundan ideal bir Morkie diyeti formüle edilmelidir. Aşırı beslenirlerse kilo almaya meyillidirler, bu nedenle düzenli bir beslenme programına bağlı kalmalı ve gün içinde yiyecekleri dışarıda bırakmamalısınız. Onların ikram miktarını da sınırlayın.

Tüm köpeklerde olduğu gibi, Morkie'nin beslenme ihtiyaçları yavruluktan yetişkinliğe değişecek ve son yıllarına kadar değişmeye devam edecek. Veterinerinizden Morkie'nizin diyetiyle ilgili tavsiyeler istemelisiniz, çünkü bireysel köpekler arasında ağırlık, enerji ve sağlık dahil olmak üzere belirli bir tavsiyede bulunmak için çok fazla çeşitlilik vardır.

 

MORKİE TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Morkie tüyleri genellikle Malta ve Yorkshire Terrier ebeveynlerinin tüylerinin ve renklerinin bir karışımıdır. Tüyleri siyah, kahverengi, beyaz veya bu renklerin bir karışımından farklı renklerde olabilir. Birçok Morkie sever, bir Morkie yavrusunun kürk renginin zamanla değişebileceğini de bilir.

Hem Malta hem de Yorkshire Terrieri, tüyleri dökülmeyen ırklar olarak kabul edilir. Tüyleri çok fazla dökülmedikleri için alerjisi olanlar için iyi bir seçenek olabilirler. Bununla birlikte, hipoalerjenik olarak kabul edilmediğine dikkat etmek önemlidir.

 

MORKİE IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Morkie küçük bir köpek olduğu için aşırı heyecanlı çocuklar tarafından kolayca yaralanabilirler. Morki'ler çoğunlukla yetişkinlerin veya nazikçe oynamayı bilen daha büyük çocukların etrafında olmayı tercih eder. Bununla birlikte, küçük bir köpeğe düzgün bir şekilde yaklaşmayı ve onunla oynamayı erken öğrenen çocuklar için Morkie harika, aktif bir arkadaş olabilir.

Diğer evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, Morki'ler yavaş ve sakin bir şekilde tanıtılırlarsa diğer hayvanlarla anlaşabilirler ve erken sosyalleşme bunun sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacaktır. Morkie diğer köpekler ve kedilerle gayet iyi geçinir.