British Shorthair


British Shorthair Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Oyun Kabiliyeti:⭐⭐⭐
Fiziksel Aktivite:⭐⭐
Bakım İhtiyacı⭐⭐
Aile Üyeleri ile uyum:⭐⭐⭐
Evcil Hayvanlarla Dostluk:
⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme:
⭐⭐⭐⭐
Dikkat Gereksinimi:

Miyavlama:
⭐⭐
Uysallık:
⭐⭐⭐
Zeka Seviyesi:
⭐⭐⭐⭐
Bağımsızlık:
⭐⭐⭐⭐
Saldırganlık:
⭐⭐⭐

 

BRİTİSH SHORTHAİR'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

British Shorthair kediler uysal ve sevecen bir kedi türü olarak bilinirler. Sahiplerine karşı son derece sadık olan British Shorthair kedileri bu bakımdan tam bir evcil hayvan kategorisine alabiliriz. Kısa, çok yoğun bir tüy yapısına sahip olan British Shorthair kediler dengeli ve güçlü bir kedi türüdür. Birçok renk ve desene sahiptirler. Safkan olan British Shorthair kedilerin vücut yapısı genel bir denge ve orantı izlenimi verir. Mizaç olarak biraz çekingen bir tür olsalar da, sahibini veya bulunduğu ortamı tanıdıktan sonra gayet sevecen ve oynak bir karaktere bürünürler. Sahibine alışması için onunla yalnızca 1 hafta geçirmesi yeterli olacaktır. Her ne kadar sevecen ve her eve uygun bir kedi türü olsalar da, diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan ve diğer hayvanların saldırılarından korumak için çok kedili ve köpek gibi farklı türde hayvanların olduğu bir evde beslemekten ziyade tek beslemek daha doğru olacaktır.

 

BRİTİSH SHORTHAİR IRKININ TARİHİ

British Shorthair kedileri, Amerika’ya (American Shorthair) özgü olduğu gibi çoğunlukla İngiliz türü (British Shorthair) bir kedi olarak anılan sessiz ve sahiplerine karşı son derece sadakatleri ile bilinen bir kedi türüdür. İngiliz cinsi bu kediler hakkında söylenen ilk bilgi; çok uzun zaman önce Kuzey Amerika’dan buraya getirilip çiftleştirilmesi sonucu ürediğidir. İngiliz kedilerinin atası olarak bilinen British Shorthair kedileri, kuvvetle muhtemel Büyük Britanya’nın en eski doğal bir kedi türüydü ve yüzyıllar boyunca Büyük Britanya steplerinde dolaşıyordu. Ancak bu cins hakkında farklı bilgiler de bazı araştırmacılar tarafından öne sürülmüştür.

Genel itibariyle British Shorthair kedilerinin tanınma mücadelesi Kuzey Amerika’daki Amerikan Shorthair kedilerin kaderine benziyordu. Her ikisi de saraylarda fareleri yakalamak için kullanılırdı. Bu nedenle uzun yıllar çok fazla takdir ve ilgi görmemişlerdir.

Britanya Shorthair cinsi kediler hakkında bir başka bilgi de; bir zamanlar “European Shorthair” olarak adlandırılan sıradan bir sokak kedisinin soyundan geldikleriydi. Görünüşleri itibariyle bugünkü İngiliz kedilerinden çok farklı olan bu cins, Büyük Britanya’ya yaklaşık 2.000 yıl önce Roma İmparatorluğu’nun izniyle geldiği bilgisidir. Romalılar, sınırları dışındaki toprakları fethedip kolonileştirirken, evlerini de kemirgen hayvanlardan korumak için yanlarında bu kedileri getirirlermiş. Söz konusu bu kediler, Mısır cinsi bir kedi ile çiftleştirilip yeni bir tür olarak ürediği yönündedir. Ortaya çıkan bu yeni türü İngiltere’ye ise ilk kez Fenikeliler tanıtmış olsalar da, Roma, Britanya Adaları’nı ilk işgal ettiğinde kedilerin çoğunlukla kullanılmasında büyük olasılıkla Romalılar sorumluydu. Ancak gün geldi ve Romalılar Adalardan sürülünce, yanlarında getirdikleri kediler de burada kalmış oldu.

Fakat geride kalan kediler günümüz British Shorthair kedilerine benzemiyordu. Uzun, zarif vücut yapısıyla kıvrak bu kediler, Habeş kedileri gibi kahverengi tonlarında renklere sahipti. Muhtemelen, tüm evcil kedilerin atası olan Afrika yaban kedisinin üyeleri veya yakın akrabalarıydılar. Ancak Avrupa’ya geldikten sonra, Avrupa’nın çoğunda yaşayan yerel bir yaban kedi türü olan Avrupa yaban kedisi ile karıştılar. Bu da, Avrupa yaban kedisinin geniş bir kafası, küçük ve geniş kulakları, sağlam kaslı vücudu ve kısa, kalın kürkü olmasıyla hem tüylü kürk yapısı hem de vücut tarzında genetik bir mutasyona neden oldu.

Detaylı incelendiğinde bazı Avrupa yaban kedileri Tekir kedi desenini taşırlar; bugün pek çok cins ve melez kedide bulunan bu yaygın Tekir kedi deseni, Avrupa yaban kedisinden kaynaklanmış olabilir. Avrupa’da geçen soğuk ve yağışlı kış koşulları nedeniyle bu coğrafyadaki kediler, iklime uygun, kaslı vücut yapıları ve daha kalın, su tutmayan tüyler geliştirdiler. Yüzlerce yıl boyunca bu cins kediler, İngiltere’nin ahırlarında, tahıl ambarlarında, sokaklarında, bahçe ve evlerinde kemirgen hayvanlardan beslenerek hayatlarını sürdürdüler. Bu çalışkan kediler, Britanya Shorthair cinsi sağlam ve önemli bir tür haline geldi. 1800’lü yıllarda İngiltereli sakinler bu dayanıklı sokak kedilerine güzellikleri, güçleri, kişilikleri ve insanlara karşı olan sadakatleri nedeniyle ilgi göstermeye başladılar.

Britanya Shorthair kedileri Büyük Britanya’nın sokaklarından ve ambarlarından gelsede, bu toprakların en zarif kedilerinden ilki olarak kabul edilir. Bu cinsin “babası” ilk profesyonel kedi yetiştiricisi olarak kabul edilen Harrison Wier’dir. O yalnızca ilk profesyonel kedi yetiştiricisi değil aynı zamanda 1871 yılında İngiltere’de düzenlenen ilk kedi şovunun da kurallarının belirleyicisidir. Bununla birlikte yıllar yıllar önce yüzüne bile bakılmayan sokak kedisi Shorthair kedileri aldı ve yoğun bir yetiştirme programı ile onları British adı verdiği soyağacı ırkına dönüştürdü. İngilizler bu kedi türüne oldukça fazla sevgi besliyorlar. Bir zamanlar “İngiliz Mavisi” olarak bilinen bu zarif kediler çeşitli renklerde olduğu için British Shorthair olarak adlandırılıyor. Bugün İngiltere sınırlarını aşan bu sevimli kedi türü tüm Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de oldukça fazla talep görüyor.

 

BRİTİSH SHORTHAİR EĞİTİMİ

Zekâ seviyesi yüksek kedi cinslerinden biri olan British Shorthair’lerin eğitilmesi kolaydır. İnsanlara ve diğer evcil hayvanlara karşı dostça yaklaşımı onları girişken ve sosyal bir kedi yapmaktadır. Bu özellikleri onları fiziksel aktiviteye yatkın, sahipleriyle oyunlar oynamaya teşvik eder. Yalnız kalmaya da tahammülleri olan British Shorthair’ler kendi başlarına da oyunlar oynama kabiliyetine sahiptirler.

Düzenli bir eğitim programı ve günlük düzenli fiziksel aktiviteler ile sağlıklı British Shorthair kediler sahiplerinden alacakları komutları harfiyen yerine getirmeye istekli canlılardır. Ev içerisinde huzursuzluk çıkarmadan, keyifli bir aktivite ve eğitim sürecine eşlik edecek olan British Shorthair kediler bu bakımdan eğitilmesi kolay kedi türlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

 

BRİTİSH SHORTHAİR KİŞİLİĞİ

Mutfak tezgâhına çıkan, kapı ve pencereleri tırmalayan, evin içerisinde oradan oraya koşturan Hiperaktif bir kedi arıyorsanız British Shorthair size göre değildir. Evet, yanlış okumadınız. Hiperaktif kedi isteyen kişiler de olabiliyor. Neyse ki British Shorthair bu türden bir kedi değildir. Neredeyse hiç ayakaltında olmayan, omzunuza tırmanmayan veya kucağa gelmek için mırıldanmayan sessiz, sakin ve uysal bir kedidir. Ancak, bu demek değildir ki British Shorthair kediler özgüvensiz ve aktiviteden uzak. Eğer ev içerisinde ortalığı dağıtmayacak kendi halinde bir kedi arıyorsanız o halde British Shorthair kedileri tam size göredir. Bu özellikteki kediler için her zaman mükemmel bir ev arkadaşı olduğu söylenir. İşte British Shorthair tam da bu tanımlamaya uygun bir kedi türüdür. Sevecen ama sahiplerine çok da yapışkan değildirler, oyun oynamayı severler ama aşırı aktif değildirler. Özellikle ilk tanışmada, genlerine uygun bir şekilde tipik bir sessizliğe sahiptirler. Soğukkanlı davranır ve hâkimiyet kurma çabalarına girişmezler.

Ancak ilk tanışmadaki çekingenliklerini üzerinden attıklarında son derece sadık birer ev arkadaşı olurlar. British Shorthair kedileri için yaptığımız tüm bu tanımlamaları onda görebilmek için sevgi ve ilgi göstermek şarttır. Ne kadar çok ilgi ve sevgi görürlerse, sahiplerine de bir o kadar çok karşılığını verirler. Sahiplerini tanıyıp güvendikten sonra kendinden emin ve özverili bir şekilde ev içerisinde rahat tavırlar sergiler, mutlu bir kedi karakterine bürünürler. Bu mizaçları sahiplerine olan bağlılığını arttırmakla kalmaz onları ev içerisinde odadan odaya dahi takip etmeye başlayabilir ve bu aktiviteden de son derece keyif alırlar.

Britanya Shorthair kedileri, aşırı Hiperaktif ve agresif bir türe dönüşmeden harika bir apartman kedileri de olabilirler. Öyle ki, bu türden kediler, bağ kuracakları bir kişiyi seçmek yerine sadakatlerini tüm aileye hatta tüm apartman sakinlerine gösterme eğilimindedirler. Birçok kedi ırkından daha bağımsız olma eğiliminde olsalar bile genellikle çoğu duruma daha iyi adapte olur ve agresifleşmeden iyi bir uyum sağlarlar. Sessiz bir tür oldukları için, gürültülü miyavlama yerine minik mırıldama sesleri çıkarırlar ki, iriyarı bedenlerinden böyle bir sesin çıkması da onları hem komik hem de sevecen yapar.

Britanya Shorthair kedileri öyle kucağa alınıp sevilebilen kedi türlerinden de değildir. Kucağa gelmektense sahiplerinin yanında oturmayı veya ayaklarına kıvrılmayı tercih ederler. Bu cins kediler yerden alınmaktan da hoşlanmazlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan Britanya Shorthair kedileri genellikle sahiplerini uzaklaştırmak için gergin bir şekilde gerilmiş bacaklarıyla istemediğini gösterirler. Bunu söylemek istemezdik fakat Britanya Shorthair kedileri öpülmekten de nefret ederler, ancak neyse ki kafalarının okşanmasına tahammül edebilirler ve güçlü bir mırıldama ile sahiplerinin gösterdiği bu şefkati takdir ederler. Britanya Shorthair kedileri çocuklarla arası iyi olan en sevimli kedi türlerinden biridir. Uygun eğitimler verildiği sürece köpekler de dâhil olmak üzere aynı evdeki diğer hayvanlarla da iyi geçinme eğilimindedirler. Ancak eğitilmemiş her iki cinsin de aynı ev içerisinde yaşaması özellikle British Shorthair kedileri saldırıya açık hale getirebilir. Böyle bir durumda British Shorthair kedileri yalnız beslemek daha doğru olacaktır.

British Shorthair kedileri için uysal ve sakin olduklarından bahsetmiştik. Bu cinsin iyi bir ev kedisi olabileceğini hatırlatmak isteriz. Britanya Shorthair kedileri son derece sadık, sevgi dolu bir kedi olmakla birlikte, kendilerini tüm aile üyelerine sevdirirler. Oyun oynamayı sevseler de, her an her saniye ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları yoktur. Eğer oynama havasındaysalar, ev içerisinde kendine birini bulur ve o kişiye ağzında getirdiği oyuncağı ile oynamaya başlar. Kimse oyununa eşlik etmeyse bile Britanya Shorthair kedileri kendi başlarına da vakit geçirebilen kedilerdir. Bu nedenle özellikle evde yalnız yaşayan bekâr kişiler için son derece iyi birer can arkadaştırlar.

 

BRİTİSH SHORTHAİR SAĞLIK DURUMU

British Shorthair kediler yaklaşık 20 yıla yakın yaşayabilen, kaslı vücut yapısı ve güçlü bağışıklığı ile son derece sağlıklı bir cinstir. Ancak, tüm ırklarda olduğu gibi, belirli bir sağlık sorunlarına karşı da hassastırlar. British Shorthair cinsi kedi yavruları, kalp kas duvarlarının kalınlaşması olarak tanımlanan hipertrofik kardiyomiyopati sağlık sorununa yatkın olabilmektedirler. Yaşlı kedilerde ise bu hastalık nefes almada güçlük, vücutta uyuşukluk ve iştah kaybına neden olabilmektedir. Bununla beraber idrar yolları ve böbrek sorunlarıyla da karşı karşıya kalabiliyorlar.

Düzenli sağlık kontrollerine ek olarak, fiziksel aktiviteler de British Shorthair’lerin sağlıklı bir yaşam sürmelerinde önemli rol oynar. Her gün hareket etmelerini sağlayacak aktivitelerde bulunması gerekir. Aksi takdirde çok fazla kilo almaya meyilli olan British Shorthair kediler ilerleyen yaşlarda uyuşuk bir hal alabilir.

 

BRİTİSH SHORTHAİR BESLENME DÜZENİ

Her kedi benzersizdir ve konu sağlık olunca mama tercihlerini de doğru yapmak gerekir. Tıpkı insanlar gibi kedilerin de kendine özgü beğenileri, hoşlanmadıkları ve ihtiyaçları vardır. Bu nedenle doğru mama tercihinde bulunmak önemlidir. Etobur olan kedilerin genel sağlığı, enerjik bedenleri ve tüy yapıları yedikleri kaliteli mamalar ile alakalıdır.

British Shothair kedilerin genel sağlığı, dirençli vücut yapıları ve güçlü bağışıklığı için mama tavsiyemiz N&D, Hills, Proplan, Royal Canin ve Acana gibi kaliteli mamaları tercih etmek doğru olacaktır. British Shorthair cinsi kediler tıknaz bir vücuda sahip oldukları için beslenmesi dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Güçlü kemik ve kas yapısına uygun kiloda olduklarına emin olunmalıdır. Fazla kilodan kaçınmak için fiziksel aktivitelerde bulunması gerekir. Aksi takdirde yaşlılıklarında iyice hantallaşıp yerlerinden dahi kalkamayabilirler.

 

BRİTİSH SHORTHAİR TÜY YAPISI VE RENKLERİ

British Shorthair’lerin tüy yapısı kısa ve çok yoğundur. Bu yoğunluk geniş vücutlarında gayet iyi görünür. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde orta derecede tüy dökme eğiliminde olurlar. Ancak yerine çıkan yeni tüyler de eskisi kadar sık ve parlak renkli olur. Yoğun tüylü kürkü ile genellikle “oyuncak ayı” olarak da anılan British Shorthair kediler renkli tüy yapıları ile diğer soyağaçlarına kıyasla daha ön planda olan bir cinstir.

British Shorthair kedileri bir sürü farklı renk, desen ve hatta göz rengine sahiptirler. Yalnızca tüylerinin rengiyle değil, aynı zamanda vücutlarındaki desenler, göz renkleri ve patilerinin renkleriyle de diğer kedilerden ayrışırlar. En nadir ve genetik olarak da en ilginç görülen renkler tarçın ve açık kahverengidir. En popüler renklerden biri, belirgin bir gri-mavi British Blue’dur. Bununla birlikte, British Shorthair kediler gri, saf krem rengi, benekli mavi, siyah ve beyaz renklere sahiptir.