Jack Russell


Jack Russell Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐⭐⭐
Boy:⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

JACK RUSSEL'IN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Bir zamanlar avcılık, kilise adamları da dahil olmak üzere mülk sahipleri arasında favori bir eğlenceydi. 200 yıl kadar önce İngiltere'nin güneyinde tilki avlamak için geliştirilen Jack Russell Terrier için bu İngiliz papazlarına teşekkür edebiliriz.

Çabukluğu, zekası, kararlılığı ve yoğun avlanma arzusuyla kalpleri kazanan cesur, atletik bir köpektir. Bir Jack Russella arkadaş olmayı öğretmek kolay bir iş değildir. Güçlü bir mizah anlayışının yanı sıra çok zaman ve sabır gerektirir. Jack Russell son derece eğitilebilir, ancak kendine ait bir zihni var ve can sıkıntısına katlanmaz. Onu eğlendirmezseniz, kendi eğlencelerini bulacaktır ve muhtemelen sonuçlardan memnun kalmayacaksınız.

Hileler öğrenebilen, saniyeler içinde çeviklik veya top peşine koşabilen, yaramazlık yapmadığında büyüleyici bir arkadaş olacak bir köpek istiyorsanız Jack Russell sizin için en uygun köpek olabilir. Ona ayıracak zamanınız ve sabrınız varsa, Jack Russell'ı size ideal bir aile köpeği yapan birçok özelliği vardır. Kendini ailesine adamıştır ve onlarla birlikte olmayı sever.

Olumsuz tarafı korkusuz doğasının onu sık sık tehlikeye atıyor olmasıdır. Tonlarca enerjisi vardır ve evin etrafında yapacağı sakin bir yürüyüşle tatmin olmayacaktır. Koşmayı, zıplamayı ve yakalamayı seven bir köpektir. Ona günde 30 ila 45 dakika yoğun egzersiz yapmayı planlayın.

Jack Russell’ın güçlü av sürüşü onu tasmasızken tamamen güvenilmez kılar, bu nedenle çitle çevrili alanların dışındayken tasmayı takmanız gerekir. Bir Jack Russell günlerinizi kahkaha ve sevgiyle doldurabilir, ancak ona ihtiyaç duyduğu dikkati, eğitimi, denetimi vermelisiniz.

•Jack Russell, birçok terrier gibi kazmayı sever ve kısa sürede oldukça büyük bir delik açabilir. Bir köpeği belirli bir alanı kazması için eğitmek, onu kazma alışkanlığından vazgeçirmekten daha kolaydır.

•Jack Russell, bol enerjilerini yakmaları ve oynamaları için onlara alan sağlayın.

•İlk kez veya ürkek köpek sahipleri başka bir köpek türü seçmekle iyi ederler. Jack Russell, deneyimli bir köpek sahibi için bile zor olabilir. Güçlü bir iradeye sahiptir ve sağlam ve tutarlı bir eğitim gerektirir.

•Jack Russell'ların güçlü bir av sürüşü vardır ve çitlerle çevrili bir alanda olmadıkça asla tasmalarından salınmamalıdır.

•Jack Russell yüksek bir enerji seviyesine sahiptir ve hem içeride hem dışarıda aktiftir. Günde birkaç yürüyüşe veya bahçede birkaç iyi oyuna ihtiyaçları var. Mükemmel koşu arkadaşları olurlar.

 

JACK RUSSEL IRKININ TARİHİ

Jack Russell Teriyer 1800'lerin ortalarında Güney İngiltere'de, cinsinin adını aldığı Parson John Russell tarafından geliştirildi. Russell, tazılarla avlanacak, tazıların onları kovalayabilmesi için tilkileri yuvalarından çıkaran, çalışan bir ırk üretmeyi amaçladı.

Jack Russell, özellikle at sırtında avlanan birçok sporcunun gözdesi oldu. Cins, 1930'larda ABD'de biliniyordu ve Jack'in görünümü, çalışma yeteneği ve konformasyon gösterilerinde rekabet edip etmeyeceği veya çalışan bir köpek olarak kalması konusunda farklı görüşlere sahip birkaç cins kulübü ortaya çıktı.

Jack Russell Terrier Club of America bağımsız bir sicile sahiptir ve Jack'i tamamen bir av köpeği olarak kabul eder, ancak Jack Russell Terrier Association of America (JRTCA), 2000 yılında verilen American Kennel Club tarafından tanınmaya çalışmıştır. JRTCA tarafından tescil edilen köpekler, American Kennel Club, cinsi yeniden adlandırdı ve ona Parson Russell Terrier adını verdi.

 

JACK RUSSEL BOY ORANI

Jack Russell Teriyer güçlü, aktif, esnek bir teriyerdir. İki cinsiyette de yükseklik 25-38 cm., ağırlık ise 6-8 kg. arası değişebilir.

 

JACK RUSSEL KİŞİLİĞİ

Köpek dünyasında Jack Russell kadar atılgan ve enerjik pek köpek yoktur. Bu köpekler sınırsız enerjileri ve yetenekleriyle tanınır. Eğlence delisi ve hevesli olan Jack Russell kendisine sürekli yeni heyecanlar arayacaktır. Doksanlı yıllarda aile köpeği olarak popülerlikleri tavan yapmış olmasına rağmen bu köpek her aile için mükemmel seçim olmayabilir. Aslında Jack Russell Terrier, terrierler arasında bir modeldir. Bir terrierin karakter özellikleri içerisinde ne varsa bunların hepsi Jack Russell Terrier’de fazlasıyla bulunur. Her köpek gibi Jack Russell Terrier de ailesine bağlı ve sadık bir köpektir, fakat ilgi delisi değildir. Jack Russell Teriyerler serbest çalışmaları için geliştirilmiş, ve bugüne kadar bağımsız karakterlerini korumuşlardır.

Erken ve düzgün bir biçimde sosyalleştirilmiş Jack Russell çocuklarla çok iyi anlaşır, hatta muhtemelen Bully teriyerler hariç çocuklarla arası en iyi olan terrier türüdür. Jack Russell sert oyunlardan ve suistimalden hoşlanmaz, ve eğer kendini tehdit altında hissederse ısırmaktan korkmaz. Bu yüzden minik çocuklarla değil de biraz daha büyük çocuklarla daha iyi anlaşırlar.

Yabancı insanlarla anlaşmaları da tamamen sosyalleşme düzeylerine bağlıdır. Düzgün sosyalleştirilmiş bir Jack Russell yabancılarla hemen arkadaş olmasa bile toleranslı olur. Başarılı şekilde sosyalleştirilememiş bir Jack Russell ise yabancılara karşı gergin ya da onlardan korkan ve genellikle agresif bir yapıda olur. Jack Russell üstünlük kurmayı seven bir köpektir ve otorite boşluğu sezerse evin kontrolünü ele geçirir. Bu yüzden ilk defa köpek sahibi olacaklara önerilmez.

Jack Russell diğer köpeklerle pek iyi anlaşamaz. Bu tür, köpek agresyonu en yüksek türlerden biridir ve karşısındaki köpeğin boyutları ne olursa olsun kavgadan kaçmaz, bu yüzden ölümcül kavgalara giren Jack Russell sayısı hiç de az değildir. Bu tür ayrıca aşırı sahiplenicidir, kendisinin olan bir oyuncak varsa bunu korumak için şiddete bile başvurabilir. Jack Russell’ların diğer hayvanlarla da iyi anlaştığı söylenemez. Fare avında kedilerden bile iyi olduklarını da göz önünde bulundurursak, kendinden küçük hayvanlarla asla yalnız bırakılmaması gerektiğini ve evdeki tek evcil hayvan olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Jack Russell sürekli yeni macera arayan bir köpektir. Surf yapar, dalar, dağlara tırmanır. Aktif bir aileyseniz ve sürekli bir sonraki aktivitenizi planıyorsanız, Jack Russell’ınız sizi dünyanın sonuna kadar takip edebilir. Jack Russell sahiplenmeyi düşünenlerin göz önünde bulundurması gereken bir diğer durum da bu türün ses çıkarmaktan kaçınmayan bir tür olmasıdır. Terrierlerde genel olarak geçerli bir durum olsada, Jack Russell dikkatini çeken herhangi bir şey için havlamaktan asla çekinmez. Bu özelliği onları mükemmel gözcü köpekleri yapsada, eğer eğitilmezse havlaması kontrolden çıkabilir.

JACK RUSSEL SAĞLIK DURUMU

Jack Russel sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Jack Russel ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Jack Russel ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Kalıtsal göz hastalıkları

Legg-calve-perthes hastalığı

Ataksi

Sağırlık

Von Willebrand hastalığı

 

JACK RUSSEL IRKININ BAKIMI

Jack Russell onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

 

JACK RUSSEL BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 1 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

Jack Russel ırkı, kaldırıldıklarında ağır hissedilen tıknaz, kaslı köpeklerdir, ancak şişman olmamalıdırlar. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona uygulamalı testi yapın. Ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az şekere ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

 

JACK RUSSEL TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Jack Russel iki kürk tipiyle gelir, pürüzsüz ve kırık. Her iki tip de kaba dokulu çift katlıdır. Kırık kürk daha uzundur. Jack Russellar beyaz, siyah veya ten rengi işaretli beyaz veya üç renkli (beyaz, siyah ve ten rengi) olabilir.

Jack Russell tüylerinin haftada bir defa tüy tipine uygun bir fırçayla taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Normalde ayda 1 defa banyo yeterli olacaktır fakat doğaları gereği kendilerini her an çamura bulayabilirler. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

 

JACK RUSSEL IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Erken ve düzgün bir biçimde sosyalleştirilmiş Jack Russell çocuklarla çok iyi anlaşır, hatta muhtemelen Bully teriyerler hariç çocuklarla arası en iyi olan terrier türüdür. Jack Russell sert oyunlardan ve suistimalden hoşlanmaz, ve eğer kendini tehdit altında hissederse ısırmaktan korkmaz. Bu yüzden minik çocuklarla değil de biraz daha büyük çocuklarla daha iyi anlaşırlar.

Yabancı insanlarla anlaşmaları da tamamen sosyalleşme düzeylerine bağlıdır. Düzgün sosyalleştirilmiş bir Jack Russell yabancılarla hemen arkadaş olmasa bile toleranslı olur. Başarılı şekilde sosyalleştirilememiş bir Jack Russell ise yabancılara karşı gergin ya da onlardan korkan ve genellikle agresif bir yapıda olur. Jack Russell üstünlük kurmayı seven bir köpektir ve otorite boşluğu sezerse evin kontrolünü ele geçirir. Bu yüzden ilk defa köpek sahibi olacaklara önerilmez.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.

Jack Russell diğer köpeklerle pek iyi anlaşamaz. Bu tür, köpek agresyonu en yüksek türlerden biridir ve karşısındaki köpeğin boyutları ne olursa olsun kavgadan kaçmaz, bu yüzden ölümcül kavgalara giren Jack Russell sayısı hiç de az değildir. Bu tür ayrıca aşırı sahiplenicidir, kendisinin olan bir oyuncak varsa bunu korumak için şiddete bile başvurabilir. Jack Russell’ların diğer hayvanlarla da iyi anlaştığı söylenemez. Fare avında kedilerden bile iyi olduklarını da göz önünde bulundurursak, kendinden küçük hayvanlarla asla yalnız bırakılmaması gerektiğini ve evdeki tek evcil hayvan olması gerektiğini söyleyebiliriz.