Chihuahua


Chihuahua Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐
Boy:

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐

 

 

CHİHUAHUA'NIN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Chihuahua, dünyanın en küçük köpeği olmasıyla ünlüdür, ancak dünyanın en büyük kişiliğini o küçücük vücudun içinde saklıyor. Göründüğünden daha büyük olan bu kişiliği, onu hem erkekler hem de kadınlar için çekici kılıyor.

Eğlenceyi seven Chihuahualar, insanlara yakın olmaktanbaşka bir şey istemezler. Evin her yerinde onları takip ederler ve onlara eşlik eder. Chihuahuaların tek bir kişiyle yakın bir bağ kurması alışılmadık bir durum değildir ve aşırı düşkünlerse çok talepkar olabilirler.

Sevecen ev arkadaşları olmanın yanı sıra, Chihuahualar zeki ve hızlı öğrenirler. Çeviklik ve itaat denemelerinde daha büyük köpek ırkları kadar coşku ve başarı ile rekabet edebilirler. Bununla birlikte, onlar inatçı küçük köpeklerdir. Chihuahua'nızı eğitirken övgü ve yiyecek ödülleri şeklinde olumlu takviye kullanın.

Chihuahualar meraklı ve cesur kaşiflerdir. Avlulardan ve çitlerdeki küçük boşluklardan kaçabilirler. Chihuahua'lar, çocuğunuzu yaralama olasılığı nedeniyle, sekiz yaşından küçük çocukların bulunduğu evlerde önerilmez. Aile durumunuz ne olursa olsun, Chihuahua'nızı çocuklarla, yetişkinlerle ve diğer hayvanlarla sosyalleştirmeyi unutmayın. Chihuahualar yabancılara karşı güvensizdir, bu da onları iyi bir bekçi köpeği yapar, ancak insanlarla arkadaşça bir şekilde tanışmayı öğrenmeleri gerekir. Chihuahuaların küçük olduklarını unutmaya meyilli olduklarını ve daha büyük agresif bir köpeğe karşı koyacaklarını hatırlamak da önemlidir.

Chihuahua'nın kişiliği ve benzersiz boyutu, onu her yere gidebileceğiniz harika bir arkadaş yapar. Chihuahua'larla yaşayan insanlar kendilerini onlara adar.

•Patella ve kalp rahatsızlıkları için sağlık izinleri sağlayan bir Chihuahua yetiştiricisi seçin.

•Chihuahua uzun ömürlü bir cinstir; 18 yıla kadar yaşayabilirler.

•Chihuahualar üşüdüklerinde, heyecanlandıklarında veya korktuklarında titremeye eğilimlidirler. Soğuk veya yağışlı havalarda dışarı çıktığında Chihuahua'nıza bir kazak veya palto giydirin.

•Chihuahualar, gençken sosyalleşmezlerse diğer köpeklere karşı düşmanca davranabilirler. Chihuahua'lar diğer köpeklerden geri adım atmazlar ve bu, büyük agresif bir köpekle karşılaşırlarsa bir soruna neden olabilir.

•Chihuahua'nızı bahçede başıboş bırakmayın. Bir şahin, diğer yırtıcı kuşlar veya daha büyük köpekler veya çakallar tarafından saldırıya uğrayabilir.

•Chihuahualar, küçük çocuklarınız olduğunda sahip olunabilecek en iyi köpek değildir. Chihuahualar kırılgandır ve küçük bir çocuk oynarken köpeğe zarar verebilir. Çoğu yetiştirici, sekiz yaşından küçük çocukları olan evlere yavru satmaz.

•Chihuahua'nın kulakları kulak kiri oluşumuna ve ciltleri kuruluğa eğilimli olabilir.

•Chihuahualar arkadaş olarak mutludur, ancak günlük 20 ila 30 dakikalık egzersize ihtiyaçları vardır.

•Chihuahua'lar göründüğünden daha büyük kişiliklere sahiptir ve izin verirseniz hayatınızı yönetir. Sıkıldıklarında yıkıcı olabilirler. Temel kurallar belirleyin ve bunlara bağlı kalın, yoksa sevgili evcil hayvanınız size hareket etmenizi söylediği için rahat koltuğunuzdan vazgeçtiğinizi göreceksiniz.

 

CHİHUAHUA IRKININ TARİHİ

Pek çok türde olduğu gibi, Chihuahua'nın kökenleri belirsizdir, ancak nasıl ortaya çıktığına dair iki teori vardır. Birincisi, Techichi olarak bilinen bir Orta veya Güney Amerika köpeğinin soyundan gelmesidir.

Chihuahua'nın Orta ve Güney Amerika'dan geldiğine dair kanıtlara baktığımızda kendimizi geriye Toltek uygarlığına bakarken buluyoruz. Aynı büyük kulaklara ve yuvarlak kafaya sahip Chihuahua'ya benzeyen bir köpeği tasvir eden MS 9. yüzyıla tarihlenen Toltek oymaları vardır. Bu köpeklere Techichi deniyordu ve Toltek uygarlığındaki amaçları belirsizdi.

Aztekler Toltekleri fethettiğinde, Techichi'yi toplumlarına dahil ettiler. Köpeklerin çoğu tapınaklarda yaşadı ve Aztek ritüellerinde kullanıldı. Aztekler, Techichi'nin geleceği görme, hastaları iyileştirme ve ölülerin ruhlarını yeraltı dünyasına güvenli bir şekilde yönlendirme yeteneği de dahil olmak üzere mistik güçlere sahip olduğuna inanıyordu. Kırmızı bir Techichi'yi öldürmek ve onu merhumun kalıntılarıyla birlikte yakmak gelenekseldi. Aztekler ayrıca Techichi'yi yiyecek ve deri kaynağı olarak kullandılar. İspanyollar 1500'lerin sonlarında Aztekleri fethetti ve Techichiler belirsizliğe gömüldü.

İkinci teori, Çin'den küçük tüysüz köpeklerin İspanyol tüccarlar tarafından Meksika'ya getirildiği ve daha sonra küçük yerli köpeklerle yetiştirildiğidir.

Hangi teori doğru olursa olsun, bugün bildiğimiz kısa tüylü Chihuahua, adını aldığı Meksika'nın Chihuahua eyaletinde 1850'lerde keşfedildi. Meksika'ya gelen Amerikalı ziyaretçiler, küçük köpekleri yanlarında getirdiler. 1890'da gösterilmeye başlandı ve Midget adında bir Chihuahua, 1904'te American Kennel Club'a kayıtlı olan türünün ilki oldu. Uzun tüylü çeşitlilik muhtemelen Papillons veya Pomeranian ile çaprazlama yoluyla üretildi. Cinsin popülaritesi 1930'larda ve 1940'larda, dans kralı ve Latin müzik grup lideri Xavier Cugat ile ilişkilendirildiğinde başladı.

1960'lardan beri Chihuahua, AKC tarafından tescil edilen en popüler ırklardan biri olmuştur. Bugün AKC'nin tanıdığı 155 cins ve çeşit arasında 11. sıradalar.

 

CHİHUAHUA BOY ORANI

Tipik Chihuahua, 1 ila 3 kg. arası ağırlıklardadır. Daha küçük Chihuahua'lar var, ancak çok sağlıklı olma eğiliminde değillerdir. Chihuahualar ayrıca bazıları 6 kg veya daha fazla ağırlığa ulaşan büyük boy olabilir. Bunlar çocuklu aileler için iyi seçenekler olabilir.

 

CHİHUAHUA KİŞİLİĞİ

Cesur ve kendine güvenen Chihuahua, genellikle davranışları terrier benzeri olarak tanımlanır. Dikkatli doğası ve yabancılara karşı şüphesi onu mükemmel bir bekçi köpeği yapar. Duyarlıdır sevgi ve arkadaşlıktan beslenir.

Chihuahualar genellikle tek bir kişiye bağlanır, ancak uygun şekilde tanıtılırsa genellikle yeni insanlarla arkadaş olmaya isteklidirler. Yinede, ilk başta biraz çekingen olmalarını bekleyin. Chihuahualar, yavruyken düzgün bir şekilde sosyalleşmedikleri takdirde çekingen olabilirler.

Her köpek gibi, Chihuahualar da gençken erken sosyalleşmeye- birçok farklı insana, manzaraya, sese ve deneyime maruz kalmaya ihtiyaç duyar. Sosyalleşme, Chihuahua yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpek olarak büyümesini sağlamaya yardımcı olur.

CHİHUAHUA SAĞLIK DURUMU

Chihuahua sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Chihuahua ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Chihuahua ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Patellar Lüks

Hipoglisemi

Kalp üfürümleri

Pulmonik Darlık

Çöken Trakea

Hidrosefali

Açık Fontanel

Titreme

 

CHİHUAHUA IRKININ BAKIMI

Chihuahua'nın küçük boyutuna rağmen, tüm köpekler gibi egzersiz ve eğitime ihtiyacı vardır. Yetişkin bir Chihuahua'nın sahip olduğu enerji miktarı şaşırtıcı olabilir. Chihuahua'lar yürüyüş yapmaktan, bahçedeki oyunlardan ve oyuncakla oynamaktan hoşlanırlar.

Chihuahualar dışarıda oynamaktan ne kadar hoşlansalar da asla dışarıda yaşamamalılar. Şahinler, çakallar veya bahçenize girebilecek diğer büyük köpeklere karşı güvende değildirler. Arkadaş olarak yetiştirilirler ve bir arkadaş için en iyi yer yanınızdadır.

Bir Chihuahua'yı eğitmek keyifli bir iş olabilir. Çeviklik ve itaat gibi birçok farklı köpek sporunda başarılıdırlar.

Chihuahua yavruların sabah uyanır uyanmaz, her yemekten sonra, şekerlemeden sonra, oyun saatinden sonra ve yatmadan hemen önce dışarı çıkmaları gerekir. Onları denetleyemediğiniz zaman onları sınırlamak için bir ev tipi metal köpek çiti kullanmak, onlara mesanelerini kontrol edebileceklerini ve evde kaza geçirmelerini önleyebileceklerini öğretecektir.

Her köpek gibi, Chihuahualar da hırçın olabilir. Bir  dogo arjantin yavrusu kadar zarar vermeyebilirler, ancak bu küçük dişler kesinlikle iz bırakabilir. Küçük yaşta sandık eğitimi, Chihuahua'nızın uçağa bindirilmesi veya hastaneye kaldırılması gerektiğinde yalnız kalmayı kabul etmesine de yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, Chihuahua'nızı asla gün boyu bir sandığa sokmayın.

Chihuahua'nızı yiyecek ödülleri, övgü ve oyun gibi olumlu pekiştirme teknikleri kullanarak eğitin ve kısa sürede öğretebileceğiniz her şeyi öğrenebileceğini göreceksiniz.

CHİHUAHUA BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/4 ila 1 fincan arasında yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Chihuahua ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

CHİHUAHUA TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Chihuahualar iki farklı kürk tipine sahiptir. Standart Chihuahua, boyunda kalın, daha uzun bir tüy kıvrımı ile vücuda yakın oturan pürüzsüz, parlak bir kürke sahiptir. Baş ve kulaklardaki tüyler daha incedir ve kuyruk tüylüdür.

Tüylü Chihuahua, düz veya hafif kıvırcık olan yumuşak bir kürke sahiptir. Vücudu neredeyse standart bir Chihuahua'nınki kadar pürüzsüzdür, ancak kulaklarda bir saçak vardır ve tüylü kuyruk sırtta bir yelpaze gibi yayılır. Ayrıca boynunda bir fırfır ve ayaklarında daha uzun tüyleri vardır. Arka bacaklar da pantolonu andıran uzun tüylerle kaplıdır.

Chihuahua'lar iki kaplama tipine sahip olmanın yanı sıra çeşitli renk ve desenlerde bulunur. Siyah, beyaz, açık kahverengi, çikolata, gri ve gümüş gibi düz renkler ve üç renkli (örneğin çikolata, siyah veya ten rengi ve beyaz ile siyah), minik tek benekli, merli ve çeşitli desenlerdede olabilir.

Chihuahuayı taramak sadece birkaç dakika sürer. Standart bir Chihuahua için lastik bir bakım eldiveni veya kısa, doğal kıllara sahip bir fırça ve tüylü bir Chihuahua için iğneli bir fırça ile haftada bir fırçalayın. İnce dişli bir pire tarağı, gevşek veya ölü tüylerin alınmasına yardımcı olur.

Chihuahualar yıl boyunca az miktarda tüy dökerler ve ilkbahar ve sonbaharda biraz daha fazla tüy dökebilirler. Tüylü Chihuahua'nın kürkü küçük kümeler halinde bökülebilir. Düzenli fırçalama, dökülmeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır.

Düzenli fırçalama ile, bir Chihuahua'nın bir veya iki ayda bir banyoya ihtiyacı vardır. Tüylerini ve derisini kurutmamak için köpekler için formüle edilmiş bir şampuan kullanın.

Kulaklar, Chihuahua'nızı tararken kontrol etmeniz gereken önemli bir alandır. Bir koku alırsanız veya kir görürseniz, veterinerinizin önerdiği bir temizleyici kullanarak kulak iç kısmını pamuklu bir bezle temizleyin. Kulakların kenarları kuruysa, üzerlerine biraz bebek veya hindistancevizi yağı sürün.

Bazı Chihuahua'lar gözlerinin altında gözyaşı lekeleri geliştirir. Akıntıyı gidermek için gözleri dikkatli bir şekilde silebilirsiniz ve lekeleri çıkarmak için ürünler mevcuttur.

Bir Chihuahua'nın tırnakları hızla uzar. Onları kısa kesilmiş tutun. Yere tıkladıklarını duyabiliyorsanız, çok uzunlar. Chihuahua'nızı tırnak kesme ile ne kadar erken tanıştırırsanız, deneyim o kadar az stresli olur.

Dişlerini fırçalamak ağızlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Tartar ve bakterileri yok etmek için dişleri haftada en az iki veya üç kez fırçalayın. Yavru köpeğiniz küçükken başlayın ki alışsın.

Bakım yaparken ciltte, kulaklarda, burunda, ağızda ve gözlerde ve ayaklarda yara, kızarıklık veya iltihaplanma gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Kulaklar güzel kokmalı, içeride çok fazla pislik olmamalıdır ve gözler kızarıklık veya akıntı olmadan temiz olmalıdır.

 

CHİHUAHUA IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Pek çok Chihuahua çocukları sever, ancak küçük bir köpek ve küçük bir çocuğun birleşimi felaket olabilir. Bir Chihuahua, doğru şekilde tutulmazsa, bir çocuğun elinden sıçrayabilir ve kendini yaralayabilir ve kötü muamele görürse kendini savunmaktan çekinmez. Pek çok yetiştirici, köpeğin yaralanacağı korkusuyla küçük çocukları olan ailelere yavru satmaz. Chihuahualar, onlarla nasıl etkileşime geçileceğini anlayan sessiz, daha büyük çocukları olan aileler için idealdir.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.