Cocker


Cocker Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

COCKER'IN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

American Kennel Club Sporting Group'un en küçük üyesi olan Cocker Spaniel, birçok ABD evcil hayvan sahibinin sevgilisidir. Lady and the Tramp'teki kadın başrolü hatırlıyor musunuz? Filmdeki sevecen ve şımartılmış evcil hayvan modelinin bir Cocker Spaniel olması tesadüf değil. 1930'ların sonlarından 1950'lere kadar, Cocker AKC'ye kayıtlı bir numaralı cinsti. Daha sonra popülaritesi neredeyse 30 yıl boyunca azaldı, ancak 1980'lerin ortalarında tekrar listelerin zirvesine çıktı ve ancak 1992'de bir numaralı statüsü Labrador ve Golden Retriever tarafından devralındı. Bugün, Cocker ilk 15 kayıtlı ırk arasında yer almaktadır.

Cocker Spaniel'e sahip olmak bir zevktir. Neşeli, sağlam bir mizaç ile tanınır.

Diğer köpeklerle karşılaştırıldığında, Cocker küçüktür, bir daireye, apartman dairesine veya küçük bir eve rahatça sığar. Öncelikle bir refakatçidir, itaat ve çeviklik yarışmaları ve saha çalışması için kolayca eğitilir. Aynı zamanda mükemmel bir terapi köpeğidir.

Tipik Cocker Spaniel naziktir, çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve yaşlılarla arası iyi olan, sevgi dolu ve güvenilir bir aile arkadaşıdır.

•Cocker memnun etmeye heveslidir ve ailesine yakın olmayı sever. Ama unutmayın, o bir av köpeğidir. Yürüyüşe çıktığınızda kuşları veya diğer küçük hayvanları kovaladığında şaşırmayın. Çitle çevrili bir alanda olmadığınızda Cocker'ınızı tasmalı tutun.

•Cocker'ın yumuşak bir kişiliği vardır. Sert eğitim yöntemleri onu korkutacaktır, bu nedenle en iyi sonuçları almak için nazik, tutarlı eğitim kullandığınızdan emin olun.

•Bir Cocker Spaniel'in uzun kulakları hem güzelliğinin bir parçası hem de potansiyel bir sağlık sorunudur. Enfeksiyonlar için her hafta Cocker'ınızın kulaklarını kontrol ettiğinizden emin olun.

 

COCKER IRKININ TARİHİ

Modern Cocker Spaniel, antik çağlara kadar uzanan büyük bir grup olan Spaniel ailesinden gelmektedir. Spaniel kelimesi "İspanyol köpeği" anlamına gelir ve genellikle onların gerçekten de İspanya'dan geldiğine inanılır. 1800'lere gelindiğinde, Spanieller iki gruba ayrıldı küçük ve büyük av köpekleri. Av köpekleri ayrıca kara ve su spaniellerine ayrıldı. Cocker Spaniel, çulluk avlama alanındaki mükemmelliğinden dolayı bu ismi almıştır.

İngiltere'de İspanyollar, birkaç yüz yıl boyunca bireysel bir köpek türünden ziyade işlevsel bir kategoriydi. Cocker Spaniel'in İngiltere'de farklı bir cins olarak tanınmasını sağlayan ilk köpek kulübesi, Bay James Farrow'un Obo Kennel'iydi. 1892'de Cocker Spaniel, İngiltere'de bir cins olarak kabul edildi.

Kısa bir süre önce, 1870'lerin sonlarında, Amerikan meraklıları Birleşik Devletler'e İngiliz Cocker ithal etmeye başladılar. Kaptan adlı bir Cocker Spaniel, National American Kennel Club'ın ilk köpek ırkları kitabında kayıtlıydı. 1885'te basılan soy kitabının ikinci cildi, Brush II adlı siyah bir Cocker'ı kaydeder. Bu köpek, New Hampshire'dan Commings Cocker Spaniel Kennel tarafından İngiltere'den ithal edildi.

Bu sıralarda, 1881'de Clinton Wilmerding ve James Watson, American Spaniel Club'ı kurdular. Amerika'daki en eski cins kulübü, başlangıçta birçok Spaniel türünün yetiştiricilerini içeriyordu. Bununla birlikte, sonunda, Spaniel ırkları arasındaki farklılıklar rafine edildiğinden, yetiştiriciler ayrı organizasyonlara ayrıldı.

Cocker Spaniels, hem yetiştiriciler hem de halk arasında hızla popülerlik kazandı. Zamanla, bazı yetiştiriciler, orijinal İngiliz Cocker'dan biraz farklı bir konformasyona sahip daha küçük bir Cocker Spaniel tipini tercih etmeye başladılar. Bu küçük köpekler özellikle gösteri halkasında gösterişliydi.

1936'da, bir grup İngiliz Cocker yetiştiricisi, İngiliz Cocker Spaniel Club of America olarak bilinen bir özel kulüp kurdu ve onlar, İngiliz Cocker Spaniel türü için AKC'den tanınırlık kazandılar. İki yıl sonra kulüp, konumunu güçlendirmek için İngiliz Cocker Spaniel'lerin Amerikan tipi Cocker Spaniel'lere çiftleştirilmemesi yönünde bir önerge verdi. Kulüp ayrıca Amerikan tipi Cocker'ların İngiliz Cocker sınıflarında gösterilmesine karşı çıkmaya da karar verdi.

 

COCKER BOY ORANI

Erkekler 35 cm, dişiler 30 cm boyundadır. Erkekler ve dişiler 10 ila 14 kg ağırlığındadır.

 

COCKER KİŞİLİĞİ

İyi yetiştirilmiş Cocker Spaniel'in tatlı bir mizacı vardır. Sevecen ve sevimlidir ve aile etkinliklerine katılmayı sever. Oynak, uyanık ve aktif, hızlı bir yürüyüşten tarlada avlanmaya kadar her türlü egzersizin tadını çıkarır.

Cocker'ın zihinsel ve fiziksel olarak hassas bir köpek olduğu bilinmektedir. Yumuşak bir kişiliğe sahiptir ve sert muameleye iyi yanıt vermez, bazen acı çektiğinde veya korktuğunda hırlar. Cocker'a uygun köpek davranışlarını öğretmek için erken sosyalleşme ve eğitim şarttır.

 

COCKER SAĞLIK DURUMU

Cocker sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Cocker ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Cocker ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Göz sorunları

Otoimmün hemolitik anemi

Hipotiroidizm

Birincil sebore

İdiyopatik epilepsi

Köpek kalça displazisi

Patellar lüks

 

COCKER IRKININ BAKIMI

Cocker Spaniel bir apartman dairesi için çok uygundur, elbette bahçeli bir evi daha çok sever. Dolaşmak için geniş bir alana ihtiyacı olmamasına rağmen, günlük aktiviteye ihtiyacı var. 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşle birlikte bahçede günlük bir oyun onu mutlu eder.

Güzel buklelerine ve sevimli, yuvarlak gözlerine rağmen, Cocker Spaniel özünde bir avcıdır. Ayrıca birçok köpek sporu, özellikle çeviklik ve itaat yarışmaları, av testleri, flyball için iyi bir adaydır.

 

COCKER BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde 1,5 ila 2,5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda

Cocker Spaniel'in büyük bir iştahı vardır ve fırsat verilirse fazla yer. Büyük, kahverengi gözleriyle, fazla yemek için yalvarırken özellikle fikrinizi değiştirme konusunda yeteneklidir. Ama pes etmeyin kilolu bir Cocker sağlıksız bir Cocker'dır.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

COCKER TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Bakımlı Cocker Spaniel kadar yakışıklı çok az ırk vardır. Kalın, dalgalı kürkü kafasında ve sırtında kısa, kulaklarında, göğsünde, karnında ve bacaklarında uzundur. Cockerların sarı, kızıl, beyaz ve siyah renkleri mevcuttur.

Cocker Spaniel'in fırçalamayla erken tanıştırılması gerekir ki, büyüyüp bunu hayatının normal bir parçası olarak kabul etsin. Hassas kişiliği göz önüne alındığında, erken bir giriş yapılması tavsiye edilir, böylece ele alma, fırçalama, elektrikli kesme makinelerinin gürültüsünü, makaslamayı, kulak temizlemeyi ve iyi görünmesini sağlamak için gereken diğer tüm işlemleri kabul etmeyi öğrenir.

Tırnakların ayda bir kez kesilmesi gerekir ve kulaklar haftada bir kez kir, kızarıklık veya enfeksiyona işaret edebilecek kötü bir koku açısından kontrol edilmelidir. Cocker Spaniel kulak enfeksiyonlarına eğilimlidir, bu nedenle sık kontrol etmek çok önemlidir. Sorunları önlemek için yumuşak, pH dengeli kulak temizleyici ile nemlendirilmiş bir pamuk top ile kulakları haftalık olarak silin.

 

COCKER IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Cocker Spaniel'in bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de iyi bir aile köpeği olmasıdır.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.

COCKER İLANLARINA BURADAN GÖZ ATABİLİRSİNİZ