Himalayan


Himalayan Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:
Bakım İhtiyacı⭐⭐⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:
⭐⭐⭐⭐
Miyavlama:

Uysallık:
⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐

 

HİMALAYAN'IN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Himalayan kedisi, İran kedisinin alt türleri arasında yer almaktadır. İran kedisi ile Siyam kedisinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir kedi türüdür. Her iki cinse benzerliği açısından devamlı onlarla karıştırılsa da Himalayan kedilerinin kendilerine özgü farklı özellikleri bulunur. Düz bir surata sahip olan Himalayan kedileri koyu mavi gözleri ve uzun tüyleri ile İran ve Siyam kedilerinden ayrılmaktadır. Her ne kadar koyu mavi gözleri ve tüy renkleri ile Pers kedilerini andırsalar da dost canlısı ve oyuncu mizaçları ile onlardan belirgin bir şekilde ayrışırlar. Uzun kabarık tüyleri ile oldukça sevimli ve asil görünümleriyle Himalayan kedileri güçlü kemik ve kas yapısına sahiptirler. Bu da onları oldukça güçlü bir kedi türü yapar. Gövdesi beyaz, yüzü ve patileri kahverengi ve tonlarında olan Himalayan kedileri sevgi dolu bir kedi olup, insanlarla vakit geçirmekten oldukça hoşlanırlar.

 

HİMALAYAN IRKININ TARİHİ

Hilamayan kedisi Siyam kedisi ve İran kedisi ile çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir kedi türüdür. İlk çiftleştirme 1924 yılında İsveçli genetikçi tarafından yapılmıştır. İki farklı cins kedinin genetiklerinin birleştirilmesi ile ortaya çıkan Himalayan kedi türü ilk olarak farklı bir kedi türü yaratmak amaçlı yapılmamıştır. Belirli kedi özelliklerinin kalıtsal olup olmadığını görmek için İran ve Siyam kedisi çiftleştirilmiştir. Bu çiftleşme sonucunda uzun tüylü, koyu mavi gözlü Himalayan kedi türü ortaya çıkmıştır. Çekinik genlerin birleşimi ve seçilimi ile oluşan Himalayan kedi türü Siyam ve İran kedileri benzerlik göstermektedir.

Asya kedisi olan Himalayan kedileri yapay seçilim ile türeyen bir cins olsa da kendileri için yapılan araştırmalar halen daha devam etmektedir. İran kedilerinin baskınlığını korumak ve ırkı güçlendirmek adına Himalayanlar aşılanarak çalışmalara belli bir süre daha devam edilmiştir. Görünümleri açısından İran ve Siyam kedilerini andıran Himalayan kedileri Fars tarzı kediler arasında yer almaktadır.

 

HİMALAYAN KİŞİLİĞİ

Himalayan kedileri dost canlısı olmaları açısından çok iyi birer ev arkadaşıdırlar. Çoğunlukla sakin bir mizaca sahip olan bu kediler aynı zamanda oldukça zekidirler. Nazik, iyi huylu bir kedi olan Himalayan kedileri çok olmasa da bazı zamanlar huysuz olabilmektedirler. Eğlenceli ve oyuncu bir yapıya sahip olan Himalayan kedileri bu özellikleri ile az da olsa atası Siyam kendilerini andırmaktadır. İran kedilerinden ise daha aktif ve daha oyuncu bir yapıya sahiptirler.

Himalayan kedileri sessiz ve sakin bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle kucağa gelmeyi ve sevilmeyi de oldukça çok severler. Tam bir ilgi meraklısı olan bu kediler çocuklar ile pek anlaşamamaktadır. Kendilerine verilen ilgiyi bir diğer kişi ya da bir diğer hayvan ile paylaşmayı sevmeyen bu kediler çocuklara karşı da ön yargılı yaklaşmaktadırlar. Fakat sosyal yapıları ve oyuncu kişilikleri sayesinde üzerinden ilginin gitmediğini hissettiği an çocuklar da oldukça iyi bir arkadaşlık bağı kurmaktadırlar.

Sakin yapılarının vermiş olduğu sürekli uyku hali Himalayan kedilerinin hayatlarının tamamına hâkimdir. Ev içerisinde belirledikleri köşelerde saatlerce uyuyabilen bu kediler yoklukları ile zaman zaman sahiplerini endişelendirirler. Özellikle uyudukları zaman oldukça umursamaz olan Himalayan kedileri, umursamaz tavırlarını hiç tanımadıkları kişilere karşı ya da yeteri kadar ilgiye doydukları zaman gösterebilmektedirler. Fakat oyun oldu mu tüm bu umursamazlıklarını bir köşeye bırakıp oyun oynamaya koşarak gelmektedirler.

Himalayan kedileri ev içerisinde ev halkının peşine takılıp bir yerlere gitmeyi çok sevmektedirler. Sahiplerine karşı fazlasıyla duygusal bir bağ ile bağlanırlar. Bu da onları aslında duygusal ve biraz da kıskanç bir kedi yapmaktadır. Himalayan kedileri mırıldanmaktan oldukça büyük bir keyif alırlar. Stres atmak ve günün yorgunluğunu kucağınızda mırıldayan bir Himalayan kedisi ile kolay bir şekilde giderebilmeniz mümkündür.

Gürültüden pek hoşlanmayan Himalayan kedileri, yüksek sesli müzik dinlenilen, sesli konuşulan ortamlardan pek hoşlanmazlar. Çocuk sesinden de rahatsız olan Himalayan kedileri kendilerini rahat hissettikleri evin bir köşesine izole ederler. Ancak sessiz ve sakin çocuklar ile oynamayı çok severler ve iyi de anlaşabilirler.

Oyun oynarken daha çok tüylü ve renkli oyuncaklara yönelirler. Parlak cisimler oldukça dikkatlerini çekmekte ve onların peşinden gitmeyi oldukça sevmektedirler. Gün boyunca sıklıkla oyun oynamasalar da içlerinde her zaman oyun oynama isteği bulunmaktadır. Bu durum nadir olarak onlar da görünse de yeni bir oyuncak alındığını fark ettiklerinde biraz şımarabilmektedirler.

Sakin yapıdaki bu kediler fazla hareketli bir yapıya sahip olmadıkları için evde bulunan eşyalara zarar verme eğiliminde olmazlar. Yeni insanlarla tanışmayı seven kediler başka hayvanlara karşı aynı özelliği sergilememektedir. Ancak yavruyken beraber vakit geçirdiği hayvanlara karşı sempati besler ve onlarla iyi anlaşırlar.

Dikkat isteyen bir bakıma ve oldukça ilgiye ihtiyacı olan bu kedilere pek fazla ilgi gösteremeyecek olan kişilerin bakması pek önerilmemektedir.

 

HİMALAYAN SAĞLIK DURUMU

Bakımı açısından oldukça zahmetli bir kedi türüdür. Dışarıdan gelecek olan mikroplara açık bir yapıları bulunmaktadır. Mikrop ve bakterilerden korunması için düzenli ve temiz bir ev ortamında yetişmeleri gerekmektedir. Himalayan kedilerinin bağışıklık sistemleri de oldukça zayıftır. Bu nedenle de çok dikkatli bakılması gerekmektedir. Polistik böbrek rahatsızlığı, solunum sıkıntısı, cilt problemleri, çene ve diş yapılarında bozukluk kalıtsal olarak görülebilecek rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu nedenle aşılar düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Göz akıntıları da oldukça sık görülen Himalayan kedilerinin tüy ve göz bakımı özenli bir şekilde yapılmalıdır.

 

HİMALAYAN IRKININ EĞİTİMİ

Himalayan kedileri daha çok kendi canlarına göre vakit geçiren bir tür olarak bilinmektedir. Bu da onları yap ya da yapma denilen şeyleri anlamakta biraz güç kılmaktadır. Ancak henüz yavruyken sahiplenilen bir Himalayan kedisini eğitmek sanıldığından daha kolaydır. Tuvalet eğitimi, tüy bakımı, diş fırçalaması ve tırnak bakımı gibi anlarda sakin kalıp sabırla süreci alıştırarak geçirmeniz minik dostunuzun eğitilmesini daha kolay kılacaktır.

 

HİMALAYAN BESLENME DÜZENİ

Himalayan kedileri de tıpkı diğer kediler gibi kendi istedikleri zaman yemek yemeyi tercih etmektedirler. Serbest zamanlı yemek yemekten hoşlanan Himalayan kedileri günde çoğunlukla 11 ila 12 defa beslenmektedirler. Protein oranı yüksek temiz içerikli mamalar kullanılması kedinin sağlığının korunması için büyük önem taşır. Eğer Himalayan kedinizi kısırlaştırdıysanız, kısır kediler için özel olarak üretilen düşük tahıllı mamamlar tercih edilmelidir. Temiz bir alan seven bu kediler bakterilere karşı hassas bir yapıya sahip olmaları nedeniyle belirli aralıklarla mama ve su kaplarının temizlenmesine ihtiyaç duyarlar. Temizleme esnasında kesinlikle sabun ve benzeri ürün kullanılmamalı duru temiz bir su ile temizlenmesi yeterlidir. Her gün mutlaka mamaları ve suları yenilenmelidir.

 

HİMALAYAN TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Himalayan kedileri ilk etapta tüyleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Uzun düz tüylere sahip olan bu kediler gövdenin her yerini eşit derecede kapatmaktadır. Düz ve uzun olmalarının yanında kabarık bir tüy yapısına da sahip olan Himalayan kedileri tüyleri nedeniyle olduğundan daha iri bir kedi gibi gözükmektedir.

Uzun ve kabarık tüyleri renk bakımından iki farklı rengi barındırmaktadır. Genel olarak gövde ortasında bulunan tüyler beyaz ve tonları olurken kafa ve patilerindeki tüyler farklı renklerdedir. Genellikle kahverengi ve kahverengi tonlarında renk yapısına sahiptirler. Tüy renkleri düzgün bir renk geçişinde olup keskin bir kontrast sağlamaktadır. Kulak, yüz, bacakları ve kuyrukları gövde renginden farklı olup, renk farklılığı onlara oldukça tatlı bir görünüm kazandırmaktadır.