Çin Aslanı (Chow Chow)


Çin Aslanı (Chow Chow) Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: 
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:
Salya akma potansiyeli: ⭐⭐⭐
Bakım kolaylığı:
Genel sağlık:⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐
Havlama eğitimi:

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW)'UN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Chow Chow güçlü bedene, ağır kemiklere ve gelişmiş kas yapısına sahip geniş yapılı Kuzey Kutbu tipi köpeklerdendir. Belli görev için yetiştirildikleri ve bedensel yapılarının bu görevleri yerine getirmeye uygun olduğu görülür. Avcılık, bekçilik ve sürünün başını çekme, koruma gibi yetenekleri vardır. Kaba ve düz olarak adlandırılan iki çeşit kürk yapısıyla bilinirler. İki kürkünde bilinen ortak özelliği Chowların bedenini sıcak tuttuklarıdır. Sıcaklık hassasiyeti olan Chow Chowlar soğuk iklimlerde, ev ortamlarında rahatlıkla yaşayabilirler. Ancak aşırı sıcak ve nemli havalardan olumsuz etkilenirler. Kırmızı, siyah, tarçın ve bej renk ve tonlarında kabarık ya da düz kürke sahip olan göz alıcı bir ırktır. Toplum içerisinde birden fazla isimle anılırlar.

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW) IRKININ TARİHİ

Chow Chow hakkında ortaya çıkan bazı kanıtlar soylarının sptiz tipi ırklara dayandığını düşündürüyor. Hatta Chow bazı spitz özellikleri de taşırlar. Bu yüzden, Chow Chow’un ya bazı spitz ırklarının atası olduğu ya da sptiz ataların soyundan geldiğine inanılıyor.  En eski ırklardan birisi olduğu araştırmalar ile doğrulanan Chow Chow’un Moğolistan ve Kuzey Çin kökenli olduğu ve Moğolistan’ın göçebe hareketiyle güneye doğru ilerlediği düşünülmektedir.

Chow ırkı köpekleri ilk olarak Çin’in Han Hanedanlığı’nın (İÖ 206) eserlerinde çömlekte ve resimlerde tasvir edilmiştir. Orijinal özelliklerinin başında avcılık ve koklama yeteneği gelen Chowların, İmparatorluk avları azaldığı andan itibaren yavaş yavaş türünün de azaldığı görülür. Kalan Chowların ise manastırlarda ve zengin hanelerde tutulduğu bilinmektedir.

Chow’lar tarih ​​boyunca farklı konumlarda insanların hayatında yer almıştır. Çinli soylulara, zenginlere arkadaşlık yapmıştı. Chow hakkında yer alan bilgilere göre sekizinci yüzyıl zamanlarında Tang Hanedanlığı imparatorunun, 5.000 Chow’un yer aldığı bir köpek kulübesi tesisi yaptırdığı ve onlarla ilgilenmesi için 10.000 kadar personelle çalıştığı söyleniyordu. Sonraki yüzyılla da Chow Chowların soylu hayatın dışında; bekçi, eşya çekme, taşıma ve avcı olarak kendi yetenekleriyle de yaşamlarını sürdürdükleri gözlemlenir.

Chow Chow atalarının, geçmişte yoğun nüfuslu bölgelerde protein açlığı çeken kişiler tarafından bir besin kaynağı olarak tüketildiği de olmuştur. Eski takma isimlerinden birisi olan “Yenilebilir Köpek” adlandırmasının bu şekilde ortaya çıktığı rivayet edilir. Çin’de Chow Chow ırkı için kullanılan çeşitli isimler vardır: hei shi-tou (siyah dilli köpek), lang gou (kurt köpeği), xiang gou (ayı köpeği), guangdong gou (guangdong köpeği) gibi.

En bilinen adı Chow Chow (Çov Çov)’dur. Bu adı alması ise faklı bir hikâye ile anlatılır. 18. Yüzyılın sonlarına doğru İngiliz İmparatorluğu’nun ticaret gemilerinde Çin’den aldıkları çeşitli eşyalar ve ayı benzeri bu köpekler varmış. İngiliz tüccarlar geminin kargo manifestona Çin’den aldıkları eşyaları ve bu köpekleri kaydetmişler. Kayıt tutarken köpekler için; benzer çeşitli öğeler, bir nevi “vesaire” anlamına gelen “Chow chow” yazmışlar. Sonrasında da Çin ithalatıyla İngiltere’ye gelen bu ırk “Chow Chow” adıyla kabul edilmiş.

Bu ilk ithalatın bir merak doğrultusunda olduğu öngörülüyor. Çünkü 1800’lerin sonlarına kadar, İngiltere ve Amerika’ya devam eden bir ithal süreci olmamış. 1820 yılında Chow Chow’un Londra Hayvanat Bahçesi’nde “Çin’in Vahşi Köpekleri” olarak sergilendiği görülmüş. Ancak tüm bunların yanında esas Kraliçe Victoria’nın köpeklere olan ilgisi ve bir Chow Chow sahibi olması bu cinse dikkatlerin çekilmesini sağlamıştır. AKC, Chow Chow’u 1903 yılında tanıdı. Kendine özgü ve asil görünümü ile Chow Chow ırkı her zaman cezp edici bir güzelliğe sahip olmuştur. 1980 yılında Chow Amerika’da sergilenmiş ve Amerika’daki en popüler altıncı cins olarak zirvede yerini alarak popülerliğini arttırmıştır.

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW) BOY ORANI

Yetişkin erkek çin aslanlarında yükseklik ortalama 48-56 cm. arasında, dişilerde ise 46-51 cm. arasında değişmektedir. Ağırlık ise her iki cinsiyette de ortalama 20-31 kilo arasındadır.

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW) KİŞİLİĞİ

Chow Chow ırkı kafa etrafında yoğunlaşan kabarık ve parlak olan başka bir ifadeyle “aslan yelesi” tüyleri ile kendine has farklı bir görünüme sahiptir. Başka köpek ırklarında görmeye alışkın olmadığımız siyah-mavi arasındaki renkli dili insanların dikkatini çekmiştir. Mavi-siyah renkte olan benzersiz dil, doğduklarında pembe renktedir. 10. haftadan itibaren renk değiştirdiği görülür. Görünümü, kişiliği ve karakter yapısıyla diğer köpeklerden birden çok farklılığa sahip olan Chow Chow’un her geçen gün popülerliği arttırmıştır.

Chow Chow ölçülü davranışlar sergileyen zeki bir köpektir. Sakin, bazen ilgisiz, içine kapanık, kendi halinde, bağımsız, inatçı ve gururlu gibi çeşitli özellikleri olan bir ırk olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu özelliklerin hepsi aynı anda ya da baskın bir şekilde bir arada bulunmaz. Bağımsız ve inatçı olabileceğini belirtmemiz, her zaman söylenenleri yerine getirmediği veya getirmeyeceği anlamına gelmez. Her canlının duygusal bir yapısı olduğunu düşünürseniz bazı durumlar anlık olarak gerçekleşebilir ve sonrasında köpeğinizle sizin aranızdaki bağın gücüne göre kısa sürede çözülebilir. Kendi hallerinde takılmayı, yatağında pineklemeyi sever ve başlarını belaya sokmadan yaşamayı tercih ederler. Çatık kaşlı yüz yapısı sebebiyle zaman zaman saldırgan ya da utangaç hallerde oldukları sanılabilir. Ancak onlar çatık kaşlı, yoğun tüylerin arasında kalan kahverengi gözleri ile sevimli bakışlar atarak ortalıkta gezerler.

Chow Chow aile bireyleriyle iyi anlaşır ancak içlerinden en iyi anlaştığı ve güvendiği bir kişiyi seçer. Seçtiği kişi ile bağı diğer herkese göre daha güçlü olur. Aile bireylerine sadık ve bağlıdır. Ailesine karşı korumacı yapısı tehlikeli durumlarda ön plana çıkar. Yabancılara karşı genel olarak mesafeli yaklaşırlar. Onları tanıyıp, tehlikeli olmadıklarına karar verirse mesafeyi bir tık düşürürler. Doğrudan bir yabancının gelip onu sevmesi zor olabilir ancak sahibinin tanıştırdığı ve etkileşim kurduğu kişiler olursa kendisine dokunulmasına müsaade ettiği görülür. Genel olarak Chow Chow’un insanlarla çok iyi anlaşamadıkları söylenir ancak bu durum unutmayın ki aldıkları eğitime de bağlıdır. Karakter özelliklerini, insanlara ve hayvanlara yaklaşımlarını Chow Chow’un yetiştirilme tarzı doğrudan etkiler. Yani insanlarla iyi anlaşamayan bir Chow’un eğitim sürecinde bir eksiklik olabilir. Evcil hayvanlar ve köpeklerle de etkileşim içinde olarak sosyalleşirler. Diğer köpeklere karşı zaman zaman baskın olmaya çalışan halleri vardır. Bunun dışında diğer evcil hayvanlarla arası daha iyidir.

Fazla hareketli bir yapıları yoktur. Apartman dairesinde yaşayabilecek bir köpektir. Evin büyük ya da küçük olması onları etkilemez, ev ortamında ailesi ve sevdikleriyle birlikte olsun ondan mutlusu olmaz. Dışarıda, kulübede kalmak onlara göre değildir. İç mekanda oldukları müddetçe her koşula uyum sağlayabilirler. Isıya karşı hassasiyetlerinin olduğu bilinir. Sıcak havalar onları olumsuz etkiler bu yüzden böyle havalarda iç mekânlar da kalmaları daha iyi olur. Gün içerisinde kısa yürüyüşler ve kısa süreli egzersizler yapmak Chowlar için yeterlidir.

Chow Chow ırkı iyi huylu, akıllı ve zeki oluşları sebebiyle erken yaşta başlayacağınız eğitimler ile daha da iyi huylu bir köpek olabilir. Köpeğinizin sahip olduğu huylar atalarından, ebeveynlerinden genetik olarak geldiği gibi içinde bulunduğu ortamda ve eğitimlerle de şekillenir. Bunları göz önüne alarak köpeğinizin kişiliğini ve karakterini olumlu etkilemek için adımlar atabilirsiniz.

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW) SAĞLIK DURUMU

Çin Aslanı (Chow Chow) sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Çin Aslanı (Chow Chow) ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Çin Aslanı (Chow Chow) ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Dirsek,kalça ve patella çıkığı

Göz hastalıkları (Glokom, katarakt, entropion vb.)

Mide kıvrılması

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW) IRKININ BAKIMI

Asil duruşları ve sevecen bakışları olan Chow Chow kaba ve düz olarak iki çeşit kürke sahiptir. Çift katmanlı yapıya sahip olan yumuşak ve göz alıcı tüyleri düzenli bakım gerektirir. Genel olarak haftada üç kez fırçalayabilirsiniz. Ancak kürk yapısına göre bakım yapmak isterseniz önerimiz şu şekildedir. Düz kürke sahip olan Chow haftada bir iki kez fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Kaba kürkü olan Chow ise yoğun tüyleri sebebiyle gün aşırı fırçalayabilirsiniz. İki kürkünde tüy dökme mevsimlerinde her gün fırçalanması gerekir. Düzenli tarama ve fırçalamayla, tüylerin keçeleşmesini ve köpeğinizin salgıladığı kokunun da azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

En az ayda bir kez banyo yaptırmalısınız. Köpeğinizin dışarıda geçirdiği zamana, kirlenmesine göre de banyo sıklığını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Düzenli banyo alması köpeğinizin dersini ve tüylerini sağlıklı tutar.  Banyo sonrasında iyi bir şekilde kuruyabilmesi için kurutucu kullanabilirsiniz. Genellikle soğuk hava kurutucusu kullanılması önerilir.

Göz, ağız ve kulak bakımı düzenli yapmalısınız. Tırnakları uzama sıklığına göre en az ayda 1 kez kesilmeli. Baş bölgesinde yoğun olan ve gözlerinin üzerine doğru düşen tüylerini köpeğinizin rahat edebilmesi için düzenli taramanız önerilir aksi halde keçeleşebilir. Haftalık genel bir bakım düzeni kurarak köpeğinizle ilgilenmeniz, köpeğinizin sağlığı açısından da önemlidir.

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW) BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: İki öğüne bölünmüş, günlük 2 ila 2 3/4 fincan yüksek kaliteli köpek maması.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Çin Aslanı (Chow Chow) ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW) TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Chow Chow ırkının kürkü 5 ana renktedir: kırmızı, siyah, mavi, tarçın ve krem. Bu renklerin kafa, sırt, gövde, kuyruk, bacak, kulaklar gibi farklı bölgelerdeki tüylerde ton olarak değişiklik gösterdiği görülür. Kürk renginin haricinde dudak, göz, dil, burun renginde de farklılıklar görülebilir. Örneğin: Siyah Chow Chow kürkü tamamen siyah iken bacaklarında ve kuyruğunda gri gölgelenme olabilmektedir. Ağzı, diş etleri ve damağı mavi-siyah; dili ise koyu mavidir. Burnu ve dudakları siyah, gözleri koyu kahverengi olabilir. Krem Chow Chow kürkleri beyazdan açık kırmızıya kadar değişebilir. Dil ve damak rengi koyu mavi ve dudakları siyah renktedir. Göz rengi de koyu kahverengidir. Kırmızı-Kızıl Chow Chow ise koyu kızıl rengine benzeyen kürk ve kuyruğa sahiptirler. Yele ve bacak kısımları daha hafif gölgelemeler ile açık altın rengine kadar ton değiştirebilmektedir.

 

ÇİN ASLANI (CHOW CHOW) IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Büyük çocuklarla  iyi geçinebilir, ancak küçük bir çocuğun çok fazla onunla oynamasını tolere edebilecek bir köpek değildir.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.