Ankara Kedisi


Ankara Kedisi Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:⭐⭐⭐⭐
Bakım İhtiyacı⭐⭐⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:

Miyavlama:
⭐⭐⭐⭐
Uysallık:
⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐⭐

 

ANKARA KEDİSİ'NİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Ankara kedisi dünyanın adeta dört bir yanından kabul gören ve evcil hayvan arayışı içerisinde olanların hem çok fazla ilgi duyduğu hem de en sevdikleri kedilerden bir tanesidir. Bir Türk kedisi olan Ankara kedilerinin kökeni Anadolu’dan gelmektedir. Çok uzun tüylü bir kedi ırkıdır ve uzun tüylü kedilerin atası olarak da bilinmektedir. Eğer oyuncu, hareketli bir kedi arayışı içerisindeyseniz ve evinizde sürekli gezinen minik bir canlı görmeyi istiyorsanız seçiminizi Ankara kedisinden yana rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

ANKARA KEDİSİ IRKININ TARİHİ

Ankara kedisi dünyaca tanınan bir kedi ırkı olup en çok değer gören evcil hayvanlardan bir tanesidir. Ana vatanı Ankara’dır ve uzun tüylü kedilerin atası olarak da bilinmektedir. Ankara kedilerine ilk kez 17. yüzyılın başlarında rastlanılmıştır. Bir grup denizci Avrupa’ya Ankara kedilerini götürmüştür. Avrupa’ya doğru giden bu Ankara kedileri asilzadelerin en sevilen gözdeleri haline gelmiştir. Fransız krallarının saraylarında bile kendisine yer edinmiş olan Ankara kedisinin popülerliği, yine uzun tüylü kedi grubunda yer alan İran kedisi popüler olmaya başlayınca azalmıştır. Fakat yine de 1950’li senelere gelindiğinde Ankara kedisi tekrar eski popülerliğini yakalamayı başarmıştır.

Ankara kedisi en saf kedi türlerinden bir tanesidir. Ayrıca Türkiye’ye ait ulusal bir değer olarak da görülen bu kediler en uzun tüylü ve orijinal kedi olarak bilinmektedir. Eski ismi Angora’dır ve yıllar geçtikçe Ankara denilmeye başlanmıştır. Hala Türkiye’nin bazı köy ve kırsal yerlerinde değişime uğramamış bir şekilde dolaşan Ankara kedileri görülmektedir.

Ankara kedisi Avrupa’da görülmüş en uzun tüylü kediler arasında ilki olarak bilinmektedir. Bilinen bir hikâyeye göre 10. yüzyılın başlarında Vikingler sayesinde Avrupa’ya geldiği söylenmektedir. 10. yüzyılın başlarından beri de en uzun tüylü kedi ırkı olarak tarihe geçmiştir. Günümüzdeki Ankara kedilerinin varlığı aslında Atatürk Orman Çiftliği gibi kuruluşlar sayesindedir. Çünkü Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü tarafından Ankara kedileri için özel bir üreme programı sürdürülmektedir.

 

ANKARA KEDİSİ KİŞİLİĞİ

Ankara kedileri belki de dünya üzerinde görebileceğiniz en zeki hayvanlardan bir tanesidir. Özellikle de bu zeki karakterleri ile sahibinde büyük bir zevk uyandıran Ankara kedileri bir o kadar da sahibine bağlı türlerden biridir. Özellikle de bir kedinin kişilik özelliklerinde bağlılık unsuru kedi sahiplenmek isteyen kişiler için çok büyük bir önem arz etmektedir. Sadakat ve uzun süreli bir beraberlik söz konusu olduğu için bir kedide bulabileceğiniz bütün güzel özellikler adeta Ankara kedisinde toplanmıştır diyebiliriz.

Sahipleriyle derinden bir bağ kuran Ankara kedileri onlarla çok hızlı bir şekilde etkileşime geçebilirler. Fakat bu etkileşime alışan Ankara kedileri gün gelir sahiplerine, kendi işlerine vakit ayırmayacakları duruma bile girmelerine neden olabilir. Eğer bir işle ilgileniyorsanız ve bu işin içerisinde Ankara kedisi yoksa o anda huysuzlanma belirtilerine rastlayabilirsiniz. Buradan da sahibiyle aslında nasıl tamamen bağ kurduğunu anlamak mümkündür.

Konuşmayı fazlasıyla seven Ankara kedileri için en güzel muhabbet arkadaşı siz olacaksınız. Sizinle belki de her dakika muhabbet ederek kendisini kabul ettirmeye çalışacak olan Ankara kedileri diğer akrabası olan kedilerle kıyaslandığı zaman çok iyi huylu bir kedi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zekâsı ve zarafeti ile sizi etkileyecek olan bu kedi bir o kadar da cesurdur. Hoşuna gitmeyen bir şey olduğu zaman bunu dile getirmekten asla çekinmeyecektir.

Zekâsı gereği çok meraklı olması da en bilinen karakter özelliklerinden bir tanesidir. Eve ilk geldiği zaman muhtemelen girilmedik delik ve açılmadık çekmece kalmayacaktır. Bulunduğu ortamı yakından tanımak isteyen Ankara kedileri, Van kedileri gibi suyu severler diyemiyoruz. Yaşadığı coğrafya dolayısıyla sudan oldukça uzak bir yerde yaşayan Ankara kedileri su görünce çekinir ve uzaklaşmaya çalışırlar.

Ankara kedisi size bir kez alıştığı zaman sonrasında hep sizinle olmak ister. Evin her yerine sizinle beraber gelir ve peşinizden asla ayrılmaz. Birlikte yaşadığı kişiye, özellikle de sahibine gönülden bağlanır ve onunla ömürlük bir dostluk kurar. Duyduğu bu derin sevgiyi o kişiye göstermekten asla çekinmez ve sizden de aynısını bekler. Bu yüzden sevginizi ona sonuna kadar göstermek, Ankara kedileri için en iyisi olacaktır.

Sizi, sahibi olarak, her davranışınızda destekler ve daima arkanızda durur. Siz ne yaparsanız yapın, nerede olursanız olun, sırf sizinle beraber olmak için yanınızda sabaha kadar durabilir. Böyle bir durumda sevgi yumağı olabilen Ankara kedileri, sevgisini göstermekten çekinmez ve egosunun peşine düşmez. Fakat eğer kendisine yanlış gelen bir şeyler varsa, o an yaptığı her şeyi bırakarak uğrunda yürüdüğü şeye odaklanır. Kimse de onu yolundan çeviremez. Yaptığı tüm eylemlerini büyük bir bilinçle ve ustalıkla yapan Ankara kedisi, çevik ve pratik yapısıyla da tanınmaktadır.

 

ANKARA KEDİSİ SAĞLIK DURUMU

Ankara kedilerinin genel olarak sağlığı yerinde olsa da genetik olarak bazı hastalıklara eğilimi bulunabilmektedir. Özellikle de kas koordinasyonu ile alakalı bazı rahatsızlıklara genetik olarak çok müsait bir sağlık yapısı bulunmaktadır. Bu problemler yaş biraz ilerledikçe boy göstermeye başlamaktadır. Ayrıca genetik olarak bir de kalp ile ilgili bazı rahatsızlıklara sahip olabilir. Ayrıca iki göz renginin birbirinden farklı olması da kediler için bir mutasyondur. En bilinen ortak sağlık sorunu ise kulaklardaki işitme bozukluğudur.

Bir kedinin sağlığı sizin düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Kediler kendi kendine yetemeyebilir. Bu durumda artık sizin onunla ilgilenmeniz gerekir. Aşılarını tam olarak zamanında yaptırarak onu olası hastalıklara karşı koruyabilir ve rutin kontrollerine götürerek kaliteli bir yaşama erişmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

ANKARA KEDİSİ IRKININ EĞİTİMİ

Ankara kedileri oldukça zeki hayvanlardır. Bu zekâlarını ise kendilerini eğitmek isteyen sahipleri karşısında çok efektif bir şekilde kullanmaktadırlar. Eğitime çok açık olan bu tatlı kedi türü, eğer küçük yaşlarda eğitilmeye başlanırsa ilerleyen seneler için çok daha verim alınabilecektir. Çok sosyal bir kedidir ve bir o kadar da oyuncudur. Fakat eğitim konusunda size asla bir zorluk çıkarmayacaktır. Van kedileri gibi Ankara kedileri de çok uysaldır. Sizin dizinizin dibinden ayrılmayacak olan Ankara kedileri çok kıvrak bir zekâya sahip olduğu için sizin komutlarınız karşısında da mum gibi olacaktır. Eğitim için birtakım oyuncaklar kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Beynini çalıştırmaya itecek olan şekil oyunları ve oyuncakları da kedinin eğitimi ve gelişimi için büyük bir öneme sahiptir.

 

ANKARA KEDİSİ BESLENME DÜZENİ

Ankara kedilerinin beslenmesi diğer kedilerin beslenme türlerine çok benzemektedir. Kediler genel olarak etçil canlılar olduğu için et ve balık tarzı besin öğelerini kolayca tüketebilirler. Ankara kedileri, karakterleri gereği oldukça tez bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden hareket etmek konusunda herhangi bir sıkıntı çekmezler. Beslenme bakımından da bu yüzden obeziteye benzer herhangi bir sağlık problemi ile karşı karşıya değillerdir. Sahibi olarak sizin bilmeniz gereken bir şey de kediler için mamaların içeriklerinin önemidir. Her mama kediniz için yeteri kadar besleyici olmayabilir. Bu yüzden en güzel ve en zengin içerikli mamayı bularak minik dostunuza güvenle yedirebilirsiniz. Protein içerikli mamalar, kedileriniz için en önemli mama çeşitlerinden bir tanesi olacaktır.

 

ANKARA KEDİSİ TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Ankara kedisinin tüyleri astarsızdır. Yani gördüğünüz tüm tüyler tek katmanlıdır. Çoğu kedide tüylerin altında bir de astar bulunmaktadır. Vücut tüylerinin uzunluğu değişiklik gösterebilmektedir fakat kuyruk belki de en yoğun tüye sahip olan yerlerden bir tanesidir. Kuyruktaki tüyler uzundur, incedir ve fakat dolgundur. Ayrıca dışarıdan bakıldığı zaman tüyler ipeksi bir ışıltıya da sahiptir.

Ankara kedisinin renkleri de kediden kediye göre değişiklik göstermektedir. Tek renkte olmayan bu kedilerin en çok rastlanılan rengi ise çikolata kahvesi olmaktadır. Lavanta rengi, Himalaya desenli veya bu renklere ek olarak beyaz bir desen de hâkim olabilmektedir.