Fransız Bulldog (Frenc Bulldog)


Fransız Bulldog (Frenc Bulldog) Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: ⭐⭐⭐
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐

 

FRANSIZ BULLDOG'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Fransız Bulldog ana renkleri kahverengi, siyah, beyaz ve kremdir. Genellikle bu renklerden ikisinin birleşimidir ve bazen de tam siyah rengindedirler.

Genellikle kısa, parlak tüyleri vardır ve bakımları oldukça kolaydır. Haftada bir veya iki fırça yeterli olacaktır. Bazılarının kolayca eğitilebilir olduğu bilinirken, bazı Fransız Bulldoglar ise inatçı olabilir bu sebeple sabırlı ve tutarlı olun.

Fransız Bulldoglar her yaştan çocuğu olan ailelerle iyi geçinirler. Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmeli ve her türlü etkileşimi denetlemelisiniz.

Fransız Bulldoglar arkadaşlıktan hoşlanırlar ve yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Başka bir köpek, hatta bir kedi, arkadaşlık ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacaktır. Genellikle köpeklerle ve hayvanlarla arkadaş canlısıdırlar.

 

FRANSIZ BULLDOG IRKININ TARİHİ

Fransız Bulldoglar ırkı, yıllar boyunca doğal olarak var olmuş olabilir, ancak yetiştiriciler, daha sağlıklı bir Fransız Bulldog üretmek için kasıtlı olarak Fransız Bulldogları ve Boston Terrierlerini karıştırmaya başladılar.

Fransız Bulldogları, yetiştiricilerin küçük bir İngiliz Bulldog üretmek istediği Birleşik Krallık'tan gelmektedir. Birçok Fransız Bulldog sahibi Fransa'ya göç etti ve sevimli yavrularını yanlarında getirdi. Amerikalılar onları çekici buldular ve yavrular kısa süre sonra Amerika'da çoğaldı ve 1886'da American Kennel Club'da bir yer buldular.

FRANSIZ BULLDOG BOY ORANI

Fransız Bulldoglar 6 ila 9 kilo arasındadır. Genellikle omuz aralığı 10 ila 14 inç boyundadırlar.

 

FRANSIZ BULLDOG KİŞİLİĞİ

Fransız Bulldogların kişiliklerini sosyal, sevimli ve güçlü iradeli olarak tanımlanır. Uygun şekilde eğitildiklerinde ve sosyalleştirildiklerinde, şimdiye kadarki en tatlı köpeklerden bazılarıdır. Bununla birlikte, en deneyimli köpek ebeveynlerini bile çileden çıkarabilecek inatçı bir çizgileri var.

Fransız Bulldoglar, onları çocukların en iyi arkadaşı yapan çok tatlı bir doğaya sahiptir. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar, bu nedenle geniş aktif ailelere sahip haneler için idealdir.

 

FRANSIZ BULLDOG SAĞLIK DURUMU

Fransız Bulldog sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Fransız Bulldog ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

fransız bulldog ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Göz problemleri

Sindirim Sorunları

Solunum problemleri

Solunum Sorunları

FRANSIZ BULLDOG IRKININ BAKIMI

Tüm köpeklerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için Fransız Bulldoglarınızın düzenli veteriner kontrollerini takip etmelisiniz. Veterinerinizin, köpeğinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olabilir.

Günlük olarak zararlı böcekler ve enfeksiyon belirtileri için kulaklarını kontrol edin. Veterinerinizin önerdiği şekilde kulakları temizleyin. Kulak kanalına sıvı sokulması önerilmez. Sıcak nemli bir bez, onları temizlemenin iyi bir yoludur.

Köpeğinizin tırnaklarını çok uzamadan kesin genellikle ayda bir veya iki kez. Tıklamalarını duyarsanız, kırpma zamanı gelmiş olabilir. Bu, ihmal edilirse, köpeğiniz için inanılmaz derecede acı verici olabilir.

Fransız Bulldoglar için önemli hususlardan biri ağız sağlığını korumaktır. Tartar oluşumunu önlemek için dişlerini haftada birkaç kez fırçalamalısınız. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin dişlerini nasıl düzgün bir şekilde fırçalayacağınız konusunda size talimat verebilir.

Fransız Bulldoglar uyanık ve aktif ama aynı zamanda çok rahatlardır. Köpeğinizin poposunu sürüklediğini veya kaydığını fark ederseniz, anal tüylerinin dışa kısaltılmasına ihtiyaçları olabilir. Bu bir kuaför veya veteriner tarafından yapılabilir.

Köpeğinizin gözlerini gerektiği gibi temiz nemli bir bezle temizleyin, bu onların mobilyanızda kendilerini temizlemelerini engelleyebilir.

 

FRANSIZ BULLDOG BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 1 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Fransız Bulldog ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

FRANSIZ BULLDOG TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Fransız Bulldogların ana renkleri kahverengi, siyah, beyaz ve kremdir. Genellikle bu renklerden ikisinin birleşimidir ve bazen de tam siyah rengindedirler.

Genellikle kısa, parlak tüyleri vardır ve bakımları oldukça kolaydır. Haftada bir veya iki fırça yeterli olacaktır. Seyreltilmiş veya hafif bir şampuanla gerektiği kadar banyo yaptırılması iyidir. Fransız Bulldoglar saç kurutma makinesi için uygun değildir.

 

FRANSIZ BULLDOG IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Fransız Bulldoglar her yaştan çocuğu olan büyük ailelerle iyi geçinirler. Yeni yürümeye başlayan çocukları devirerek yaralanmalara neden olmayacak kadar küçüklerdir. Çocukların ve köpeklerin erken yaşta birbirleriyle sosyalleşmeleri önemli olsa da, ikisi de diğerinin yaralanmasına neden olabilir.

Her cinste olduğu gibi, çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmelisiniz ve her türlü etkileşimi denetlemelisiniz. Çocuğunuza yemek yerken veya uyurken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek, ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.

Fransız Bulldoglar arkadaşlıktan hoşlanırlar ve yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Başka bir köpek, hatta bir kedi, arkadaşlık ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacaktır.