Cane Corso


Cane Corso Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:
İlk defa besleyenler için uyum: 
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: ⭐⭐⭐⭐
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:
Havlama eğitimi:⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐

 

CANE CORSO'NIN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Cane Corso İtaliano, orta büyüklükte, heybetli ve mastiff benzeri bir köpektir. Mastiff benzeri denilmesinin sebebi mastiff ırkına göre daha küçük bedenleri olmasıdır. Cane di Macellaio, Sicilian Branchiero, Italian Mastiff, İtalyan Mastifi olarak da bilinirler. Sağlam yapılı, kaslı, iri kemikli ve atletik vücuda sahip asil canlılardır. Güçlü ve çevik yapısı, zahmetsiz yürüyüşüyle kendine özgü bir cazibeye vardır. Kürkü kısa, sert ve yoğundur. Yaşadığı aileye ve sevdiklerine değer verirler. Ailesine çok bağlı ve sadıktır bir ırktır. Sevdiklerini korumaya çalışan güçlü, akıllı, cesur bir bekçi köpeği olarak hayatınızda yer alırlar.

 

CANE CORSO IRKININ TARİHİ

Cane Corso, antik Roma’da yetiştirilen iri kemikli, koruyucu özelliği yüksek olan mollosus köpekleri veya molloserler olarak adlandırılan savaş köpeklerinden türetildiği düşünülmektedir. Mastiff tipi köpek ırkları arasındadır. İtalya’da geliştirilen iki mastiff türünden birisidir.

İtalya’da geliştirilmesine rağmen geçmişleri Roma İmparatorluğu’na dayanır. Molossi adındaki eski Yunan halkının, Cane Corso’yı Romalıların savaş köpeklerinin soyundan türettiklerine inanılır ve çalışma ırkları arasında yer alırlar. Napoli Mastiff ve Cane Corso iki tür olarak yetişmişlerdir. Cane Corso, Napoli’ye göre daha zayıf, uyumlu, domuz, sığır avlamaya yatkın ve koruyucu özellikleriyle çok yönlü bir köpek olarak geliştirilmişti. Cane Corso çok yönlü bir çiftlik köpeği olarak yetişirken, Napoliten Mastiff’i sadece bir bekçi köpeği olarak gelişti ve ona göre daha ağır yapılı bir köpek olarak görüldü

Cane Corso, büyük avları yakalamak ve alt etmek için kullanılan bir köpektir. İsimleri de yakalama köpeği kelimesinden gelmektedir. 12. yüzyılın başlarında, köpeği tanımlamak için, onun en belirgin özelliğinden yola çıkarak bu isim kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu çöktükten sonra, Cane Corso sahiplerinin çiftlikleri korumak, zorlu avları yakalamak hatta koyunları, keçileri ve sığırları gütmek yönlendirmek, toplamak için kullanılmıştı.

Bir dönemlerin ilgi çeken ırkı, modern zamanların başlamasıyla tarımda makineleşmenin yayılmasıyla üzerindeki ilgi azalır. Bunun üzerine I. Dünya Savaşı ve ardından II. Dünya Savaşı’ndan yaşanır ve güney İtalya’daki Cane Corso Italiano nüfusunda belirgin bir azalma görülür. Soy neredeyse tükenmek üzere kalır. 1970 yıllarında kırsal kesimde yaşayan köylülerin sadece birkaç Cane Corso köpeğinin olduğu görülür.

Cane Corso Italiano ırkının azaldığını gören bir grup İtalyan Corso meraklısı, 1973’te cins için çalışma yapmaya karar ve soylarını tekrar canlandırmaya verir. Sadece iki tane kalan Corsos’ları bulur, toplar ve yetiştirirler. On yıl sonra Cane Corso Italiano cinsinin bir kulübü kurulur. 1983 yılında “Society Amatori Cane Corso” Cane Corso Aşıkları Derneği) adında kurulan kulüple birlikte ırkın yok olma tehlikesi ortadan kalkar. Sonraki yıllarda Corso Avrupa köpek gösterilerine katılır ve sergilenir

1996’da yılında da Cane Corso, Fédération Cynologique Internationale tarafından resmi olarak tanınır. İlk Cane Corso Italiano köpeği, 1988’de Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilerek getirilir ve tanıtılır.

2010 yılında AKC, Cane Corso Italiano ırkını tanır, kabul eder ve ırk stantlarını belirler. Sağlam, güçlü ve heybetli bu ırk iyi bir koruyucu, bekçi ve av köpeği olarak çeşitli görevleri başarıyla tamamlamasının yanında sevimli ve oyuncu bir aile köpeği olarak da karşınıza çıkarlar.

 

CANE CORSO BOY ORANI

Cane Corso iri yapılı, kaslı ve tabiri caizse turp gibi sağlam duran bir türdür. Büyük kafası, kürkünün altından bile belli olan kasları ve daima tetikteymiş gibi olan ifadesi sayesinde caydırıcı görünmekte üstüne yoktur. Yetişkin erkek Cane Corsoların yükseklikleri 64-68 cm. arasında değişir; dişilerde ise bu ölçü 60-64 cm. arasıdır. Ağırlık ise erkeklerde 45-50, dişilerde 40-45 kg. arasıdır.

 

CANE CORSO KİŞİLİĞİ

Cane Corso köpekleri ailelerine çok bağlıdır ve onlarla birlikte olmak, zaman geçirmek isterler. Sahibini memnun etmeye istekli, onların komutunu uygulama eğilimindedirler. Duygularını çok fazla dışa vurmazlar ancak homurdanma, havlama gibi davranışlarıyla sanki sahibiyle konuşurlar.

Cane Corso ilk defa köpek sahibi olacak kişilerin yetiştirme ve eğitme konusunda zorlanması muhtemeldir. Eğitilmesi kolaydır ancak bazı Cane Corso’lerin otoriter, bağımsız ve lider davranışlar sergilemesi mümkündür. Bu gibi davranışlarla acemi bir sahip baş etmekte zorlanabilir. O yüzden tutarlı, sabırlı ve iyi bir liderden eğitim alması ve erken aşamada sosyalleştirilmesi şarttır. Aksi halde saldırgan bir köpek olabilir. İyi eğitilen Cane Corso, mükemmel bir bekçi köpeği olacaktır. Mastiff ırkının daha çok avcılıkla uğraştıkları bilinse de bu ırkın bekçilik yeteneği daha gelişmiştir ve günümüzde de bekçi köpeği olarak görevlendirilirler.

Cane Corsonın bekçi köpeği olarak hareket edebilmesi için kendine güvenmesi sağlanmalıdır. Gözetiminiz altında güvenlik önlemleri alınan yerde onu serbest bırakmalı ve bir şeylerin kontrol yetkisinin onda olduğunu hissettirmelisiniz. Zaman zaman yalnız kalmasını sağlamalı ama sonrasında sizin onun yanına geleceğinizi hareketlerinizle belli etmelisiniz. Bu şekilde ailesini kaybetme kaygısı olmayan, kendine güvenen hem ailesine bağımlı ve söz dinleyen hem de korkusuz bekçi köpeği olacaktır. Bu eğitimleri verirken de köpeğinizin yalnızca gerekli durumlarda tepki vereceğinden ve her zaman saldırgan davranışlarda bulunmayacağından emin olmalısınız. Normal ve olağanüstü durumların ayrımını yapmaları ve önemsiz durumlara kayıtsız kalmayı bilmeleri gereklidir. Stres altında, sesli ortamlarda telaşa kapılıyorlarsa eğer daha tam olarak bekçi özelliğine sahip olmadıklarını anlamalısınız.

Köpeğinizin fiziksel ve zihinsel olarak rahatlaması için gün içerisinde egzersiz yaptırmanız ve onlarla birlikte vakit geçirmeniz, yürüyüşe çıkmanız çok önemlidir. Bu gezintiler ve sosyalleşme etkinlikleri onların iyi huylu, agresif davranışlardan uzak bir köpek olması için gereklidir. Ona gösterdiğiniz ilgi, sevgi ve iyi eğitimle mükemmel bir aile köpeği olacaktır. Ancak kötü yetiştiriciler tarafından yanlış eğitilmesi onların saldırgan, insanlara ve hayvanlara zarar veren bir köpeğe dönüşmesine yetecektir.

Cane Corso çocuklarla iyi anlaşır ancak yabancılara karşı mesafeli yaklaşır. Tanımadığı kişiler onlar için şüphelidir ve bu yüzden yeni tanıştığı kişilerle hemen iyi anlaşamazlar. Genel olarak evcil hayvanlar ve köpeklerle araları iyidir. Ancak her ihtimale karşı yalnız başına dışarıda gezmesine, sosyalleşmesine izin verilmemelidir. Hâkimiyetin sizde olması için her zaman tasma takmalı ve gezintilerinize öyle devam etmelisiniz. Yeterli kadar sosyalleşmedikleri ve enerjilerini atamadıkları zaman huzursuz olacaklardır.

Apartman, bahçeli bir evde ya da dışarıda kulübede de rahatlıkla yaşayabilirler. Apartman hayatına uyumları için en önemli şey egzersiz ihtiyaçlarının her gün karşılanması ve dışarıda vakit geçirmesinin sağlanmasıdır. Bahçeli bir eve sahipseniz de evde yaşayabileceği gibi dışarıda onlara uygun bir barınakta, kulübede de kalabilirler.

Cane Corso orta büyüklükte, heybetli ve ilk bakışta biraz korkutucu köpeklerdir. Bu görünümü onu tanıdıkça sevgi dolu ve uysal haliyle birleşir. Ancak yaşadığı ortamda ondan her haliyle korkan birisi varsa Cane Corso bunu hisseder ve mutsuz olur. O yüzden bu köpeği sahiplenmeden önce kimlerle yaşayacağı ve aile bireylerinin bu konuya nasıl yaklaştığı ilerisi için önemlidir. Eğer yaşadığı ortamda huzurlu ve mutlu olmazsa Cane Corso huzursuzluğu ve mutsuzluğunu dışarıya olumsuz davranışlarıyla belli edebilir.

 

CANE CORSO SAĞLIK DURUMU

Cane Corso sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Cane Corso ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Cane Corso ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Dejeneratif eklem hastalığı

Kalça-dirsek çıkığı

Entropiyon-ektropiyon

Kiraz göz

 

CANE CORSO IRKININ BAKIMI

Cane Corso Italiano çift katmanlı tüy yapısına sahiptir. Alt katmanı yoğun, yumuşak, üst katmanı ise kısa ve sert tüylerden oluşur. Cane Corso’nin astar uzunluğu yaşadığı iklime göre değişmektedir. Genel olarak çok fazla tüy dökmedikleri görülür. Bu nedenle bakım ihtiyaçları azdır. Düzenli olarak fırçalamanız ve taramanız onlar için yeterlidir.

Corso Italiano ilkbahar ve sonbahar mevsiminde yıl geneline göre daha fazla tüy döker. Yoğun dökülmeler yaşandığı zaman günlük olarak taramanız ve fırçalamanız gerekir. Orta sertlikte bir fırça, tımar eldiveni veya tazı eldiveniyle yoğun dökülme zamanında her gün, diğer zamanlarda haftada 1- 2 kez taramanız ve fırçalamanız köpeğinizi rahatlatacaktır. Bu işlem sonrası köpeğiniz ölü tüylerden arınacak, evinize daha az tüy dökülecek ve de köpeğiniz temizlenmiş olacaktır.

Cane Corso Italiano banyo yapmayı pek sevmez. Bu yüzden erken aşamada daha yavru iken köpeğinizi banyo yaptırmaya ve banyo komutuna alıştırmalısınız. Yoksa yetişkinlik döneminde banyo yaptırmanız zorlaşır ve köpeğinize dil dökerek ikna etmeniz gerekebilir. İki ayda ya da ayda 1 kez olacak şekilde belli aralıklarla bir banyo düzeni kurmalı ve bunun yanında gerektiğinde de köpeğinizi banyo yaptırmalısınız. Sarkık ağız yapısı sebebiyle fazla salya salgılarlar. Bu yüzden yüz bölgesini günlük silmeniz gerekecektir.

Cane Corso ırkının bakımında tırnak, ağız ve kulak bakımları da önemlidir. Tırnaklarını uzamasına bağlı olarak ayda 1- 2 kez kesmelisiniz. Diş ve ağız bakımını haftada en az 2 kez yapmalısınız. Düzenli dişlerini fırçalayarak bakteri oluşumuna ve ağız kokusuna engel olabilirsiniz.  Genel olarak bunun yanında göz, burun, ayak ve genel beden kontrolü ve bakımını da yapmalısınız. Cane Corso cinsi köpeğinizin bedeninde gördüğünüz olası değişimleri erken fark etmek ve önlem almak gerekebilir. O yüzden kontrollerinizi aksatmamalı ve veterinerinizle iletişim içerisinde olmalısınız.

 

CANE CORSO BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Yüksek kaliteli bir kuru gıda besliyorsanız, Corso'nuz muhtemelen günde 4 ila 5 bardak yiyecektir.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

 

CANE CORSO TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Cane Corso siyah, açık gri, kurşunu gri, açık kahverengi, koyu kahverengi, kızıl kahve, ten rengi, siyah çizgili ve açık kahverengi ile grinin farklı tonlarında oldukça gösterişli ve görkemli tüylere, kürke sahip olabilir. Göğüs, burun ve ayakuçlarında küçük beyaz tüyler görülebilir. Bu beyaz tüyler desen, yama ve işaret olarak ırk stantlarına uygundur. Ayrıca sadece açık kahverengi kürke sahip köpeklerde namlu üzerindeki siyah, gri maske bulunabilir. Desenlerin yüz kısmında göz çizgisini geçmemesi gereklidir. Ayak tabanları, tırnakları ve dudakları da siyah renkle karşınıza çıkar.

Cane Corso çift katmanlı, kalın derili, kısa ve parlak kürke sahiptir. Tüylerinin üst katmanı kısa ve sert iken alt katmanı yoğun ve yumuşaktır. Vücudunu kaplayan tüylerinin yapısı pürüzsüzdür. Parlak, sert yoğun ve sık tüyleri kışın daha da kalınlaşan bir katmana sahiptir. Omuz ve uyruk bölgesinde ve kuyruğunda tüylenmeler vardır ancak saçak boyutunda değildir. Namlusundaki tüyleri de çok kısa, pürüzsüz ve tenine yapışıktır.

 

CANE CORSO IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Uygun şekilde yetiştirildiğinde, eğitildiğinde ve sosyalleştiğinde Corso çocuklara karşı sevecen ve koruyucu olabilir. Bununla birlikte, yavru köpeklere ve yetişkin köpeklere çocukları kovalama fırsatı verilmemesi ve çocukların onun varlığında tiz sesler çıkarmaktan kaçınmaları önemlidir. Koşmak ve ciyaklamak Corso'nun çocukları avla ilişkilendirmesine neden olabilir. Çocuklar dışarıda koşarken ve çok gürültü yaparken, özellikle de çocuklarınızın arkadaşları varsa, onu kapalı tutun. Corso, devreye girip çocukları korumanın gerekli olduğunu düşünebilir ve bunun sonu pek iyi olmaz. Getirme oyunları veya küçük çocuklar için tasmayı tutmaya yardımcı olmak, çocukların bir Cane Corso köpek yavrusu veya yetişkin ile etkileşime girmesinin iyi yollarıdır.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.