Golden Retriever


Golden Retriever Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: ⭐⭐⭐⭐
Bakım kolaylığı:⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

GOLDEN RETRİEVER'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Golden Retrieverlar insan olsalardı kesinlikle toplumda parmakla gösterilen örnek insanlardan olurlardı. Her anne babanın hayali olan; kendisinden bir şey istendiğinde sızlanmadan yapan, çöpü atmaya ya da bakkala ekmek almaya pikniğe gidiyormuş gibi neşeyle giden, derslerini aksatmayan, kadir kıymet bilen, kendisini yetiştirenlere vefasını her zaman gösteren ve onları asla üzmeyen hatta onları mutlu etmek için dur durak bilmeden çalışan insanlar olurlardı.

Görme engelli insanları gideceği yere götürürken de, panik atağı olan sahibini sakinleştirirken de, ailenizle havuz başında vakit geçirdiğiniz bir cumartesi günü evin küçük çocuğuna yüzme öğretirken de Goldenların tek bir amacı vardır; önce sahibini sonra kendisini mutlu etmek.

 

GOLDEN RETRİEVER IRKININ TARİHİ

Golden Retriever tarihindeki en önemli isim; Victoria döneminde(Büyük Britanya’da Kraliçe Victoria’nın hüküm sürdüğü, 1837-1901 arası dönem) yaşamış, Tweedmouth bölgesinin ilk lordu olan ve yine o dönemde İskoçya Highland bölgesinde türü geliştirmiş olan Dudley Marjoribanks’tir. O zamanlar halihazırda kuş avcılığı ve diğer sporlar için kullanılan çok sayıda Retriever türü vardı, fakat türün potansiyelini gören Lord, coğrafyanın olumsuz koşullarıyla mücadele edebilecek yeni bir tür arayışına girmişti.

Bu hedefine ulaşmak için Wavy Coated Retriever ile günümüzde soyu tükenmiş olan Tweed Water Spaniel’i eşleştirdi. Ortaya çıkan sonuç, kusursuz kuş avcılığı yeteneklerine sahip olan dört yavru idi. Daha sonra bu eşleşmeye Bloodhound, Black Retriever ve Setter türlerini de dahil etti.

Dönem hayranı bir tarihçinin anlattığına göre “Birkaç nesil boyunca akıllıca sürdürülen çiftleştirmeden sonra, Lord Tweedmouth tutarlı soya sahip fevkalade bir işçi grubu Retriever türü ortaya çıkardı.

GOLDEN RETRİEVER BOY ORANI

Yetişkin erkek Goldenlarda yükseklik ortalama 56-61 cm., dişilerde 51-56 cm.’dir. Ağırlık ise erkeklerde ortalama 30-35 kg., dişilerde 25-30 kg. arasındadır.

 

GOLDEN RETRİEVER KİŞİLİĞİ

Golden Retrieverların özelliklerinden bahsedilecekse kimsenin anmadan geçemeyeceği en önemli özelliklerden biridir oyunculukları. Adlarının (retrieve: bir şeyi bir yerden alıp geri getirmek) anlamını da düşünürsek top atma-yakalama, frizbi gibi öğeler içeren oyunları çok sevdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca Goldenlar yüzmeye bayılırlar. Havuza fırlattığınız bir tenis topunun peşinden atlarken karada oldukları kadar rahat olurlar. Ayrıca yüzmek enerji harcatan bir aktivite olduğundan Goldenınız için harika bir egzersiz yöntemidir.

Goldenler cana yakın, güvenilir hayvanlardır. Neşeli ve oyuncu karakterlerini yetişkinlik zamanlarında bile korurlar. Ayrıca Goldenlar insan dostlarına olan tutkularıyla bilinirler. Aile üyelerini mutlu edebilmek için her an fırsat kollarlar. Sahiplerine bağlığı ve itaatkar yapısı Goldenları eğitilmesi en kolay ırklardan biri haline getirir. Yeni şeyler öğrenme tutkusu ve komutları kolayca kavrayabilme yeteneği onun eğitimini keyifli bir aktiviteye çevirir.

Dışarıda vakit geçirmeyi her ne kadar çok sevselerde, Goldenlar için günün sonunda sahibinin dizinin dibine kıvrılmak ve ailesiyle aynı çatı altında uyumak ona kendisini güvende ve huzurlu hissettirecektir.

 

GOLDEN RETRİEVER SAĞLIK DURUMU

Golden Retriever sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Golden Retriever ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Golden Retriever ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Göz hastalıkları (üveit, katarakt, retinal atropi gibi)

Dirsek ve kalça çıkıkları

Osteosarkom (bir tür kemik tümörü)

Mast hücreli tümörler

Nöbetler

Lenfoma

Yumuşak doku sarkomu

 

GOLDEN RETRİEVER IRKININ BAKIMI

Goldenınızı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Bazı Goldenlar fazla kilo almaya eğilimli olabilir, bu yüzden köpeğinizin kalori tüketimini ve ağırlığını sürekli gözetim altında tutun. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Bütün türlerde olduğu gibi Goldenlarda da erken sosyalleşme ve yavru eğitim kursları eğitimin en önemli noktalarıdır. Yedi haftalıktan dört aylığa kadar olan dönemde yavaş yavaş geniş insan çevresiyle tanıştırılmaları Goldenların iyi huylu ve uyumlu yetişkinler olmasına önayak olacaktır. Goldenların hayattaki en büyük amaçları sahiplerini mutlu etmek olduğu için, ve sadık ve uyumlu bir tür oldukları için eğitimleri çoğu türe nazaran çok daha kolay ve keyifli geçer.

 

GOLDEN RETRİEVER BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde 2 ila 3 bardak yüksek kaliteli kuru gıda, iki öğüne bölünür.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Golden Retriever ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

GOLDEN RETRİEVER TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Golden Retriever'lar, kalın bir kürk ile yoğun, su geçirmez bir dış tüy yapısına sahiptir. Bazı katlar dalgalı, bazıları düzdür. Ön bacakların arkasında ve gövdenin altında hafif tüyler, göğüste, uylukların arkasında ve kuyrukta daha ağır tüyler bulunur.

Golden Retriever'lar, açıktan koyu altına kadar tüm altının tonlarında gelir. Nadirende olsa süt beyaz renkleri görülebilir.

Goldenlar senede iki defa ağır tüy dökme dönemi geçirirler. Bu dönemler dışında tüy dökümü orta seviyededir. Çoğu zaman haftada iki defa detaylıca yapacağınız taramayla ölü saçları temizleyebilir ve mobilyalarınızın üstüne dağılmasını engelleyebilirsiniz. Ağır tüy dökme dönemlerinde, bu taramalar günde bire inebilir. Banyo yaptırmak da ölü saçlardan kurtulmaya yardımcı olabilir, fakat taramadan önce köpek kesinlikle tamamen kuru olmalıdır. Bunun haricinde banyoya pek ihtiyaç duymazlar. Diğer tüm türlerde olduğu gibi Goldenların da tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.

 

GOLDEN RETRİEVER IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Sevimli Golden Retriever, çocukların gürültüsünden ve kargaşasından rahatsız olmaz ve onunla büyür. Yine de büyük, güçlü bir köpek ve yanlışlıkla küçük bir çocuğu kolayca devirebilir.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.