Exotic Shorthair


Exotic Shorthair Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:
Bakım İhtiyacı⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:
⭐⭐⭐⭐
Miyavlama:

Uysallık:
⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐

 

EXOTİC SHORTHAİR'IN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Yuvarlak bir kafa yapısına sahip olan Exotic Shorthair kediler tatlı ve yumuşak yüz ifadesiyle dengeli ve uysal kedi izlenimi verirler. Yoğun kemikli ve yuvarlak kafa; iki yuvarlak göz, hafif sivri kulaklar ve nispeten basık bir burun ile tamamlanır. Yoğun ve kalın tüyler, Exotic Shorthair’lerin tüm iskelet yapısını yumuşatarak, görünümünde tıknaz bir izlenim verir.

 

EXOTİC SHORTHAİR IRKININ TARİHİ

Takvimler 1950’lerin sonlarını gösterdiğinde İran kedilerinin popülaritesi dünyada giderek artmıştı. Bunu fırsat bilen Amerikalılar American Shorthair cinsi kedileri o yıllar güzel ve tercih edilen gümüş renk İran kedileriyle çiftleştirmeye başlamışlardı. Bu çiftleşme sonucu doğan melez kedilerin kemikleri daha iri, başları yuvarlak, burnu kısa ve tüyleri daha yoğun ve kısa olmuştu. Bu yeni cinste meydana gelen değişikliklerden paniğe kapılan diğer American Shorthair yetiştiricileri, melezleşme belirtileri gösteren hiçbir kediyi çiftleştirmeme kararı almışlardı. Ancak bu iki türün çiftleşmesi sonucu elde edilen yeni yavrular büyümüş ve parlak renk ve desenleriyle herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Sonrasında kedi şovlarında tanıtılmaya başlanan melez kediler Amerikalı kedi yetiştiricilerinden birer birer tam not almaya başlamışlardı. Bu durumu kabullenemeyen American Shorthair yetiştiricileri ise gelişmelerden memnun kalmamaya devam ediyordu. 1966 yılına gelindiğinde ise American Shorthair yetiştiricisi Jane Martinke bu yeni melez kedinin rengine ve desenlerine hayran kalmış ondaki potansiyele inanarak Kedi meraklıları Derneği’ne (CFA) kaydının sunulmasını teklif etmişti. İşte o yıllar Exotic Shorthair’ler tıknaz vücutları, yuvarlak kafa, kulak ve gözleri, kısa ama yoğun parlak tüyleri ve göz alıcı desenleriyle herkesin kabul ettiği ve sahiplenmek istediği yeni bir tür olmayı başarmıştı. Bugün ise dünyanın pek çok noktasında başta kedi yetiştiricileri olmak üzere kendine ev arkadaşı arayan pek çok insanın ilgisini çeken ve sahiplenmek istediği bir türdür.

 

EXOTİC SHORTHAİR KİŞİLİĞİ

İran kedisi ve yakın soyağacındaki diğer kediler daha sakin bir mizaca sahipken, Exotic Shorthair kediler daha eğlenceli ve fiziksel aktivitelere daha istekli birer canlılardır. Şüphesiz Amerikan Shorthair kedilerin bu mizaca katkısı oldukça yüksektir. Uzun yıllar boyunca Amerikan Shorthair cinsi kediler ile çiftleştirilen Exotic cinsi kediler genlerinde değişikliğe uğrayarak mizaç olarak farklılaşmış ve aynı soyağacından olan İran kedilerinden farklılaşarak biraz daha hareketli bir türe evrilmişlerdir. Ancak diğer hemen her özellikleri neredeyse İran kedilerine çok benzerdir. Oldukça rahat, sahiplerine karşı sadık, görünüşleri itibariyle son derece tatlı ve sevecendirler. Exotic Shorthair’lerin belki de en sevdikleri aktivite sahiplerinin hayatlarına dâhil olmak ve ne yaptıklarını görmek için sessizce onları odadan odaya takip etmeleridir. Üstelik British Shorthair kedilerin aksine sarılmalardan ve kucağa alınmaktan da oldukça hoşlanırlar.

İran kedilerinin görünümünden hoşlanıyor ve bir İran kedisi sahibi olmayı hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak uzun tüylerinin bakımı konusunda da içten içe endişeye kapılıyorsanız Exotic Shorthair cinsi kediler sizin için daha ideal olacaktır. İran kedisi kadar tatlı bu sevecen cins, kısa tüyleriyle yoğun kürküne rağmen bakımı son derece kolay olan bir türdür. Üstelik İran kedileri gibi geniş bir renk çeşitliliği ve desen yelpazesine de sahiptirler.

Dış görünüş itibari ile yuvarlak kafaları, yuvarlak gözleri ve yuvarlak vücutları olan orta boy bir cinstir. Kısa ama yoğun tüyleri yuvarlak vücuduna orantılı bir şekilde dağılmıştır. Harikulade renk çeşitliliği ve deseniyle zarif bir izlenim bırakır. Tüy rengine bağlı olarak gözleri mavi, mavi-yeşil veya bakır olabilir. İran kedileri gibi büyük patileri, kısa ve kalın kuyrukları ile dirençli bir görünüme sahiptirler.

Aktivite seviyesi yüksek Exotic Shorthair’ler bu özelliği ile akrabaları İran kedilerinden ayrışırlar. Sahipleriyle veya yalnız başına kaldıklarında kendi kendine oyunlar oynamayı seven bu cins için tam bir ev kedisi diyebiliriz. Kucağa alınmaktan ve çocuklarla olan dostluklarıyla da talep edilen bir kedi türüdür. Eve bir misafir gelse dahi tüm dikkatini ailesine verebilen Exotic Shorthair’ler bu özelliği ile tam olarak sadır birer ırktırlar.

Sahiplerine olan bu bağlılıkları kimileri için dezavantaj sayılabilecek bir kişilik özelliğini de beraberinde getirmektedir. Exotic Shorthair’ler sosyal bir cinstir. Bu nedenle yalnız kalmayı pek sevmezler. Eğer çok sık seyahat eden veya işten eve gelip ardından gece dışarıya çıkan bekâr biriyseniz o halde minik dostunuza arkadaş edinmek iyi bir fikir olacaktır.

Son olarak çoğu kedi cinsinde olduğu gibi, Exotic Shorthair’ler de pencereden dışarıyı seyretmeye meraklı canlılardır. Onlara pencere önünde yastıklı bir köşe ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte onlara kendi yataklarını da hazırlayabilirsiniz, ancak sahiplerine karşı çok sadık olduklarından dolayı yanınızda uyuması da olasıdır.

Ve Exotic Shorthair kediler hakkında bilinmesi gereken diğer bazı birkaç kısa bilgiler;

Exotic Shorthair’ler İran kedilerinden biraz daha canlı bir mizaca sahip sevgi dolu bir kucak kedisidir.

Exotic Shorthair’ler İran kedileriyle aynı görünüme sahiptir, ancak tekir, siyah, beyaz ve gümüş renk dâhil olmak üzere birçok güzel renk ve desende olurlar.

Exotic Shorthair’lerin yuvarlak gövdeleri, yuvarlak kafaları ve yuvarlak gözleri vardır.

Sağlıklı bir Exotic Shorthair kedi 15 yıl ve üzeri yaşayabilir.

 

EXOTİC SHORTHAİR SAĞLIK DURUMU

Exotic Shorthair’ler soyağacındaki diğer kediler gibi genel olarak sağlıklı bir cinstirler. Ancak genlerinin çoğunu İran cinsi kedilerle paylaştıklarından dolayı, aynı sağlık sorunlarından bazılarıyla karşılaşma olasılıkları da bulunmaktadır. Kalp hastalığı ve polikistik böbrek hastalığı bu sağlık sorunlarına dâhildir. Bu iki önemli sağlık sorununun bir nebze önüne geçebilmek için kedinizi henüz yavruyken sahiplendiğinizde safkan olduğundan emin olun.

Tıpkı İran kedileri gibi, Exotic Shorthair’ler de düz, basık burunları nedeniyle nefes alma sorunları yaşayabilmektedir. Bununla birlikte aşırı kilolar da Exotic Shorthair’ler için bir sorun olabilir, bu nedenle sahiplerinin minik dostlarını beslerken düzenli bir beslenme takvimi doğrultusunda mama vermeleri önemlidir.

Son olarak Exotic Shorthair’lerin düzenli diş fırçalama ve tırnak bakımı yapılması gerekmektedir. Kısa, yoğun tüyleri kir ve tüy dökülmelerinin önüne geçmek için haftada bir fırçalanması gerekir. Yaşam ömürleri ise ortalama 8 ila 15 yıldır. Sağlıklı bir Exotic Shorthair’in 15 yıl üzeri yaşadığı da görülür.

 

EXOTİC SHORTHAİR IRKININ EĞİTİMİ

Bir kedinin nasıl eğitileceği onun mizacıyla doğrudan ilişkilidir. Endişelenmeyin! Exotic Shorthair kediler akrabası olan İran kedileri gibi tembel değildirler. Oyun seviyesi İran kedilerine kıyasla daha yüksek olan Exotic Shorthair kediler sahiplerine karşı olan bağlılıklarını onlardan alacağı komutları yerine getirerek taçlandırırlar. Dolayısıyla onları eğitmek hiç de zor değildir. Üstelik dikkat seviyelerinin yüksek olması eğitim sürelerinin de kısa olmasına fayda sağlar. Şefkatle yaklaşıldığı sürece ve ödül mamalarının da eksik edilmediği takdirde tuvalet eğitimi gibi temel eğitimleri hızla öğrenmesiyle sahiplerini şaşırtabilirler.

 

EXOTİC SHORTHAİR BESLENME DÜZENİ

Her kedi benzersiz olduğu gibi yemek konusunda da seçici olabilmektedir. Seçici davranan çoğu kediler gibi Exotic Shorthair kediler de kaliteli besinler alarak tüm genetik özelliklerini dışa vurabilir. Farklı içerik ve oranda alacağı besinler yaşına, yaşam tarzına ve genel sağlığına göre değişiklik gösterir. Mutlaka yaşına uygun Proplan, N&D Pumpkin ve Acana gibi yüksek kaliteli mamalarla beslenmesi gerekir. Exotic Shorthair kediler obeziteye eğilimli olmaları nedeniyle diyetlerine çok dikkat edilmelidir. İdeal vücut kondisyonunu korumak için doğru miktarda besin vermek ve yemek sonrası fiziksel aktiviteler yapmak gerekir.

 

EXOTİC SHORTHAİR TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Exotic Shorthair’lerin tüyleri ince dokulu, parlak ve kısadır. Çok çeşitli renk ve desenlerde mevcuttur. Haftada mutlaka bir defa tüy bakımı yapılarak tüy yumağı oluşmasının önüne geçilmesi gerekir.

Exotic Shorthair cinsi kediler çeşitli renklere sahip olmasıyla bilinir ve diğer kedi cinslerinden bu özelliği ile ayrışırlar. Bu renk çeşitliliğini tamamlayan harikulade desenler de Exotic Shorthair’leri kedi severler tarafından albenisi yüksek olarak bir adım öne çıkarır. Exotic Shorthair kediler çikolata, kahverengi, samur, tarçın, lavanta, gümüş, mavi-gri, siyah, abanoz, krem, bej, ten rengi, leylak, beyaz ve kırmızı portakal renklerde olabilmektedir.