King Charles


King Charles Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

KİNG CHARLES'IN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

King Charles köpek cinsinin en önemli özelliklerinden biri iyi karakterli olması ve minimal vücut yapısıdır. Apartman dairesinde beslenme açısından en ideal köpekler arasında yer alır. Cana yakınlığı ve sempatik yapısı sebebi ile canı yansa bile tepki göstermeyen bu köpek, çocuklu ailelerin yetiştireceği en ideal köpeklerdendir. Bakımı kolay olan ve çocuklarla da iyi anlaşan bu köpeklerle iyi vakit geçirebilirsiniz.

King Charles ismini de almış olduğu İngiliz kraliyet ailesi 2. Charles’ın gözdesi olan Toy Spaniel cinsinin alt türüdür.

Küçük ırk olarak geçen Cavalier King Charles ler 15.yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar Avrupa’daki kraliyet mahkemelerini ve asilzadelerin evlerinde yaşamışlardır. Tipik bir King Charles her zaman mutlu, güvenen ve rahat, tanıştığı herkese arkadaş canlısı davranan sakin huylu ırkların başında yer alır. Ev ortamında yaşayabilir. İpeksi ve orta uzunlukta tüylere sahiptirler. En çok bilinen kestane rengi ve beyaz tüylü olanıdır.

·         Adlarını İngiliz kralı II. Charles’tan alırlar.

·         Küçük ırk köpeklerdir. Yükseklikleri 30 ile 33 santimetre kadardır. 5 kilodan 8 kiloya kadar ağırlıkta olabilirler.

·         Yumuşak ve orta uzunlukta tüylere sahiptirler. Kulaklarındaki tüyler uzun ve dalgalıyken gövdesi düz ve orta uzunluktaki tüylerle kaplıdır.

·         Tüy rengi farklılık gösterse de Blenheim denilen beyaz üzerine koyu kahverengi desenleri olan türleri en popülerleridir. Üç renge sahip Cavalierlar ise Tricolor adıyla anılıp siyah ve beyaz renklerin üzerine yüzlerinde bronz renkte benekler bulunur. Tek renk tüylere sahip olanları ise tamamen kızıl kahve ve siyah olmaktadırlar.

·         Bacakları boylarına göre kısadır.

·         Zeki köpeklerdir, eğitimleri sert yollara başvurulmadan yapıldığında her şeyi çok kolay öğrenirler.

·         Koklama ve görme yetileri sayesinde avcılık yetenekleri gelişmiştir. Bu nedenle kedi, tavşan, kuş gibi küçük boyutlu canlılara karşı saldırgan olabilirler.

·         Dost canlısı hayvanlardır.

·         Oyun oynamayı severler.

·         Evde sakin, uysal ve uyumlu bir karakter yapıları vardır. Dışarıda ise çok hareketli ve enerjiktirler.

·         İnsan hislerine duyarlıdırlar. Bu özellikleri nedeniyle terapi köpeği olarak kullanılırlar.

·         Sahiplerine çok bağlı köpeklerdir, sürekli sahiplerinin yanında olmak isterler.

·         Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

·         15 yıl kadar bir yaşam süreleri vardır.

 

KİNG CHARLES IRKININ TARİHİ

Cavalier King Charles Spaniel King Charles Spaniel'in bir türüdür. Spaniel ile küçük burunlu Pug ve Japon Chin ırklarının melezlenmesi sonucu oluşmuştur. Avrupa Kıtasından İskoçya'ya büyük olasılıkla aynı ülkenin kraliçesi olan Mary tarafından getirilmiştir. 1500'ler ya da 1600'larda asiller için iyi birer arkadaş; alt sınıf için ise çiftçi köpek (pire mıknatısı) olmuşlardır. Bu köpek cinsine ismini veren Kral Charles, King Charles Spaniel cinsi bir ev köpeği ile büyümüştür. Sonradan Toy Spaniel olarak isimlendirilmiştir. Köpeğe karşı o kadar bağımlılığı vardı ki onunla ilgilenmekten resmi görevlerini ihmal etmekle suçlanmıştır. Bir keresinde bu ırkın Parlamento binası da dahil olmak üzere her binaya girmesi Kral Charles tarafından kanunlaştırılmıştır. Beyaz ve kırmızı Blenheimlar olmak üzere Bazı King Charles Spaniesler av köpekleri olarak hizmet etmişlerdir. Ancak iş kapasitelerinden çok görünüşleri dolayısıyla sahip olunan köpekler olmuşlardır. Yıllar geçtikçe burunları kısalmış ve cüsseleri küçülmüştür. 1920'li yıllarda zengin bir Amerikan olan Roswell Eldrige İngiltere'ye gitmiş; orada bu türün 2. Charles'in köpeğine benzeyen sivri burunlu, eski versiyon bir cinsine o zamanın parasıyla 25 pound ödemiştir. Çabalar işe yaramış populerlik yönünden kısa burunlu cins ile yer değiştirmiştir ve 1996'da Amerikan Kennel Klubü tarafından tanınmıştır.

 

KİNG CHARLES BOY ORANI

Irk standartları, bir King Charlesin yüksekliğinin 30 ila 38 cm arasında ve orantılı bir ağırlığın 5 ila 8 kg arasında olması gerektiğini belirtir.

 

KİNG CHARLES KİŞİLİĞİ

King Charles cinsi köpeklerin çok enerjik ve oyuncu bir özelliği vardır. Sahibiyle zaman geçirmekten çok hoşlanan bu ırk, ilgi görmekten çok hoşlanır. Kucakta gezmeye ve sahibine sarılmaya bayılan bu cins, aynı zamanda çok zekidirler ve öğrenmeye meyillidirler. Küçük yaşlarda bu cinse itaat eğitimleri verilmezse ileride adresin ve şımarık bir karaktere sahip olabilirler. Şımarık ve havlamaya meyilli yapıları vardır. Sahibiyle vakit geçirmekten çok hoşlanır ve sahibinin peşinde dolaşır. Küçük çocuğunuz ile yavru King Charles cinsi köpeğinizi uzun süre yalnız bırakmamanız önerilir.

KİNG CHARLES SAĞLIK DURUMU

King Charles sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. King Charles ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

King Charles ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Katarakt (Genellikle genç katarakt olarak bilinen bu hastalık köpeklerde 1 ile 2 yaş aralığında görülmektedir. Nadiren de olsa ileri aşamada körlüğe sebebiyet vermektedir. Bu kalıtsal sorunu taşıyan köpekler çiftleştirilmemelidir.

Hipotiroidizm (Bu hastalık genellikle zor tespit edilmektedir. Tiroid hormonlarının anormal derecede düşük üretilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu hastalığa sahip köpeklerde göz akıntısı, soluk almada sıkıntı ve halsizlik görülmektedir. Teşhisin konulması durumunda günlük tiroid hapı tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu tedavi köpeğin yaşamı boyunca devam ettirilmelidir.)

Hemeralopia (Gündüz körlüğü olarak bilinen bu hastalık genellikle yavru köpeğin sekiz haftalık olduğu dönemde sahibi tarafından kolayca fark edilebilmektedir. Hastalığın en belirgin yan etkisi yavrunun hareket halinde sürekli bir şeylere çarparak tökezlemesi olarak tanımlanır. Güneşe çıktığında oldukça sersem hareketler sergileten bu hastalık gece olduğunda ortadan kaybolmaktadır. Erken teşhis oldukça önemlidir.

Kalıtsal Polinöropati Bu hastalık genellikle yürüme bozukluğuna yol açması ile bilinmektedir. Köpekte koordinasyon ve dengesizlik durumuna yol açmaktadır. Genellikle oldukça hafif ya da çok şiddetli görülmektedir. Genellikle bir yaşının altında ki köpeklerde görülse de oldukça ani bir şekilde çıkabilmektedir. Bu hastalığa sahip köpek yürüme zorluğu çekebilir hatta düşebilir.

KİNG CHARLES IRKININ BAKIMI

King Charles bakımı oldukça hassas yapılması gerekir. En önemli nokta tüylerin bakımlı olmasıdır. Genel olarak uzun tüylere sahip olan King Charles’in; tüylerini dökmesine engel olabilmek adına her hafta nazikçe birkaç kez tüylerini tarayabilirsiniz.

Banyo yaptırırken tüylerin zarar görmemesi ve yine sağlıksal açıdan etkilenilmemesi için köpek şampuanı harici farklı bir şampuanla yıkamamanızı öneriyoruz. Çünkü normal şampuanlar insan vücuduna göre yapılmış olup, hayvan vücudunda tahriş meydana getirebilir. Tüy bakımından oldukça hassas olan King Charles için normal şampuan asla kullanılmamalıdır.

King Charles, kalp rahatsızlıklarına oldukça dikkat edilmesi gereken bir cinstir. Çünkü ölüm sebepleri genel olarak kalp problemleridir. Kalp kapakçığı gevşeyen King Charles cinsi köpeklerde kan sızma yapmaktadır. Bu durum da kalbi oldukça fazla şekilde yorar. Eğer köpeğinizde çok fazla yorulma durumu seziyorsanız ya da kalp ritmini dinlediğinizde bir bozukluk olduğunu hissediyorsanız yine bu konuda da veterinere başvurmanız faydanıza olacaktır.

 

KİNG CHARLES BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 1 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

King Charles ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

KİNG CHARLES TÜY YAPISI VE RENKLERİ

King Charles ırkının fiziksel görünümüne asalet ve hava katan tüyler, her ne kadar dışarıdan bakıldığında uzun gibi görünse de yakından incelendiğinde durumun böyle olmadığı fark edilir ve King Charles dostlarımızın tüy uzunlukları “orta uzun” olarak ifade edilebilir.

Özellikle popüler küçük köpek ırklarından biri olan Toy Poodle köpekler ile kıyasladığımızda tüy dökümü konusunda daha aktif olan King Charles dostlarımızın tüylerinin haftada en az 2-3 kez fırçalanarak, dökülen tüylerin temizlenmesine ihtiyaç duyduğunu söylememiz gerekir.

Karakteristik özellikleri itibariyle apartman hayatına en uygun köpeklerden biri olduğunu defalarca söylediğimiz King Charles köpeklerin tüy dökümü zaman zaman zor anlar yaşatsada, düzenli takip edildiği takdirde problem oluşturmayacak bir düzeye indirgenebilir.

 

KİNG CHARLES IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

İnanılmaz derecede tatlı huylu olması ile bilinen Cavalier King Charles köpeği her yaştan çocuk ile mükemmel arkadaşlıklar kurmaktadır. Aileler tarafından en çok tercih edilen ev köpekleri arasında yer alan bu sevimli dostumuz asla ama asla zarar vermeyecektir. Özellikle kendisine saygı duyulması halinde yanınızdan dahi ayrılmayacaktır. Çocuk ruhlu bu tür yavruluktan itibaren beraber büyütülmesi durumunda diğer evcillere karşı da bir hayli naziktir. Ancak daha vahşi köpeklere karşı savunmasız olan bu türün aile tarafından kontrol altına alınması gerekmektedir.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.