Alman Kurdu


Alman Kurdu Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GENEL YAŞAMA UYUMLULUK

Apartman yaşamına uyum sağlama:⭐⭐⭐
İlk defa besleyenler için uyum: ⭐⭐
Duygusallığa bağlı hassaslık:⭐⭐⭐⭐⭐
Evde yanlız kalabilme:⭐⭐

 

AİLE YAŞAMINA UYUMLULUK

Aile ortamına uyum:⭐⭐⭐⭐⭐
Çocuklarla anlaşabilme: ⭐⭐⭐⭐⭐
Evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilme:⭐⭐
Eve gelen yabancılarla anlaşabilme:⭐⭐⭐

 

SAĞLIK ve BAKIM İHTİYAÇLARI

Tüy dökülme yoğunluğu:⭐⭐⭐⭐⭐
Salya akma potansiyeli: 
Bakım kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Genel sağlık:⭐⭐⭐⭐
Kilo alma potansiyeli:
⭐⭐
Boy:⭐⭐⭐⭐

 

EĞİTİLEBİLİRLİK

Eğitim kolaylığı:⭐⭐⭐⭐⭐
Zeka seviyesi: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tuvalet eğitimi:⭐⭐⭐⭐⭐
Havlama eğitimi:⭐⭐⭐⭐

 

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

Enerji seviyesi:⭐⭐⭐⭐⭐
Yorgunluk: ⭐⭐⭐⭐⭐
Egzersiz ihtiyacı:⭐⭐⭐⭐⭐
Oyunculuk potansiyali:⭐⭐⭐⭐⭐

 

ALMAN KURDU'NUN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Alman Çoban Köpeği, zeki, güçlü, çevik bir ırkı temsil eder. Kaslı vücuduyla, sağlam ve esnek bir yürüyüşe sahiptir. Çift katmanlı, sert yapıda olan düz ya da hafif dalgalı, orta uzunluğa sahip yoğun tüyleri vardır. Uzun gövdesi, pürüzsüz kıvrımları ile koşarak geniş adımlar atma konusunda yeteneklidir. Almanya kökenli bu ırk; German Shepherd Dog Alsatian, Deutscher Schaferhund, Alman Kurt Köpeği, Alman Kurdu, Alman Çoban Köpeği gibi adlarla da bilinir. Türkiye en çok kullanılan ise Kurt Köpeği ve Çoban Köpeği adlandırılmasıdır. Görünüş olarak biraz kurda benzese de, Alman Çoban Köpeği yeni gelişmiş bir ırktır ve kurtlara huy olarak diğer köpeklerden daha yakın değildir.

 

ALMAN KURDU IRKININ TARİHİ

1899’da Alman Çoban Köpeği nispeten yeni bir ırk olarak Almanya’da ortaya çıkıyor. Alman süvari subayı olan Max Emil Friedrich Von Stephanitz yıllar önce, hayvan sürülerini sürmek ve hayvanları korumak için köpeklere güveniyordu. Max’a kadar kimse bölgedeki çoban köpeklerini farklı bir ırk haline getirmemişti. Max bu ırkın ortaya çıkması için adımlar atıyor ve başarıya ulaşıyor.

1898’de askerlikten emekli olduktan sonra Max tutkusu olan köpek yetiştiriciliği ile uğraşıyor. Bu işe Alman sürü köpeği yetiştirebilmek için başlamış. Max, olağanüstü Alman Çoban köpekleri için İngilizler’in köpek yetiştirme tekniklerini inceler ve Almanya’yı dolaşarak köpek gösterilerine katılır. Alman tipi çoban köpeklerini gözlemler ve atletik, zeki, yetenekli olan birçok iyi çoban köpeği görür. Ancak tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran tek bir köpek arar ve bulamaz. 1899 yılında Max bir köpek şovunu izlemeye gitmiştir. Orada kurt görünümlü, orta boyda gri ve sarı renkli itaatkâr, güçlü ve uysal özelliklere sahip olan tüm dikkatleri üzerine çeken “Hektor Linksrhein” adlı köpeği görür. Hemen köpeği satın alan Max, şov köpeğinin ismini “Horand v Grafeth” olarak değiştiriyor. Köpeğin zekâsı ve güçlü fiziği Max’ı çok etkiliyor. “Verein für Deutsche Schaferhunde” adında bir topluluk kurmaya karar verir.

Kurduğu topluluğun ilk amacı Horand’ın ırkından olan köpekleri bulmaktır. Sadece bu tip çoban köpeği geliştirmek için kurulan endüstri o kadar hızlı ilerliyor ki bu köpeklere olan ihtiyaç azalmaya başlıyor. Max Alman Çoban Köpeği ırkının özelliklerini “iş köpeği” olarak değiştirmek için faaliyete geçer. Cesaretli, atletik, zeki ve farklı görevlerde başarılı olabilecek bir çoban köpeği yetiştirmek amacıyla tekrar adım atıyor. Bu köpeklerin polis ve orduda görev alması için orduyla bağlantı kuruyor. Alman hükümetini bu ırkı görevlerde kullanması için ikna eder. Gösterişli kürkleri, zorlu işlerdeki başarıları, disiplinli davranışları, sadakatleri ve yabancılara karşı temkinli halleri bu ırkı günümüzde en popülerler köpekler arasına katar.

I. Dünya Savaşı sırasında Alman Çoban Köpekleri birçok görevde bulunuyor. Koruma, kurtarma, tıbbı bakım/müdahale, tedarikçi ve nöbetçi köpek olarak hizmet ediyor. Savaştan önce ABD’ye Alman Çoban Köpekleri gönderilmiş ancak savaş sonrasında popülerlik kazanmış. Çünkü ABD askerleri savaş sırasında köpeklerin yaptığı işlerde, cesur ve akıllı doğasından etkilenmiş. Evlerine dönerken bazı Amerikalı askerler bu köpeklerden yanlarında götürmüş. Bu ırktan bir yavru Fransa’nın Lorraine kentinde bombalanan köpek çiftliğinden kurtarılmış. Amerikalı onbaşı kurtardığında daha 5 günlük olan köpek yavrusunu evine götürmüş. Onu sahiplenmiş ve ona gerekli eğitimleri vermiş. Sonra bu yavru Hollywood’un en tanınmış dört bacaklı yıldızlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 26 filmde oynayan ve ırkın Amerika’da popüler hale gelmesini sağlayan; Red Kit’in köpeği olarak tanınan yıldız köpek Rin Tin Tin.

Müttefikler bu köpeklerden zekâlarından etkilenmişti ancak Alman kökenli olmalarından ve isimlerinden memnun değillerdi. 1917 yılında AKC bu ırkın adını “Çoban Köpeği” olarak değiştiriyor. İngiltere’de köpeğin adını Alsace-Lorraine’in Almanya – Fransız sınırını temel alınarak “Alsas Wolfdog” olarak değişiklik yapıyor. AKC, 1931 yılında Çoban Köpeği yerine “Alman Çoban Köpeği”nin orijinal adına geri dönerek, yeniden kullanmaya karar verdi. British Kennel Club’un orijinal ada dönmesi 1977 yılında gerçekleşti.

Alman Çoban Köpeği ırkının gelişimiyle ilgili Max her zaman yakın takipteydi. 1922 yılının başlarında bu köpeklerde davranış ve sağlık sorunları oluştu. Sıkı bir kalite kontrol sistemi ile Alman Çoban Köpekleri incelendi. Yetiştirilmeden önce zekâ, sağlık, mizaç testleri yapıldı. Amerika’da yetiştirilen Alman Çoban Köpeği yetiştiricileri bu yaklaşımı uygulamadı. Orada daha çok köpekler şov kazanmaları için eğitildi. Yetiştiricileri daha çok dış görünüşlerine, yürüyüş ve hareketlerine önem verdi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Amerika’da ve Almanya’da yetiştirilen Alman Çoban Köpekleri arasında ayrım başladı. Bu durum öyle bir yere geldi ki, ABD polis departmanı ve ordusu Almanya’dan Alman Çoban köpeği ithal etti. Çünkü kendi yetiştirdikleri Alman Çoban Köpekleri performans testlerinde Almanya’daki köpekler kadar yüksek başarı gösteremedi ve genetik sağlık sorunlarına sahip oldular. Bu gelişmeler sonrasında Amerikalı köpek yetiştiricileri, Almanya’daki Alman Çoban Köpeklerini ithal etti. Köpeklerin görünüşlerinin dışında yeteneklerini inceleyerek Amerika’da yetiştirdikleri ve ürettikleri köpekleri iyileştirmeyi hedefledi.

 

ALMAN KURDU BOY ORANI

Alman Çoban Köpeği orta büyüklükte bir köpektir. Hafif uzunca, güçlü ve kaslı bir vücut yapısı vardır. Yetişkin erkek Alman çoban köpeklerinde yükseklik ortalama 60-65 cm. arasında, dişilerde ise 55-60 cm. arasındadır. Ağırlık ise erkeklerde 30-40 kg., dişilerde ise 22-32 kg. arası değişebilir.

 

ALMAN KURDU KİŞİLİĞİ

Alman Çoban Köpeği ırkı akıllı, zeki ve cesur bir köpektir. Büyük bedeni, çevik, kaslı yapısı ve kendine güvenen halleriyle asil bir duruşa sahiptir. Sahibine karşı çok sadıktır. Kendilerine verilen görevi başarıyla sonlandırmak için ne gerekiyorsa yaparlar. En zeki köpek ırkları arasında yer alır ve çok yönlü bir köpektir. Farklı farklı görevler verildiğinde kararlı ve istikrarlı halleriyle her ne olursa olsun o işi yapmak için çaba gösterirler. Sezgi yeteneklerinin yüksek olması sebebiyle kimi zaman polis kimi zaman da arama kurtarma köpeği olarak görevlerde başrolde görebilirsiniz. Bunun yanında çocuklu ailelerin evlerinde de onlarla karşılaşabilirsiniz. Birden fazla özelliği ve çok yönlü yapısıyla her ortama uyum sağlayabilir. Kolay eğitilen bir ırktır. Görev bilincine sahiptirler ve sahiplerine sadakatleriyle komutları hızlı öğrenerek uygularlar.

Alman Çoban Köpeği dışarıdan bakıldığında soğuk veya ilgisiz karaktere sahip olarak tanımlanabilir. Ancak sevecen ve vefalı halleriyle, soğuk karakterli insanların bile ilgisini çekerek sevgilerini kazanabilirler. Çekingen bir yapıları vardır, hemen arkadaş edinmezler. Kolay arkadaş edinmezler ama arkadaşlık kurduktan sonra son derece sadıktırlar. Yabancılara karşı, sevdiklerini koruma içgüdüsü ile mesafeli yaklaşırlar. Aile bireylerinin yanında kendisine yaklaşan yabancıya daha sakin ve sevecen davranır ancak bu yabancıyı tehdit olarak algılarsa ailesini koruyacak şekilde davranış sergileyebilir. Genel olarak saldırgan bir yapıları yoktur. Bekçi köpeği duygusu ile sevdiklerine karşı korumacı bir yapıya sahiptir. Sadakat, cesaret, güven duygularıyla birçok farklı görev için verilen komutları öğrenme yeteneği ve gerekirse sevdiklerini savunmak için hayatlarını tehlikeye atma isteği bulunur.

Alman Çoban Köpekleri ailesinin sadık bir koruyucusu olur. Aile bireylerine karşı cana yakın davranırlar. Ailesiyle arasında derin bir bağ kurar, çocuklarla çok iyi anlaşır ve evdeki herkesin kalbinde yerini alır. Apartman yaşamına uyum sağlamakta zorlandıkları gözlemlenir. Daha çok bahçeli evlerde, yüksek enerjilerini rahat rahat atabilecekleri, istedikleri zaman bahçeye istedikleri zaman eve girebilecekleri geniş ortamlarda rahat ederler.

Aile bireyleriyle zaman geçirmekten, oyun oynamaktan zevk alırlar. Düzenli bir ev hayatınız yoksa gününüzün çoğu dışarıda geçiyorsa Alman Çoban Köpeği sizin için uygun olmayabilir. Çünkü onlar yalnız kaldıklarında sıkılır ve endişeye kapılırlar. Bu duygu durumları çiğneme güdülerini tetikler. Terlikleriniz, koltuk ve yastıklarınız onların dişine uygun olan her şey bu duygu durumundan nasibini alır ve havlama ataklarına girebilirler. Yani kısaca olumsuz davranışlar edinip bunları sergileyebilirler. Soğuk ve asil duruşları olabilir ancak köpeğinizi tanıdıkça bu durumun değişkenlik gösterdiğini anlayabilirsiniz. Bu olumsuz davranışlara yeteri kadar egzersiz yapmadığında, sahibi onunla yeteri kadar ilgilenmediğinde ve görmezden gelindiğinde de başvurabilir. Havlama, kazma, çiğneme gibi istenmeyen olumsuz davranışlar onun bastırılmış yüksek enerjisinin dışavurumudur.

Eğitilmesi kolay bir ırktır. Onunla aranızdaki bağı kuvvetlendirecek kadar zaman geçirmeli, egzersiz ve yürüyüş yapmalısınız. Sosyalleşmesi farklı yerler ve yeni insanlar tanıması için imkan yaratmalısınız. Genel olarak bazı otoriter davranışlar sergileyebilir ve köpeklere karşı iddialı olabilirler ancak diğer evcil hayvanlar ile iletişimi iyidir. Erken aşamada daha yavru iken köpekler ve diğer evcil hayvanlarla kuracağı iletişim onun iyi huylu yetişkin bir köpek olmasına yardımcı olur. Sosyalleşmeden yetişen ırkın saldırgan özellikler taşıması muhtemeldir.

 

ALMAN KURDU SAĞLIK DURUMU

Alman Kurdu sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi, belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Alman Kurdu ırkı bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Alman Kurdu ırklarında görülebilecek sağlık sorunları başlıda şunlardır:

Dirsek ve kalça çıkığı

Kardiyomiyopati

Hemanjiyosarkom

Panosteitis

Von Willebrand hastalığı

Katarakt

Mantar hastalıkları

Mide kıvrılması

 

ALMAN KURDU IRKININ BAKIMI

Alman Çoban Köpeği, yumuşak ve yoğun astar, serte yakın dış kaplama ve orta uzunluğa sahip çift katmanlı kürke sahiptir. Türün bakımı oldukça kolaydır. Sadece diğer köpeklere göre yıl içerisinde daha yoğun ve fazla tüy döktükleri söylenir. İmkanınız varsa her gün ya da haftada en az 3 kez fırçalama ve tarama işlemi yapabilirsiniz. Ölü ve gevşek tüyleri etrafa fazla dökülmeden bu şekilde bakım ile müdahale etmek hem köpeğinizin bedenini rahatlatır hem de ev ortamını daha temiz tutar. Yıl içerisinde bir veya iki kez daha yoğun miktarda tüy döktükleri görülür. Tüy dökme dönemlerinde daha sık fırçalama ile kontrolü sağlayabilirsiniz.

Alman Çoban Köpeği fazla banyoya ihtiyaç duymaz.  Oldukça temiz ve kokusuz olma özellikleriyle banyo ihtiyaçları alt seviyededir. Kendi belirleyeceğiniz banyo takvimine göre ayda en az bir kez sağlığı için yıkayabilirsiniz. Bu ırkta uzun tırnakların ağrıya ve yapısal sorunlara neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden düzenli olarak yıpranmış, kırılmış ve uzamış tırnaklarını her ay en az 1 kez kesmeniz ağrı sorununa engel olmanız için önemli bir adımdır. Haftalık yaptığınız bakım ve kontrollerinizde kulak, burun, ağız, göz ve ayaklarını da olası sorunlara karşı incelemeniz de öneririz.

 

ALMAN KURDU BESLENME DÜZENİ

Köpeğin yaşı, cinsiyeti, günlük egzersiz süresi gibi etkenler beslenme düzenini belirler. Bu ırk için önerilen ihtiyaç duydukları besinleri karşılayacak yiyecek yüksek kaliteli bir köpek mamasıdır. Alman Çoban Köpeği’ni için günde iki öğün yeterlidir. Bu öğünleri yaparken yiyeceklerini porsiyon düzenlemesiyle vermelisiniz. Bunun için genel olarak bir ölçü miktarı belirtirsek: 3 – 4 ölçek yüksek kaliteli kuru mama şeklinde ifade edebiliriz. Ancak bu ölçeklendirmenin köpekten köpeğe değişeceğini unutmayınız. Gerekli gördüğünüz her durum için veterinerden yardım alınız.

Ev yemeklerinin sindirim ve alerji açısından zaman zaman sorun oluşturduğu gözlemlenir. Ev yemeği vermek istiyorsanız bu konuda seçici davranarak köpeğinize verebilirsiniz. Örneğin pişmiş kemiklerden ve yağlı yiyeceklerden kaçının verecekseniz de çok çok az verin.  Yoğurt, pişmiş sebze veya yumurta gibi gıdaları az miktarda verebilirsiniz. Eğitimlerde ikram olarak küçük bisküvi parçaları, köpek maması da ölçülü olarak kullanılabilinir. Yüksek kaliteli mama tüketiyorsa vitamin ve mineral takviyesi fazla gerekmez. Genel olarak hangi gıdaların köpeğiniz için iyi olduğunu araştırıp öğrenerek adım atmanız sağlıklı beslenmesi için daha iyi olur.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin hareket düzeyi düşük bir köpekten daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Köpek mamanız ne kadar iyi olursa, köpeğinizin gelişimi ve tüy kalitesi de o derecede iyi olur.

 

ALMAN KURDU TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Alman Çoban Köpeklerini çeşitli renklerde görebilirsiniz. Genellikle açık kahverengi, açık gri/gümüş, kızıl kahve, sarımsı ve siyah-kırmızı ve siyah en çok karşılaşılan renklerdendir. Tümü siyah, gri kırçıllı ve tümü beyaz renklerde nadir Alman Çoban Köpekleri vardır. Eskiden siyah, gri ve beyaz renkli köpekler daha çok görülürken zamanla bu durum değişmiştir.

Çift katmanlı, sert yapıya sahip düz ya da hafif dalgalı tüyleri vardır. Kısa ve uzun tüylü olarak Alman Çoban Köpekleri ikiye ayrılır. Ancak genellikle orta uzunlukta ve yoğun tüylü Çoban Köpekleri görülmektedir. Tüylerinin alt tabakasında kalın tüy yastığı vardır. Bu özelliğiyle kışa, soğuk havalara dayanıklı olurlar. Bu ırkı kışın soğuktan veya yağmurdan korumak yerine yazın yüksek ısıdan korumak gerekir. Güneşli havalarda, güneş altında kalmamalılar. Böyle havalar şoka girmelerine sebep olabilir. Yılda iki kez yoğun şekilde tüy döker ve ekstra bakıma ihtiyaç duyarlar.

 

ALMAN KURDU IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

İyi eğitilmişlerse ve özellikle yavruyken çocuklara çok maruz kalmışlarsa, Alman Çoban Köpeği çocuklar için harika bir arkadaştır. Aslında bazıları, ailelerindeki çocuklara hem nazik hem de onları koruyan bir bebek bakıcısıdır.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak ve kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetleyin. Çocuğunuza uyurken veya yemek yerken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.