Labrador


Labrador Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: ⭐⭐⭐
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

LABRADOR'UN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Sıcakkanlı ve zeki Labrador Retriever, American Kennel Club'a kayıtlı Amerika'nın bir numaralı cinsidir. Spor için tasarlanmış kaslı ve atletiktir. Kısa, bakımı kolay bir kürkü, arkadaş canlısı tavırları, keskin zekaları ve bol enerjileri vardır.

Cins, Kanada'nın kuzeydoğu Atlantik kıyılarındaki Newfoundland adasında doğdu. Başlangıçta Newfoundland'ın başkentinden sonra St. John'un köpeği olarak adlandırılan bu köpekler, yerel balıkçılara yardım etmek için yetiştirildiler. Ağları çekmek, halatları getirmek ve ağlardan kaçan balıkları toplamak aynı zamanda bir aile köpeği olmak için üretildiler.

Labradorların tatlı doğası onları mükemmel bir terapi köpeği yapar, yaşlılar ve hastaneler için evleri ziyaret eder ve zekaları onları engelliler için ideal bir yardım köpeği yapar. Ayrıca, atletik yapıları, güçlü burunları ve cesur yapıları sayesinde bir arama kurtarma köpeği veya avcılar için bir av köpeği olarak da mükemmeldirler.

Labradorlar, türlerin tarihi boyunca kullanışlılıklarını ve çok yönlülüklerini kanıtlamışlardır, balıkçıların refakatçiliğinden tarla köpeğine, gösteri köpeğine, modern çalışan köpeğe kolayca geçiş yaparlar.

•Labrador yemek yemeyi sever ve aşırı beslenirlerse çok çabuk obez olurlar. İkramları sınırlayın, Labradorunuza bol bol egzersiz yaptırın ve yiyecekleri her zaman dışarıda bırakmak yerine düzenli öğünlerde verin.

•Labradorlar, fiziksel olarak zorlu işler için yetiştirildi ve çalışan bir ırk olmanın getirdiği yüksek enerjiye sahipler. Günde en az 30 ila 60 dakika egzersiz yapmaları gerekir. Bastırılmış enerjilerini havlama ve çiğneme gibi davranışlarla açığa çıkarabilirler.

• Labradorlar o kadar iyi bir üne sahiptir ki, birçok insan eğitimle uğraşmalarına gerek olmadığını düşünür. Ancak Labradorlar büyük, enerjik hayvanlardır ve tüm köpekler gibi onlara da köpek davranışları öğretilmelidir.

•Birçok insan Labradorları hiperaktif bir tür olarak düşünür. Labrador yavruları kesinlikle canlıdır, ancak çoğu büyüdükçe biraz yavaşlar. Bununla birlikte, genellikle yaşamları boyunca oldukça aktif kalırlar.

 

LABRADOR IRKININ TARİHİ

Labrador, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletinin başkenti olan St. Johns şehrinin ismiyle anılan St. John’s Water Dog türünün akrabasıdır. Bu köpekler uzun süre ördek avında kullanılmıştır ve balıkçılara arkadaş olmuşlardır. Labrador şöhretin basamaklarını tırmanmaya 1800’lerin başında; İngiliz asilzadeler Kanada’ya yaptıkları ziyaretlerde onları farkettiğinde başlamıştır. Köpek sporlarına meraklı olan bu soylu insanlar İngiltere’ye ellerinde Labrador köpeklerinin en iyi örnekleriyle dönüyorlardı. İngilizler 19. Yüzyılın ikinci yarısında bu türü daha rafine bir hale getirdiler ve türün standartlarını belirlediler.

Bugün Labrador’un dünyadaki tüm fanatikleri tarafından bilinen fiziksel ve karakter özellikleri, aslında Labrador’un ilk ortaya çıkışındaki amacı anlatır. Kısa, yoğun ve hava koşullarına dayanıklı bir kürk olmazsa olmazdı çünkü sert geçen Kanada kışında uzun tüylü Retrieverlar sudan çıktıklarında kendilerini buz kaplı bir halde bulabilirlerdi. Bir Labrador atalarının anavatanında muhtemelen bir balıkçı teknesinde çalışırdı ve trole (balıkçılıkta kullanılan bir tür ağ) yakalanan balıkları tekneye getirmekle görevlendirilirdi. Bu yüzden, Retriever içgüdülerine ek olarak Kuzey Atlantik’in buzlu sularına uygun bir kürk yapısına ihtiyaç duyuyorlardı. Labradorun kalın kuyruğu da o yüzerken bir dümen görevi görüyor; sürekli ileri geri hareket ederek köpeğin yön değiştirmesine yardım ediyordu.

 

LABRADOR BOY ORANI

Labradorların vücutları güçlü, dengeli, orta büyüklüktedir ve silüeti kareyi andırır. Yetişkin erkeklerde yükseklik 57-62 cm., dişilerde ise 54-59 cm. arasıdır. Ağırlık ise erkeklerde 29-36 kg., dişilerde 25-31 kg. arasıdır.

 

LABRADOR KİŞİLİĞİ

Labrador sadıktır, zekidir, çalışmayı ve sahiplerini mutlu etmeyi çok sever, yani kısacası bir insanın bir köpekte arayabileceği bütün özelliklere sahiptir. Tüm yaştan çocuklara ve diğer hayvanlara gösterdikleri sabırla ünlüdürler. Labradorlar macerayı çok severler ve etraflarını keşfetmeye bayılırlar. Bu özelliğini yumuşak başlı doğası ve yemeğe olan sevgisiyle birleştirdiğinizde kolaylıkla yoldan sapabilecek bir köpek bulursunuz karşınızda. Burunlarına gelen ilgi çekici bir kokuyu ya da dost canlısı bir insanı takip ederken aniden ortadan kaybolan ve sahiplerinin yanından ayrılan Labrador sayısı azımsanmayacak seviyededir.

Labradorlar enerjisi çok yüksek köpeklerdir. Bu yüzden bu enerjinin yavruluk döneminden itibaren doğru bir yöne kanalize edilmesi çok önemlidir. Labradorlar için en iyi enerji harcama yöntemleri yüzme ve bir cismi atıp getirmesini istediğiniz oyunlardır. Labradorlar da tıpkı Golden Retrieverlar gibi yüzmeye bayılırlar, adeta doğuştan yüzücülerdir. Labradorlar yemek yemeyi çok severler, bu da onları obezite ya da kazara zehirlenme gibi bazı tehlikelere açık hale getirir. Özellikle yavruluk döneminde pil, metal para, mıknatıs gibi maddeleri ondan kesinlikle uzak tutmalısınız.

Labradorlar uysal doğaları gereği koruma köpeği olmakta pek başarılı değillerdir. Ama iyi gözcü köpekler olabilirler, tehlikeli bir durum sezdiklerinde bunu herkesin farketmesini sağlarlar. Ayrıca kusursuz terapi köpekleri olabilirler.

Yeterli egzersiz yaptırılırsa apartman hayatına uyum sağlayabilirler; fakat Labradorların enerji seviyesi çok yüksektir ve şehir hayatında onun egzersiz ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabileceğinizden onlar için en iyisi uyanık olduğu her an deli gibi koşturabileceği ve günün sonunda başını sokabileceği bahçeli bir evde yaşamaktır.

 

LABRADOR SAĞLIK DURUMU

Labrador sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Labrador ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Labrador ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Patella luksasyonu

Kalça çıkığı

Östeokondrit dissekans

Distikiyaz sendromu

Entropiyon

Kalp problemleri

 

LABRADOR IRKININ BAKIMI

Labradorunuzu onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Labrador coşkulu, enerjik ve her gün bolca egzersize ihtiyaç duyan bir ırktır. Günlük yeterli egzersizini yapamayan bir Labrador biriken enerjiyi atabilmek için hiperaktif ve yıkıcı davranışlar sergileyebilir. Eğer imkanınız varsa Labradorunuzu yüzdürün; bu onun için en keyifli aktivitedir, ayrıca mükemmel bir enerji atma yöntemidir. Doğa keşifleri ve av gezileri de onlar için mükemmel aktivitelerdir.

Fiziksel gücü ve yüksek enerji seviyesi, Labradorlarda erken sosyalleşmeyi ve yavru eğitimini hayati hale getirmektedir. Yedi hafta- dört ay arası dönemde mümkün olduğu kadar sosyalleştirilmeli ve farklı koşullarla tanıştırılmalıdır. İtaat eğitimine de erken yaşta başlanmalıdır.

 

LABRADOR BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 2,5 ila 3 bardak yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Labrador ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

LABRADOR TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Şık ve bakımı kolay Labrador kürkü iki katmana sahiptir: kısa, kalın, düz bir son kat ve yumuşak, hava koşullarına dayanıklı bir alt kat. İki katmanlı kürk onları soğuktan ve ıslaktan korur, bu da avcılar için bir av köpeği rolünde onlara yardımcı olur.

Kürkü üç renkte gelir, çikolata, siyah ve sarı. Siyah, eski yetiştiriciler arasında en sevilen renkti, ancak yıllar içinde sarı ve çikolata Labradorlar popüler hale geldi. Bazı yetiştiriciler son zamanlarda kutup beyazı veya tilki kırmızısı gibi "nadir" renkli Labradorlar satmaya başladılar.

Labradorların kalın ve suyu dışarı atan bir kürk yapısı vardır ve tüy dökümü orta seviyededir. Haftalık düzenli tarama tüy dökümünü minimum seviyede tutacak ve tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesine yetecektir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

 

LABRADOR IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Labrador sadece çocukları sevmekle kalmaz, yanlarında getirdikleri kargaşadan da zevk alırlar. Bir çocuğun doğum günü partisine mutlu bir şekilde katılacaklar ve hatta isteyerek bir parti şapkası takacaklar. Bununla birlikte, tüm köpekler gibi, çocuklara nasıl davranacakları konusunda eğitilmeleri gerekir ve çocuklara köpeğe nasıl davranacakları öğretilmelidir.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.