Beagle


Beagle Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

 

BEAGLE'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Bir Beagle'ın yumuşak, yalvaran ifadesiyle koyu kahverengi veya ela gözlerinin çekiciliğine direnmek zordur. Büyük burun, düşük kulaklar, ciddi bakışlar, fit bir vücut, yere sağlam basan ayaklar. Fakat her köpekte olduğu gibi onda da göründüğünden daha fazlası vardır. Mutlu, cana yakın ve sevgi doludurlar. Havlama eğilimi olan köpekler değiller, ancak üç farklı sesleri vardır havlama, hırıltı, ve uluma.

Beagle hakkında bilinmesi gereken en önemli şey onun bir koku köpeği olmasıdır. Beagle'lar, insanlarda 5 milyon olana kıyasla yaklaşık 220 milyon koku reseptörüne sahiptir, bu da onları koku almada çok iyi yapar.

1984'te ABD Tarım Bakanlığı, Los Angeles Uluslararası Havalimanı'nda Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilen kaçak yiyecekleri bulmak için Beagle'ları kullanmaya karar verdi. Bugün, "Beagle Brigade" üyeleri, 20'den fazla uluslararası havaalanında ve Amerika Birleşik Devletleri'ne diğer giriş noktalarında bagaj teslim alanlarında devriye geziyor.

·         Bazı insanlar, bazı Beagle'ları tamamen eğitmenin bir yıl kadar sürebileceğini söylüyor. Sandık eğitimi kesinlikle tavsiye edilir.

·         Beagle'lar bir evde çok uzun süre yalnız bırakılırsa sıkılabilirler. Beagle'lar arka bahçeye bırakılırsa, genellikle uluyarak, kazarak veya kaçmaya çalışarak kendilerini eğlendirmenin yollarını bulmaya çalışır.

·         Beagle'lar, onları çalıp deneylerde kullanmak üzere araştırma laboratuvarlarına satan hırsızların hedefidir. Beagle'ınızı dışarıdayken denetleyin ve ona mikroçip taktırdığınızdan emin olun.

·         Sevgi dolu ve nazik olmalarına rağmen, Beagle'lar bağımsız, inatçı bir çizgiye sahip olabilir.

·         Beagle'lar yemeklere çok düşkündür ve bir şans verilirse fazla yer. Onlara verdiğiniz yiyecek miktarını izleyin ve dolaplarınızı kapalı ve çöp kutularınızı güvende tuttuğunuzdan emin olun.

·         Çocuklara Beagle'ınıza yemek yerken saygı duymayı ve ona yaklaşmamayı veya yemekle dalga geçmemeyi öğretin.

·         Beagle'lar iyi bir koruma veya bekçi köpeği değildir çünkü genellikle tanıştıkları herkese karşı arkadaş canlısıdırlar.

 

BEAGLE IRKININ TARİHİ

Bu antik türün kökeni tarih boyunca tahminlere ve varsayımlara konu olmuştur. İsminin nereden geldiği bile muammadır. Bazı uzmanlar Beagle isminin Galce’de ‘küçük’ anlamına gelen beag kelimesinden türediğini, bazıları ise tazıların ve av köpeklerinin avlanırken çıkardıkları sese ithafen Fransızca bir terim olan ‘be’geule’ kelimesinden türediğini iddia ederler.

Milattan önce 55 yılında Roma Lejyonları’nın varışından çok daha önce İngiltere’de av köpeği sürülerinin tavşan ve yaban tavşanı avında kullanıldığına dair kanıtlara rastlanmıştır. 1500’lü yıllara gelindiğinde çoğu İngiliz beyefendisi geyik gibi büyük avları için büyük av köpeklerinden oluşan sürüler ve yaban tavşanı gibi daha küçük avlar için küçük av köpeklerinden oluşan sürüler oluşturmuştu. Bu küçük, kompakt av köpekleri bugünkü modern Beagle’ın atası olarak kabul edilir.

“Foothound” terimi; Beagle’ın İngilteredeki, kıtadaki ve Kuzey Amerika’daki avcılar arasındaki yaygın cazibesini anlayabilmek açısından çok önemlidir. Kurt tazıları ya da Harrier tazıları gibi daha büyük sürü avcılarının aksine Beagle ile birlikte avlanırken bir atla takibe gerek kalmadan yürüyerek takip yapılabiliyordu. Bir atın bakımını ve beslenmesini karşılayamayacak durumda olanlar ve kırlarda at üstünde bir uçtan diğer uca gidemeyecek kadar yaşlı olan kadın ve erkekler bir Beagle sürüsüne kolayca ayak uydurabiliyordu.

 

BEAGLE BOY ORANI

Kompakt bir vücuda sahip atletik dostlarımız orta boy köpekler arasında kabul edilebilir. Her iki cinsiyette de yükseklik ortalama 33-40 cm. arası, ağırlık ise 9-14 kilo arası değişebilir.

 

BEAGLE KİŞİLİĞİ

Beagle’ın iki eşsiz özelliği vardır; koku alma yeteneği ve karakteri. Bloodhound ve Basssethound ile birlikte dünyada en gelişmiş koku duyusuna sahip olan 3 köpekten biri diyebiliriz.

Karakterine gelince, Beagle sevgi dolu bir köpektir. Çoğu köpekte olduğu gibi ailesine aşırı bağlıdır. Başta sizi, sonrasında etrafındaki herkesi sevimliliğiyle etki altına almasını çok iyi bilir. Tüm yaştan insanlarla çok iyi anlaşır fakat enerji seviyeleri çok yüksek olduğu için küçük çocuklarla oynarken göz önünde bulunmasında fayda vardır. Çoğu Beagle yalnız kalmaktan nefret eder ve sürekli sahibinin etrafında olmak ister bu yüzden işe gittiğinizde yalnız kalacaksa Beagle sizin için uygun bir köpek değildir. Beagle doğuştan bir avcıdır. Bunun anlamı evinizde ondan daha küçük bir hayvan besliyorsanız (tavşan, hamster vb.) onları rahat bırakmayacaktır. Sürü köpeği olduğundan diğer köpeklerle, özellikle de kendi türüyle çok iyi anlaşır.

Enerji seviyeleri çok yüksektir. Günde sadece yarım saat yürüyüşe çıkarabilecekseniz size bir Beagle’ı asla sahiplenmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Beagle saatlerce oynayabilir, koşabilir, iz sürebilir. Eğer ona bu imkanı sağlayabilecekseniz apartman hayatına uyum sağlayabilir; fakat horlamalara ve ulumalara hazırlıklı olmalısınız. Ayrıca gelişmiş koku alma duyuları yüzünden yüzlerce metre uzaktaki bir kokunun peşine takılıp biranda ortadan kaybolabilir, bu yüzden onu gezdirirken veya oynatırken sürekli gözünüz üzerinde olsun.

 

BEAGLE SAĞLIK DURUMU

Beagle sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Beagle ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Beagle ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Patella luksasyonu

Glokom

Epilepsi

Progresif retinal atrofi

Hipotiroid

Köpek Distikazisi

Sağırlık

Hemofili A

Katarakt

Demodicosis

 

BEAGLE IRKININ BAKIMI

Beagle gibi bir koku köpeği için çitle çevrili bir arka bahçe iyi olacaktır. Dışarıdayken, Beagle'ınız sınırlandırılmamış alanlarda veya güvenli bir şekilde kapatılmış ve gözetim altında olmalıdır. Doğası gereği bir gezgindir, bu yüzden kaçması durumu Beagle'larda yaygın bir olaydır.

Tüm köpekler gibi, Beagle'lar da itaat eğitiminden yararlanır. Olumlu eğitim teknikleri en iyi sonucu verir, çünkü Beagle'lar sert davranıldığında içe kapanır. Çoğu Beagle, lezzetli bir mama için her şeyi yapar.

Aileleriyle yürüyüşe çıkmayı veya daha da iyisi, tavşan avlamak için bir tarlada koşmayı severler (köpeğinizi size geri dönmesi için eğitmedikçe önerilmez). Sizinle birlikte koşmaktan zevk alacaklar, ancak bunun gibi tekrarlayan bir egzersize başlamadan önce 18 ay veya daha büyük olana kadar bekleyin.

Bir Beagle olgunlaştığında oldukça tembelleşebilir, bütün gün evde yatmaktan, yemek için kalkmaktan ve belki ara sıra kulaklarını kaşımaktan memnun olabilir.

 

BEAGLE BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 3/4 ila 2 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Beagle ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

BEAGLE TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Kürk yapısı yoğun, sert ve zorlu hava koşullarına dayanıklı bir yapıdadır. Tüyler orta uzunluktadır. Genel olarak tazılarda görülen tüm renkler Beagle’da da görülebilir fakat en sık görülen renk kombinasyonu siyah, beyaz ve bronz kombinasyonudur. Bunun dışında siyah-beyaz ve bronz-beyaz gibi kombinasyonlar da görülebilir.

 

BEAGLE IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Beagle'lar ailedeki herkesle, özellikle de çocuklarla bağ kurar. Bununla birlikte, oynarken başıboş olabilirler, bu nedenle çok küçük çocuklarla uygun şekilde sosyalleştirilmeleri ve denetlenmeleri gerekir. Ek olarak, Beagle'lar oynamak için ağzınızla sizin veya çocuğunuzun eli de dahil olmak üzere şeyleri kapmak için ısırma eğilimindedir. Bunu eğlenerek yaparlar ve bunu yapmamaları için eğitilebilirler.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.