Border Collie


Border Collie Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

BORDER COLLİE'NİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Eğer daha önce bir Border Collie'nin koyun sürüsünü nasıl idare ettiğini izleme zevkini tatmışsanız, koyunlara yaklaşırken dikkatli bakışları, çobanın emrine neredeyse sezgisel verdiği tepki, koyunları tam olarak çobanın gitmelerini istediği yere yönlendirme şekli ve iş başında olan bir ustayı izlediğinizi bilirsiniz.

Orta boy bir köpek olan Border Collie, görünüşte doğaüstü miktarda enerjiye ve dayanıklılığa sahiptir engebeli İskoç sınır ülkesinin tepelerinde ve vadilerinde bütün gün çalışması için geliştirilen Border Collie bazen günde 50 km veya daha fazla koşabilmektedir.

Border Collie bir çoban köpeğidir, bu da sürü toplamak için karşı konulmaz bir dürtüye sahip olduğu anlamına gelir. Bu sürü koyunlar, çocuklar, kediler, sincaplar veya arabalar dahil hareket eden herhangi bir şey olabilir. İster koyun gütmek, isterse köpek sporlarında yarışmak olsun, Border Collie’nin bir görevi olmalı. Her gün hızlı bir yürüyüş ya da bir getirme oyunu Border Collie için yeterli aktivite değildir.

Bununla birlikte, sahibi için Border Collie, birlikte yaşamak için harika bir köpektir. Zekası ve uysal yapısı onu eğitmeyi kolaylaştırır. Duyarlıdır ve onu yakından tanıyanlara göre, ondan ne isteyeceğinizi siz daha sormadan bilmek gibi esrarengiz bir yeteneği vardır.

Border Collie, kendisi kadar aktif olan, özellikle de köpek sporlarına katılmaya hevesli olan bir sahip için iyi bir eşleşmedir. Doğru eğitim ile bu cins, çoban köpeği denemeleri, çeviklik, flyball, uçan disk, ileri itaat, serbest stil itaat veya izleme dahil, denediği her aktivitede üstündür.

Border Collie'yi düzgün bir şekilde sosyalleştirmek ve eğitmek isteyen sahibi veya ailesi, bu zeki, hassas ırkta bir ruh eşi bulacaktır.

·         Border Collie son derece hassastır, komutlara tepki verir ve görünüşe göre sahibinin isteklerini önceden tahmin edebilir.

·         Zihinsel ve fiziksel uyaranlarla büyüyen bir işkolik olan Border Collie, enerjisini yönlendirmek için olumlu bir yola sahip olmalıdır. Aksi takdirde kendi oyunlarını icat edecek ve bu bir sorun haline gelebilir.

·         Border Collie, çocuklar, arabalar, bisikletli insanlar, kediler ve sincaplar dahil hareket eden her şeyi güder. Bir mahallede dolaşmasına izin verilirse gerçek bir sorun haline gelebilir.

·         Küçük çocukların gürültülü oyunları, Border Collie'nin gütme içgüdüsünü harekete geçirebilir ve onun kıstırmasına, dürtmesine ve havlamasına neden olabilir.

·         Utangaçlığını önlemek için Border Collie iyi sosyalleştirilmelidir.

 

BORDER COLLİE IRKININ TARİHİ

Border Collie'nin ataları, İngiltere'de bulunan insanların, koyunları korumak ve gütmek için köpekleri ilk kez kullanmaya başladığından beri üretilmeye başlandı. İskoçya ve İngiltere arasındaki sınır ülkesinde, çoban köpeği bir çobanın sahip olabileceği en değerli varlıklardan biri haline geldi.

Tür, araziye veya her bölgede gereken işe bağlı olarak değişiyordu. Bu çoban köpekleri kendi bölgeleriyle ilişkilendirildi ve sonunda Galler Çoban Köpekleri, Kuzey Çoban Köpekleri, Highland Collies ve Scotch Collies olarak biliniyordu. Border Collie'nin adı kısmen İskoç mirasını yansıtır, çoban köpeklerine atıfta bulunan kömür ocağı kelimesi İskoç lehçesinden türetilmiştir.

1860 yılında, İngiltere'de düzenlenen ikinci köpek gösterisinde İskoç Koyun Köpekleri gösterildi. Kısa bir süre sonra Balmoral'a yaptığı bir gezide Kraliçe Victoria, köpeklerden birini görmüş ve türün meraklısı olmuş.

Çoban köpeği denemelerine başlamak için bir RJ Lloyd Price'a izin verildi. 1876'da bir gösteri için Londra'daki Alexandra Sarayı'na 100 yabani Galler koyunu getirdi. Hayvancılık Dergisi'ndeki bir yazar, bakıcılarından tek el işareti ve ıslığı ile hareket eden köpeklerin zekası karşısında yaşadığı şaşkınlığını anlattı.

Bugün Border Collie en önde gelen çoban köpeği olarak tanınmaktadır. Cinsin üstün gütme yeteneği, pek çok meraklıyı, Border Collies'in üreme standartlarını değil, yalnızca çalışma standartlarını savunmaya yönlendirir. Border Collie, 1 Ekim 1995'te American Kennel Club tarafından tanındı.

 

BORDER COLLİE BOY ORANI

Erkekler 50 ila 58 cm boyunda ve 15 ila 20 kg ağırlığındadır. Dişiler 45 ila 53 cm boyunda ve 12 ila 18 kg ağırlığındadır.

 

BORDER COLLİE KİŞİLİĞİ

Kişiliği karakteristik olarak uyanık, enerjik, çalışkan ve akıllıdır. Bu cins meşgul olmayı sever. Aslında, meşgul olmalı yoksa sıkılır, bu da havlama, kazma veya araba kovalama gibi can sıkıcı davranışlara yol açar. Bir bardak limonata yudumlarken ön verandada sessizce uzanacak bir köpek değildir.

Border Collie ayrıca, düdükten, el işaretine ve kaş kaldırmaya kadar bakıcısının her işaretine karşı son derece hassas olmasıyla ünlüdür.

Tabii ki, Border Collie mükemmel değildir. İnatçı ve bağımsız olabilir. Koyun ya da bir tür işin yokluğunda, çocukları, arabaları ya da evcil hayvanları toplayıp kovalamaya meyillidir.

Ayrıca bir köpek yavrusu olarak uygun şekilde sosyalleşmezse korkabilir veya utangaç olabilir.

 

BORDER COLLİE SAĞLIK DURUMU

Border Collie sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Border Collie ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Border Collie ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Kalça Displazisi

Progresif Retinal Atrofi

Epilepsi

Collie Göz Anomalisi

Alerjiler

Osteochondrosis Dissecans

BORDER COLLİE IRKININ BAKIMI

Border Collie son derece uyumlu bir köpek olsada, ona biraz hareket alanı sağlayan bir ortam en uygun olanıdır. Sürüye ve kovalamaya meyilli olduğu için, arabaları kovalama içgüdüsünden korunmalıdır.

Çevreden bağımsız olarak, her gün çok fazla zihinsel ve fiziksel uyarıma ihtiyaç duyar ve bunu sağlamaya istekli ve yetenekli bir sahibe ihtiyacı vardır. Bu, neye bulaştığını bilmeyen sahipler için büyük bir yük olabilir. Bir Border Collie almayı düşünüyorsanız, ona doğal enerjisi ve parlak zihni için uygun bir eğitim sağladığınızdan emin olun. Koyunlu bir çiftliğiniz yoksa köpek sporları iyi bir alternatiftir.

 

BORDER COLLİE BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1,5 ila 2 bardak yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

 

BORDER COLLİE TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Border Collie cinsi iki çeşit tüye sahiptir: kaba ve pürüzsüz. Her ikisi de daha kalın bir dış kaplama ve yumuşak bir astar ile çift katlıdır. Kaba çeşit, bacaklarda, göğüste ve karında tüylenme ile orta uzunluktadır. Pürüzsüz çeşidin tamamı kısadır, genellikle kaba çeşitten daha kaba bir dokuya sahiptir ve tüylenme minimumdur.

Paltosu çoğunlukla siyahtır ve yüzünde, boynunda, ayaklarında, bacaklarında ve kuyruk ucunda bronz veya bronz olmayan beyaz bir benek vardır. Ancak, beyaz dışında herhangi bir iki renkli, üç renkli, merli veya düz renk olabilir.

Çalışkan Border Collie titiz değildir ve iyi görünmesini sağlamak için aşırı bakıma ihtiyacı yoktur. Tüy dökme mevsimi boyunca daha sık fırçalamak, evin içerisinde tüy dökülmesini en aza indirmek için iyi bir fikirdir (mevsimsel olarak dökülür). Sadece gerektiği kadar yaklaşık dört ayda bir veya gerçekten kirli olduğunda veya çok kötü koktuğunda banyo yaptırın.

Tartar birikimini ve içinde gizlenen bakterileri temizlemek için Border Collie'nizin dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayın. Diş eti hastalıklarını ve ağız kokusunu önlemek istiyorsanız günlük fırçalama daha da iyidir.

Gerekirse tırnaklarını ayda bir kesin ve kulaklarını haftada bir kir, kızarıklık veya enfeksiyona işaret edebilecek kötü koku açısından kontrol edin. Ardından, sorunları önlemek için yumuşak, PH dengeli kulak temizleyici ile nemlendirilmiş bir pamuk ile haftalık olarak silin.

Bakım yaparken ciltte, burunda, ağızda, gözlerde ve ayaklarda yara, kızarıklık veya kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler açık olmalı, kızarıklık veya akıntı olmamalıdır.

 

BORDER COLLİE IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Border Collie, düzgün yetiştirildiği ve gençken eğitim aldığı sürece iyi bir aile köpeğidir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir, ancak sürü içgüdüsü, gütme içgüdüleri başka türlü yönlendirilmezse, çocukları (özellikle çok küçük çocukları) ve hayvanları kıstırmasına, kovalamasına ve havlamasına neden olur.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.