Chinchilla


Chinchilla Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:⭐⭐⭐
Bakım İhtiyacı⭐⭐⭐⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:
⭐⭐
Miyavlama:
⭐⭐⭐⭐
Uysallık:
⭐⭐⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐

 

CHİNCHİLLA'NIN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Chinchilla Türkiye'de ism, şinşila ve çinçila olarak biliniyor :), son yıllarda kedi meraklıları tarafından ilgiyle takip edilen ve oldukça da fazla hayran kitlesine sahip olan evcil kedilerden biridir. İran kedilerinin melezlenmiş bir türü olarak karşımıza çıkan Chinchilla kedileri bembeyaz tüyleri ve etkileyici bakışları ile henüz ilk görüşte kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptirler. Günümüzde tam olarak farklı bir ırkmış gibi kabul edilmeseler de Uluslararası Kedi Meraklıları Derneği tarafından kayıt altına alınmışlardır. Genel olarak uysal ve çocuklarla da arasının iyi olduğu bilinen bu cins kedileri biraz da yakından tanıyalım.

 

CHİNCHİLLA IRKININ TARİHİ

Chinchilla cinsinin tarihçesi ile ilgili aslında çok da fazla bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Hatta bazı kaynakların, Chinchilla’ların insanlar tarafından üretildiğini bile söylemektedir. İran kedisi ile çok büyük benzerlikler gösteren Chinchilla’lar, ilk olarak 1882 senesinde İranlı bir kedi üreticisi tarafından kayıtlara geçmiştir. Bu ilk kez görülen kedi, mavi bir İran kedisi ile başka bir kedinin çiftleşmesi sonucunda oluşmuştu. Fakat bu çiftleşme konusunda bir problem vardı çünkü üreyen kedilerin renkleri çok farklıydı.

Sonraki doğumlarda renk sorunu çözülmüş ve çiftleşmeler devam etikçe dış görünüş ve mizaç yapıları iyice oturmaya başlamıştı. 1900 senesinin başından günümüze kadar uzanan bir popülerliğe sahip olan Chinchilla cinsi kediler resmi olarak tanınmaya başlamış ve evlerin en sevilen cins kedilerinden biri olmuştur.

 

CHİNCHİLLA KİŞİLİĞİ

Chinchilla cinsi kediler genel itibariyle çok sevecen, arkadaş canlısı ve iletişim kurulabilen mizaca sahip birer kedilerdir. Çevresi ile fazlasıyla uyumludurlar. Yabancı bir ortama girdiklerine ya da güvenli alanına yabancı birisi geldiği zaman düşman olarak görme eğiliminde olmazlar. Aksine sevecen bir yaklaşımda bulunarak onları tanımaya çalışırlar. Chinchilla’lar oldukça zeki kedilerdir ve sahiplerine bir kere alıştıkları zaman onlardan kopamazlar ve onlara asla yabancılaşmazlar. Bununla beraber sahiplerine duygusal bir bağ ile bağlanan bu kediler onlardan fazlasıyla ilgi beklerler. Kucakta uyumaya bayılan Chinchilla’lar çok uysaldırlar ve fazla hareketli yaşamları yoktur.

Evdeki diğer insanlarla çok iyi anlaşırlar. Çocuklarla da arası oldukça iyi olan Chinchilla cinsi kediler oyun oynamayı severler fakat çok hareketli bir yaşamları yoktur. Bu yüzden çocuklarla çok fazla vakit geçirdiği zaman kendisini yorgun ve sıkılmış hissedebilirler. Üstüne fazla gidilmeden güzelce vakit geçirebileceğiniz Chinchilla kedileri, gürültülü ve kalabalık ortamlardan da pek fazla hoşlanmazlar. İran kedilerinin uysal özelliklerini almış bu tatlı kediler, kalabalık bir yere girdikleri zaman o yerden kaçmanın yollarını da hemen aramaya başlarlar. Bu yüzden onunla geçirilen vakti yalnız olarak geçirmesine müsaade edildiğinde daha mutlu olacağına emin olabilirsiniz.

Chinchilla kedileri bağlandıkları kişilerden çok fazla ilgi beklerler. Bu yüzden de eğer sahibi olacaksanız mutlaka onunla günde en az 30 dakika – 1 saat arası vakit geçirdiğinize emin olmanız gerekir. Genellikle Chinchilla kedileri tek bir kişiye bağlanma eğilimi gösterirler. En çok sahibine bağlanan Chinchilla cinsi kediler, sahibinin yanında gezinmeye bayılırlar. Kucakta oturmayı da fazlasıyla seven bu kediler gün içerisinde çok yoğun olan aileler için pek uygun olmayabilir. Sahibine fazlasıyla bağlandığı için onunla uzun süreler evde vakit geçirmek iyi olacaktır. Eğer evde çok fazla vakit geçiren biriyseniz Chinchilla cinsi kediler sizler için oldukça iyi birer ev arkadaşı olacaklardır.

Sevgisini göstermeyi sahiplerinden asla esirgemeyen Chinchilla kedileri aynı ilgi ve sevgiyi de sahiplerinden bekler ve kendilerine de aynı şekilde davranılmasını beklerler. Bu nedenle eğer bir Chinchilla kedi sahibi olacaksanız, sizin de ona karşı çok ilgili ve şefkatli biri olmanız gerekir. Onun başını okşamanız, gerektiği zaman gıdıklamanız gerekir. Bu da onun en hoşuna giden hareketlerden bir tanesi olacaktır. Chinchilla’lar sevgiyi fazlaca hisseden kedidirler. Sürekli sahiplerine dokunmak ister ve yanlarında dururlar. Sahiplerinin kucağında dakikalarca vakit geçirebilecek olan Chinchilla kedileri bu özellikleri ile dünyadaki en naif en duygusal hayvanlardan bir tanesi olmaya adaydır.

Çok zeki bir kedi türü olan Chinchilla’lar, neredeyse hemen her şeyi ve bütün olayları çok iyi bir şekilde kavrarlar. Bu kavrayışları onları diğer kedilere kıyasla çok da başarılı birer avcı yapar. Sessiz karakteri İran kedisi ile oldukça paralellik gösterir. Fazla hareketli bir yaşamları yoktur. Genellikle günün çok belli zamanlarını oyuna ayıran Chinchilla’lar, hareketsiz yaşantılarına rağmen fit bir vücuda sahiptirler. İnsanlarla ve diğer canlılarla arası oldukça iyi olan Chinchilla kedileri için tek yapmanız gereken şey onu çok iyi tanımaya çalışmaktır olacaktır.

Eğer onun yanında olursanız, Chinchilla cinsi kediniz de her daim sizin yanınızda olacaktır. Ömürlük bir yol arkadaşı olamayacak olsalar da hayatınızın en güzel dönemlerini yaşamanıza yardımcı olabilecek olan bu tatlı cins sayesinde evinize adeta neşe gelecek. Sevgiyi en çok hak eden cinslerden bir tanesi olan bu kediler, evde hareketlilik olduğu zaman kendini geri çekebilir. Böyle durumlarda sizin sahibi olarak yapmanız gereken şey onunla tek başınıza vakit geçirdikten sonra biraz yalnız kalmasını sağlamaktır. Fakat yalnız bırakma zamanı da dikkatle belirlenmelidir. Aksi takdirde yalnız kaldığı süre boyunca depresif bir ruh haline girebilecektir.

 

CHİNCHİLLA SAĞLIK DURUMU

Chinchilla kedilerine gerekli yaşam ortamını sunduğunuz sürece ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl arasında olmaktadır. Chinchilla cinsi kediler maalesef ki üst ırklarından gelen genetik hastalıklara sahip olabilmektedirler. Bu nedenle veteriner ziyaretlerini asla kaçırmamanız ve gerektiği zaman ekstra bir bakım göstermeniz gerekir. Çok hareketli bir yaşama sahip olmadıkları içinde, fazla beslenmeleri durumunda obeziteye doğru gidebilen bir kiloya erişebilirler. Bu da başka sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Bu yüzden hem aşıların yapılması hem de beslenme dâhil diğer tüm semptomlara karşı mutlaka düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Aşılar kedileri dış mikroplardan uzak tutmak adına oldukça önemlidir. Zamanında ve tam yapılmış aşılar onlar için bir bağışıklık koruyucu olarak görev yapar.

Vücut sağlığı kadar göz ve el sağlığı da önem taşımaktadır. Örneğin göz akıntısı kedilerde çok sık rastlanan bir sağlık sorunudur fakat düzenli olarak ilgilenildiği takdirde önüne hemen geçilebilen bir problemdir. Bu da tamamen size ve minik dostunuzla ilgilenme oranınıza bağlı olarak değişmektedir.

 

CHİNCHİLLA IRKININ EĞİTİMİ

Chinchilla’lar eğitime oldukça açık kedilerdir. Komutlarınızı belli bir yaştan sonra tamamen anlamaya ve sizinle uyumlu bir şekilde yaşamaya devam ederler. Eğitim bir kedi için en önemli süreçlerden bir tanesi olmaktadır. Bu yüzden öncelikle minik dostunuza sevgi ile yaklaşmaya özen göstermeniz gerekir. Yavru iken eğitime çok daha açık olan Chinchilla cinsi kediler, insanları ve diğer canlıları da çok sevdiği için eğitimi çok da zor olmamaktadır.

Evde olmayı çok seven Chinchilla cinsi kediler ilgi ve alakaya da açık hayvanlardır. Bu yüzden eğer bir Chinchilla cinsi kedi alacaksanız mutlaka onunla yeteri kadar zaman geçirdiğinize emin olmanız gerekmektedir. Günde 30 dakikalık ya da en fazla 1 saatlik süreler olmak üzere onunla oynamanız, onun gelişimine ekstra bir katkı sağlayacaktır. Onunla oynarken kedilerin en çok hoşlandığı oyuncakları da temin ederek eğitiminde kullanabilirsiniz.

 

CHİNCHİLLA BESLENME DÜZENİ

Chinchilla’lar özel herhangi bir diyete ihtiyaç duymayan cinste kedidirler. Bu yüzden normal bir kedi nasıl besleniyorsa Chinchilla’lar da aynı şekilde beslenebilmektedir. Beslenme kriterlerini belirleyen en önemli detaylardan bir tanesi de aslında kedinin hareketliliği olmaktadır. Chinchilla’lar diğer kedilere oranla daha az hareket eden bir kedi cinsidir. Bu nedenle enerji ihtiyacını iyi bir şekilde alabileceği besinler tüketmesi onun için çok daha iyi olacaktır.

Protein ağırlıklı mamalar her kedinin gelişimi için iyidir. Öğünleri düzenli olmalıdır ve her öğünde belli miktarlarda besin verilmelidir. Ayrıca beslenmesine paralel olarak onu hareket ettirmeye özen göstermeniz obeziteden kaçınmasına son derece yararı olacaktır.

 

CHİNCHİLLA TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Chinchilla kedileri sık ve uzun tüylere sahiptir. Ayrıca en yumuşak tüyleri vücudun alt kısmında bulunmaktadır. Chinchilla kedilerinin tüy rengi genellikle beyaz ya da krem tonlarında olmaktadır. Çoğu Chinchilla kedisi büyük ve olgun yaşlarda tek renk olur. Tek renk olmayan türleri de tabii ki olabilir. Fakat tüylerin arasında griye yakın olan farklı renkler de görülebilmektedir. Chinchilla kedilerinin tüyleri küçük yaşlardayken daha koyudur. Olgunlaştıkça tüy renkleri açılmaya başlar.

Chinchilla cinsi kediler hakkındaki en ilginç özelliklerden bir tanesi de yavruları ve büyük olanları arasındaki renk farklılığıdır. Chinchilla kedileri doğdukları zaman tüyleri çok daha koyu renktedir. Büyüdüklerinde ise tüy renkleri açılır, krem ve beyaz renk arasındaki bir rengi alır. Bu yüzden en ilginç karakteristik özelliklerden bir tanesi de tüy renginin yaşa göre değişiklik göstermesidir.