Maltipoo


Maltipoo Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐

 

 

MALTİPOO'NUN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Maltipoo popüler bir tür olan Malta ve Toy Poodle veya Minyatür Kaniş karışımıdır.

Maltipoo gibi melez ırklar, kasıtlı olarak yetiştirildikleri ve bilinen iki ırkın bir kombinasyonu oldukları için, karışık ırklardan ziyade genellikle tasarımcı köpekler olarak anılır.

Hem Poodles hem de Maltalar tüy dökmeyen olarak kabul edildiğinden, Maltipoo yetiştiren insanlar hipoalerjenik bir köpek elde etmeyi umarlar.

Tüm köpekler, alerjen taşıyan kepek (ölü deri pulları) ve tükürük üretir. Alerjiler zamanla gelişebilir. Bir köpekle ilk tanıştığınızda tepki vermeyebilirsiniz, ancak onunla günler, haftalar hatta aylarca yaşadıktan sonra bir alerji geliştirebilirsiniz. Nasıl tepki vereceğinizi görmek için bir dizi farklı Maltipoo ile çok zaman geçirin.

Bir Maltipoo'nun sizin için olduğuna karar verirseniz, onun aktif, alıngan, eğlenceyi seven bir köpek olduğunu göreceksiniz. Hayattan zevk alır ve aktivitelerine köpek oyunları oynamak, yürüyüşe çıkmak ve evin içinde yarışmak dahildir.

Maltipoo, ilk kez köpek almayı düşünenler veya çekingen sahipler için iyi bir seçim olabilir. Kolayca eğitilirler ve çabuk öğrenirler. Ayrıca yaşlıların olduğu evlerde veya onlarla dikkatli bir şekilde ilgilenebilecek daha büyük çocukların olduğu evlerde de başarılıdırlar. Uzun sarılmalardan hoşlanırlar ve insanların istek ve ihtiyaçlarına karşı duyarlıdırlar.

Maltipoo bir apartman dairesinden bir eve kadar her türlü ortama uyum sağlayabilir. Barındıkları yer ne olursa olsun, insanlarla birlikte olmayı severler, asla dışarıda veya kulübelerde yaşamaya uygun değillerdir. Uzun süre yalnız kalacakları evler için önerilmezler.

•Maltipoo, bir Malta ve Minyatür Kaniş türlerinin çiftleştirilmesinin sonucu olan bir melezdir.

•Maltipoo aktif ve enerjiktir. Günlük egzersize ihtiyaçları yoktur iyi bir yürüyüş, bahçede boğuşma ya da bir getirme oyunu yeterlidir.

•Mükemmel bekçidirler, sizi şüpheli herhangi bir şeye karşı uyarmak için alarm havlaması yaparlar, ancak gürültüye duyarlı insanlar veya gürültü kısıtlamaları olan konutlarda yaşayanlar için en iyi seçim olmayabilirler.

•Maltipoo çok az tüy döker. Alerjisi olanlar için iyi kabul edilirler, ancak gerçekten hipoalerjenik köpek diye bir şey olmadığını unutmayın. Tüm köpekler, alerjen taşıyan kepek ve tükürük döker. Bir Maltipoo'nun alerjinizi tetikleyip tetiklemediğini öğrenmenin en iyi yolu onunla çok zaman geçirmektir.

•Maltipoo, tüylerini temiz ve dolaşmayan tutmak için günlük fırçalamaya ve aylık banyolara ihtiyaç duyar. Tüyünün kırpılması da önerilir.

•Sevgi dolu ve nazik Maltipoo çocuklarla iyi geçinir. Ancak küçük Maltipoo kolayca yaralanabileceğinden, yalnızca altı yaşından büyük çocukları olan ve köpekleri nasıl idare edeceğini bilen ailelere önerilir.

•Maltipoo akıllıdır ve eğitilmesi kolay olabilir.

•Maltipoo genellikle diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi geçinir.

•Maltipoo hem apartmanlar hem de evle için idealdir. İç mekanlarda yüksek enerji seviyelerine sahiptirler.

•Maltipoo, refakatçi köpeklerdir ve sık sık uzun süre yalnız bırakılırlarsa ayrılık kaygısı yaşayabilirler.

 

MALTİPOO IRKININ TARİHİ

Malta ve Toy Poodle veya Minyatür Kaniş karışımıdır.. Birçok melez ırkta olduğu gibi farklı farklı isimler ile bilinir; Malte Poo, Malta Poo, Multa Poo, Moodle, Malti Doodle, Maltese Poodle, Malt Oodles da bu ırka verilen isimlerdendir. Maltese çok az tüy döker ve Poodle ise hipoalerjenik tüye sahiptir; bu yüzden alerji riskine karşı ideal oldukları bilinir. Ancak Multipoo bu özellik için değil kendine özgü bir görünüm elde etmek için oluşturulmuş bir cinstir. Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescillenmemiştir ancak Amerikan Kanin Hibrit Kulübü tarafından tescillenmiştir. Multipoo'lar kendi ırkıyla, Poodle ile ya da Maltese ile çiftleştirilebilir hatta daha başka birçok seçenek vardır. Her olasılıkta farklı bir özellik ortaya çıkar. Albenisi ile bir çok ünlünün beğenisini kazanmıştır. Örneğin Carmen Electra ve Ellen DeGeneres bilinen ünlü Maltipoo sahiplerindendir. Ayrıca Jessica Simpson'un 'Daisy' adındaki Maltipoo cinsi köpeği 'Newlyweds: Nick and Jessica' adlı TV gösterisinde boy göstermiştir.

 

MALTİPOO KİŞİLİĞİ

Bu, genellikle tanıştığı herkesle iyi geçinen zeki, sevecen, eğlenceyi seven bir köpektir. Nazik ve özverili Maltipoo, günlerini sahiplerinin kucağına tünemiş veya yanlarında yürümeyi sever. Ayrıca aktif ve alıngan olabilirler ve uzun bir kucaklaşmanın tadını çıkardıkları kadar iyi bir oyun seansının keyfini çıkarabilirler. Uyanıktırlar ve mükemmel alarm köpekleri olurlar, ancak herhangi bir koruma sağlamak için onlara güvenmeyin.

 

 

MALTİPOO SAĞLIK DURUMU

Maltipoolar genellikle sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Tüm Maltipoolar bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Patellar Lüks olarak da bilinen rahatsızlık bu küçük köpeklerde yaygın bir sorundur. Femur (uyluk kemiği), patella (diz kapağı) ve tibia (baldır) olmak üzere üç bölümden oluşan patellanın düzgün şekilde sıralanmamasından kaynaklanır. Bu, bacakta topallığa veya köpekte anormal yürüyüşe neden olur. Gerçek yanlış hizalama veya lüksasyon her zaman çok sonrasına kadar ortaya çıkmasada, doğumda mevcut olan bir hastalıktır. Patellar luksasyonun neden olduğu sürtünme, dejeneratif bir eklem hastalığı olan artrite yol açabilir. Eklemde geçici topallığa neden olan ara sıra bir lüksasyon olan derece 1inci dereceden, tibianın dönmesinin şiddetli olduğu ve patellanın manuel olarak yeniden hizalanamadığı dört dereceli Patellar Luxation vardır. Bu, köpeğe bodur bir görünüm verir.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): Dejeneratif bir göz bozukluğu. PRA'nın neden olduğu körlük, gözün arkasındaki fotoreseptörlerin kaybından kaynaklanan yavaş bir süreçtir. PRA, köpek herhangi bir körlük belirtisi göstermeden yıllar önce tespit edilebilir.

Portosistemik Şant: Portosistemik şant (PSS), karaciğer ile vücut arasında anormal bir kan akışıdır. Bu bir problem karaciğer vücudu toksinlerden arındırmaktan, besinleri metabolize etmekten ve ilaçları ortadan kaldırmaktan sorumludur. Belirtiler arasında nörodavranışsal anormallikler, iştahsızlık, hipoglisemi (düşük kan şekeri), aralıklı gastrointestinal sorunlar, idrar yolu sorunları, ilaç intoleransı ve büyüme geriliği sayılabilir ancak bunlarla sınırlı değildir. Belirtiler genellikle iki yaşından önce ortaya çıkar.

Hipoglisemi: Birçok küçük cins köpek gibi, Maltipoolar stresli olduklarında, özellikle de yavru olduklarında hipoglisemiden muzdarip olabilirler. Hipoglisemi, düşük kan şekeri nedeniyle oluşur. Belirtilerden bazıları zayıflık, kafa karışıklığı, titrek bir yürüyüş ve nöbet benzeri bölümleri içerebilir. Köpeğiniz buna duyarlıysa, önleme ve tedavi seçenekleri hakkında veterinerinizle konuşun.

Çöken trakea: Akciğerlere hava taşıyan trakea kolayca çökme eğilimindedir. Çöken bir trakeanın en yaygın belirtisi, birçoğunun "kaz kornası"na benzer olarak tanımladığı kronik, kuru, sert bir öksürüktür. Çöken trakea tıbbi veya cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Ters hapşırma: Bu durum bazen trakea çökmesi ile karıştırılır. Bu çok daha az ciddi bir durumdur ve sadece birkaç dakika sürer. Ters hapşırma, öncelikle köpeğiniz heyecanlandığında veya çok hızlı yemeye veya içmeye çalıştığında ortaya çıkar. Havada polenler veya diğer tahriş edici maddeler olduğunda da ortaya çıkabilir. Köpeğin burnundan salgılar yumuşak damaklarına düşer ve otomatik bir reaksiyonla nefes borusunun üzerinde kapanmasına neden olur. Bu, Maltipoonuz için çok korkutucu olabilir, ancak sakinleşir sakinleşmez ters hapşırma durur. Rahatlamasına yardımcı olmak için boğazını hafifçe okşayın.

 

MALTİPOO IRKININ BAKIMI

Maltipoolar düzenli bir yürüyüşün veya dışarıda oynamanın tadını çıkarırlar. Genellikle yaşlılığa kadar eğlenceli kalırlar. İç mekanlarda aktif oldukları ve çok fazla egzersiz gerektirmedikleri için sizi yormazlar.

Genel bir kural olarak, Maltipoo köpek yavrusuyla çok uzağa yürümek için 8 aylık olana kadar bekleyin, çünkü kemikleri hala gelişmektedir. Yavru köpeğinizin, olgunlaşana kadar çitle çevrili bahçenizde kendi hızında oynamasına izin verin ve ardından düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce kontrol için veterinerinize götürün.

Maltipoolar kesinlikle ev köpeğidir ve aşırı sıcağa veya soğuğa iyi tahammül etmezler.

MALTİPOO BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 3/4 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Maltipooların şişmanlamamasına dikkat edin. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek Maltipoonuzu iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

 

 

MALTİPOO TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Maltipoolar, Malteselerin aksine sadece beyaz renkte değillerdir. Beyaz dahil olmak üzere siyah, kahve, kızıl, sarı ve şampanya renkleri mevcuttur. Özellikle şampanya renginde olanlar büyüdüklerinde beyaz renkten daha göz alıcıdır. Bazı Maltipoolarda bu renklerin ikisi ya da üçü aynı anda mevcut olabilir. Tüy dökümü minimuma yakın nadir köpek ırklarında birisidir Maltipoolar.

Aşağı tarafta, Maltaların tüyleri kolayca matlaşır ve kirlenir. Buna ek olarak, Maltalar yüzlerinde göze hoş gelmeyen gözyaşı lekelerine eğilimlidir.

Sportif kısa bir kesimi olsa bile, Malta’nızın kürkünü her gün nazikçe fırçalayın ve taraklayın.

Küçük ırklar diş problemlerine eğilimlidir ve Maltipoolar istisna değildir. Maltipoolar dişlerinde çok fazla tartar oluşturma eğilimindedir ve genç yaşta dişlerini kaybedebilir, bu nedenle dişlerini düzenli olarak fırçalayın ve yılda en az bir kez veterineriniz tarafından profesyonel bir temizlik planlayın.

Tımar sürecinin bir parçası olarak, Malta’nızın kulaklarını düzenli olarak kontrol edin. İçlerine bakın ve onları güzelce koklayın. Enfekte görünüyorlarsa (rahatsız edici bir koku, kızarıklık veya kahverengi akıntı varsa), veterinerinizden bunları kontrol etmesini isteyin. Kulak kanalında kıl varsa, parmaklarınızla çekin veya veterinerinizden veya kuaförünüzden sizin için yapmasını isteyin.

Kürkünü güzel ve parlak tutmak için Malta’nızın haftalık olarak yıkayın. Kürkünü yıkamak için ovalamaya gerek yoktur. Paltoyu ıslattıktan ve şampuanı uyguladıktan sonra, kiri çıkarmak için parmaklarınızı üzerinden geçirmeniz yeterlidir. Saç kremi uygulayın, ardından iyice durulayın.

Malta’nızı fırçalarken, tüyüne hafif bir saç kremi sürün. Asla kuru veya kirli bir şekildeyken tüyünü fırçalamayın, aksi takdirde tüyü kırarsınız.

Ağrılı gözyaşlarını ve diğer sorunları önlemek için her banyodan sonra Malta’nızı tırnaklarını kesin. Yere tıkladıklarını duyarsanız, çok uzunlar. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve çok fazla keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz. Bu nedenle, köpek tırnağı kesme konusunda deneyimli değilseniz, bir veterinerden yardım isteyin.

Malta’nızı tararken, anal bölgeyi kontrol ettiğinizden ve tüyü çok uzuyorsa etrafını makasla düzelttiğinizden emin olun. Genellikle etrafındaki yaklaşık yarım inç tüyü kırpmak yeterlidir.

 

MALTİPOO IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Maltipoo sosyal bir köpektir ve çocuklarla iyi anlaşır. Küçük Maltipoolar, 6 yaşından küçük çocukların bulunduğu evlere uygun değildir, ancak kolayca yaralanabilirler.

Herhangi bir köpekte olduğu gibi, çocuklara her zaman Maltipoo'nuza nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki taraftan herhangi bir ısırma veya kulak çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri denetleyin.

Maltipoolar, onlarla birlikte büyümüş olsun ya da olmasın, genellikle diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi geçinir.

 

MALTİPOO İLANLARINA BURADAN GÖZ ATABİLİRSİNİZ